Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Lütfi Mestan

DOST Genel Başkanı


HÖH Eski Genel Başkanı


Kırcali Milletvekili


Lütfi Ahmet Mestan24 Aralık 1960 tarihinde Bulgaristan'ın Kırcali şehrinin Kırkova beldesinin Çorbacılar köyünde doğdu.

Uzun yıllar HÖH içinde görev aldı. Kırcali Milletvekili seçildi. HÖH Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 19 Ocak 2013 tarihinde Ahmet Doğan'ın yerine genel başkan seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak düşürüldü. Bu konuda Türkiye'ye destek verdi. Bu nedenle 24 Aralık 2015 tarihinde HÖH genel başkanlık görevinden alındı ve parti üyeliğinden ihraç edildi.

10 Nisan 2016 tarihinde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar adlı bir siyasi parti kurdu. Bu siyasi partinin Bulgarca kısaltılmışı DOST anlamına gelmektedir.
English Biography

Lyutvi Ahmed Mestan (Bulgarian : Лютви Ахмед Местан, Turkish : Lütfi Ahmet Mestan) (born 24 December 1960) is a Bulgarian politician of Turkish-Bulgarian origin. He was chairman of the Movement for Rights and Freedoms from January 2013 to 24 December 2015. He has been the Member of Parliament for Kardzhali. He was removed as party leader by the DPS central council and expelled from the party for what it considered an excessively pro-Turkish government stance following the downing of a Russian bomber jet by the Turkish Air Force. He subsequently founded a new political force, DOST, acronym of Democrats for Responsibility, Solidarity and Tolerance in Bulgarian, and a double entendre also signifying friend in Turkish. The party is based on pro-EU, pro-NATO and liberal opinions.
HABER

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yeni başkanı Lütfi Mestan
19 Ocak 2013

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) 8’nci olağan kongresinde genel başkanlığa Lütfi Mestan seçildi.

Genel Başkan seçildiği için tebrikleri kabul eden Mestan, genel başkanları Ahmet Doğan'a yapılan silahlı saldırı girişimini de kınadı.

HABER

Türkçe konuştu, 2 bin 500 avro ceza yedi
11 Mayıs 2013

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, Kırcaali halkını Türkçe selamlayarak Karamantzi'de konuşmasını Türkçe yaptığı için anında 2 bin 500 avro para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Bulgaristan'da Pazar günü yapılacak erken parlamento seçimleri için partilerin sürdürdüğü kampanyalar sona erdi. Seçime katılacak 45 parti ve koalisyon, propaganda çalışmalarını tamamladı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) seçim kampanyasının son gününde miting ve konser düzenledi.

HÖH, ülkenin güneydoğusundaki Hasköy şehrine bağlı Karamantzi köyünde 1989 yılında devrilen komünist rejimin Müslümanlara karşı uyguladığı asimilasyon politikalarını hatırlatmak üzere miting düzenledi. Kırcaali şehrinde de ünlü sanatçıların katıldığı konser verildi.

Karamantzi'de yapılan mitingde konuşan HÖH lideri Lütvi Mestan, yarın yapılacak seçimin, Bulgaristan için "kader günü olacağını" belirterek, seçimden daha güçlü ve başarılı çıkacaklarını savundu.

Mestan, Karamantzi halkının 29 yıl önce komünistlere karşı direnişin öncüsü olduklarını, o direnişe katılanların acılarını unutmayacaklarını kaydetti.

TÜRKÇE'YE 2500 EURO CEZA

Seçim kampanyasının son gününde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de konser düzenleyen HÖH, bölge milletvekili adaylarını tanıttı. Lütvi Mestan, Kırcaali halkını Türkçe selamlayarak Karamantzi'de konuşmasını Türkçe yaptığı için anında 2 bin 500 avro para cezasına çarptırıldığını söyledi.

HABER

Hak ve Özgürlükler 34 milletvekili kazandı
12 Mayıs 2013

Bulgaristan'da yapılan seçimlerin resmi olmayan
ilk sonuçlarına göre, parlamentoya 4 parti giriyor.

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonunca (ZİK), 240 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirlemek üzere yapılan seçimde oy kullanma işleminin sona erdiği
bildirildi.

Kayıtlı seçmen sayısının 6 milyon 868 bin 455 olduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 46,4 düzeyinde kaldı. Oy kullanımı mecburi olmayan seçime 38 parti ve 7 koalisyon katıldı.

Açıklanan ilk sonuçlar, azınlık hükümeti kurulması ihtimalini güçlendiriyor. Anayasa gereğince parlamento onayıyla göreve başlayacak hükümetin, en az 121 milletvekilinin desteğine sahip olması gerekiyor.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) oyların yüzde 30'unu aldı. GERB iktidarı döneminde ana
muhalefet konumundaki Bulgaristan Sosyalist Partisi ise oyların yüzde 27'sini almayı başardı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 11'lik oyla üçüncü büyük parti olma özelliğini korudu. HÖH'ün, hükümet kurma sürecinde kilit rol oynayacağı tahmin ediliyor.

Irkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi de yüzde 7,5 oy alarak ülkenin dördüncü siyasi partisi oldu.

Parlamentoya giriş barajının yüzde 4 olduğu ülkede, bazı küçük partilerin de barajı geçeceği tahmin ediliyor. Bulgaristan'ın eski Avrupa Birliği Komiseri Meglena Kuneva'nın Vatandaşların Bulgaristanı Hareketi (DBG) yüzde 3,9 oyla barajı aşabilme şansına sahip. DGB'nin parlamentoya girmesi durumunda koalisyon kurma formüllerin köklü bir şekilde değişmesi bekleniyor.

İlk sonuçlara göre 240 sandalyeli parlamentoya ilk 4 partinin girmesi durumunda GERB'in 96, BSP'nin 86, HÖH'ün 34 ve ATAKA'nın 24 milletvekili alması
bekleniyor.

HÖH'den ayrılan eski milletvekili Korman İsmailov'un liderliğini yaptığı Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ilk belirlemelere göre barajı geçemiyor.

Öte yandan yurt dışında 57, ülkede 211 seçim bölgesi oluşturuldu.

Katılımın düşük olduğu Türkiye'de 53 bin civarında oy kullanıldı. Bulgaristan'da 2009 yılında yapılan son parlamento seçiminde Türkiye'den 94 bin oy gelmişti.
HABER

HÖH, teknokratlar kabinesini destekleyecek
23 Mayıs 2013

Bulgaristan'da önceki hafta yapılan genel seçimlerde sandıktan birinci çıkan GERB partisi lideri Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'le bir araya geldi. Borisov, tek şanslarının milliyetçi Ataka partisi ile koalisyon kurmak olduğunu, fakat bunu kendilerinin istemediğini söyledi.

Borisov, "Seçimlerden önce halka koalisyona tabi olmayacağımıza dair söz verdik. Büyükelçilere hakaret eden Ataka partisiyle de yola çıkmak istemiyoruz." dedi.

Boyko Borisov'un görevi kabul etmemesinin ardından Plevneliev, Sosyalist Parti lideri Sergey Stanişev'le bir araya gelecek. Stanişev, hükümeti kurması için eski Maliye Bakanı Plamen Oreşarski'yi destekleyeceklerini belirtmişti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan da Oreşarski teklifine destek vermişti. Salt çoğunluk için 1 oya daha ihtiyacı olan iki partinin destekleyeceği teknokratlar kabinesinin, azınlık hükümeti olarak görev yapması bekleniyor.
HABER

Bulgaristan Türkleri seçime hazırlanıyor
2 Ekim 2014

Bulgaristan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat İbrahim Efendioğlu, 5 Ekim günü Bulgaristan’da erken seçim yapılacağını duyurdu.

Efendioğlu, bir milyonu aşkın Türk’ün yaşadığı Bulgaristan’da Türklerin çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) seçime katılmasının önemine değindi.

HÖH’ün üç kez koalisyon ortağı olarak Balkanlardaki barış ve huzurun sağlanmasına yardımcı olduğunu belirten Efendioğlu, “HÖH kilit parti seviyesindedir. Bulgaristan’da Türk ve Bulgar halkının huzur dengesinin sürdürülebilmesi için bu seçimde de başarılı olmalıdır” dedi.
Efendioğlu, 5 Ekim’de yapılacak seçimlerde Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Edirne, Balıkesir, Manisa, Tekirdağ, Yalova, İzmit, Kırklareli ve Antalya illerinde açılacak olan toplam 135 sandıkta oy kullanılabileceğini söyledi.
HABER

Bulgaristan’da 31 Türk vekil
14 Ekim 2014

Bulgaristan’da 5 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerin ardından Merkez Seçim Komisyonu yeni milletvekillerin isimlerini açıkladı.

Nüfusu 7,3 milyon olan Bulgaristan’da yaklaşık 2 milyon Türk ve Müslüman yaşarken, parlamentoda bu dönem görev yapacak Türk ve Müslümanların sayısı 31 olarak açıklandı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), seçimde ülkenin üçüncü en büyük siyasi partisi olarak kendini kanıtlarken, 38 üyelik parti grubundan 28 milletvekili Türk ve Müslüman.

HABER

Kırcali'de HÖH zaferi
3 Kasım 2015

Bulgaristan HÖH lideri Lütfi Mestan yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi

Bulgaristan'da ikinci turu 1 kasımda yapılan yerel seçimin ardından liderler elde edilen sonuçları yorumlamaya çalıştı.

Listelerinde Türk ve Müslümanlara en geniş yer veren üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefet Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin lideri Lütvi Mestan Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, "Yolsuzluklar olmasaydı biz ülkenin 2. en büyük siyasi gücü olurduk" dedi.

Nüfusu 7 milyon olan ve 1 milyona yakın Türk ve Müslümanların yaşadığı Bulgaristan'da her 4 belediye başkanını biri HÖH'nden olduğunu, partisinin "coğrafyasının genişlediğini" söyledi.

Oy kullanımı zorunlu olmadığı ülkede ikinci turdaki katılım oranı yüzde 33,5 düzeyinde kalırken, Mestan, HÖH'nin daha önce belirlediği hedeflere ulaştığını öne sürdü. Siyasi rakiplerin bazılarının iddialarını aksine HÖH'nin siyasetin dışına "tekmelenmediğini" belirtti.

Mestan, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı ve HÖH'nin geleneksel "başarı kalesi" olan Kırcaali'de partinin adayı olan Belediye Başkanı Hasan Aziz daha ilk turda 4. kez şehrin belediye başkanı olarak seçilmesine vurgu yaptı. Aynı zamanda partinin geçmişte daima elinde tuttuğu Gırmen, İsperih, Nikola Kozlevo ve Kubrat gibi belediyelerini bu seçimde kaybetmesini "öğrenilmesi gereken bir ders" olarak tanımladı.

HÖH'nin aldığı oyların tamamını kendi gücü ile kazandığına işaret eden Mestan, "Bu seçimde de halkımıza dürüst davrandık. Bizde rüşvet verilerek kazanılan tek bir oy olmamıştır" diye konuştu.

Kayıtlı seçmen sayısı 6,4 milyona yakın olan Bulgaristan'da HÖH'nin 267 bin oy aldığın belirten Mestan, teknik nedenlerinden dolayı ülke genelinde "geçersiz" sayılan 450 bin oyun HÖH'nin reytingine de zarar verdiğini kabul etti Mestan, partisinin bundan sonraki seçimlerde yoğun eğitme ve bilgilendirme kampanyalar yapacağını duyurdu.
HABER

Bulgaristan’da Rus uçağı krizi
27 Aralık 2015

HÖH lideri Mestan, Rus jeti krizinde Türkiye’yi destekleyince partinin onursal başkanı tarafından görevinden alınarak ihraç edildi. Mestan, Türk elçiliğine sığındı. Partiden 3 milletvekili de istifa etti.

Suriye sınırında hava sahamızı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağı Türkiye ile Rusya arasında ilişkileri zora sokmuştu. Aynı uçak komşu Bulgaristan’da da Türk kökenli siyasetçilerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nde (HÖH) depreme neden oldu. Genel Başkan Lütfi Mestan’ın Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye’ye destek veren bildiriyi okuması partinin onursal başkanı Ahmet Doğan’ı kızdırdı. Doğan, yetkisi olmamasına rağmen merkez yönetim kurulunu toplayarak Mestan’ı başkanlıktan uzaklaştırıldı.

Türk büyükelçiliğine sığındı

Aynı zamanda partiden de ihraç edilen ve devlet korumaları alınan Mestan, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ne sığındı. Çocuklarıyla Türk elçiliğine gelen Mestan’ın, 2008’de kuşkulu bir intiharla ölen HÖH liderinin özel kalem müdürü Ahmet Emin gibi öldürülmekten korktuğu iddia edildi. 24 Chasa gazetesine konuşan Mestan, “Türk elçiliğinde kısa bir süre kaldım. Kritik bir durumda her bir Bulgar siyasetçisi kendi güvenliğini sağlama hakkına sahip. Güvenliğimi sağlamak için bir kaç saate ihtiyacım vardı” dedi.

Ajan geçmişi var

HÖH’ün kurucusu ve iki yıldır onursal başkanlığını yapan Doğan’ın ajan geçmişinden dolayı Rus yanlısı tutumu herkes tarafından biliniyor. Dün Mestanlı’da asimilasyon zamanında şehit olan Türklerin anmasına katılan Mestan, Bulgarca konuşma geleneğini bir kenara bırakarak Türkçe açıklama yaptı. Mestan, “19 yıl sadakatle hizmetten sonra ve en kritik anlarda bile Doğan’ı savunmuşumdur. Davet edilmediğim bir Merkez Konsey oturumu yapıldı. Parlamento’da okuduğum bildiriden dolayı bir kez “kafamın kesileceğini” bilseydim, ben yine de onu okuyacaktım” dedi. Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren anma töreninde Mestan’ın yanında yer aldı.

Davutoğlu devrede

HÖH’teki krize Başbakan Ahmet Davutoğlu da dahil oldu. Davutoğlu Bulgar mevkidaşı Boyko Borisov’u arayarak Mestan’dan yana olmasını rica etti. Borisov taraf tutmayacağını belirtirken, Mestan’ın ihracı sonrası HÖH Milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet ve Aydoğan Ali Mestan ile dayanışma içerisinde HÖH Meclis Grubu’ndan ayrılacaklarını ilan etti. Bulgar parlamentosunda üçüncü siyasi güç konumunda bulunan HÖH, son istifalarla 240 sandalyeli parlamentodaki milletvekili sayısı 36’dan 32’ye indi. Mestan’ın yeni parti kuracağı söyleniyor.

‘Ankara ile ilişkiler kesilir’

Konya Selçuk Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olan ve üç yıl kadar önce siyasete atılan Şabanali Ahmet, “Kongreye 4 ay kala anti demokratik yollarla kongrede seçilmiş bir genel başkanın bu şekilde görevden alınmasını kabul etmiyoruz. Biz Türkiye ile Rusya ekseninde tarafımızı Türkiye’den yana seçmek durumundayız. İki ülke arasında parçalanmış ailelerimiz var. AB’den taraf, NATO’dan taraf olmak zorundayız” diye konuştu. Doğan’ın bu hamlesine anlam veremediğini de dile getiren Ahmet, “Meğer partisi Rusya çizgisini devam ettirmiş” ifadelerini kullandı. Ahmet, HÖH ile Ankara arasındaki ilişkilerin 2012 ile 2013 yılları arasında durma noktasına geldiğini belirterek, “Ben ve Lütfi Mestan Ankara ile diyalog kurmak için çok çalıştık. İlişkileri belli bir seviyeye getirdi. Ancak bundan sonra HÖH’ün Ankara ile hiç bir ilişkisi olamaz” diye konuştu. Partide yeni istifalar beklediklerini de dile getiren Ahmet, “13 Ocak’a kadar Bulgaristan parlamentosu tatilde. Partide bazı arkadaşların rahatsızlıkları var ama henüz dile getirmediler. Zamanları var düşünüp taşınacaklar, ona göre karar verecekler” dedi.
HABER

Bulgaristan'da yeni bir Türk partisi kurulacak
4 Şubat 2016

Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, Bulgaristan'da, Lütfi Mestan başkanlığında yeni bir Türk Partisi kuracaklarını bildirdi.

Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Edirne'de, Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, 6 Türk milletvekilinin partiden istifa ettiğini anımsattı.
HABER

Bulgaristan’da Türk partisinin lideri Lütfi Mestan trafik kazası geçirdi
Takvim 14 Nisan 2019

Bulgaristan'da Türklerin partisi Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan trafik kazası geçirdi. Kazada 6 aylık bir bebek hayatını kaybederken, 9 yaşındaki bir çocuk ağır yaralandı.

Kırcaali'nin Zagorsko köyü yakınlarında aracıyla seyreden DOST lideri Mestan'ın otomobili başka bir otomobille çarpıştı. Kazada diğer otomobilde bulunan 6 aylık bir bebek hayatını kaybederken, 9 yaşındaki bir çocuk da ağır yaralandı. Diğer araçta bulunan Emine Ahmet ve Hüseyin Ahmet yaralı olarak Kırcaali Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Kazanın ardından ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldüğü belirtilen Mestan'ın 24 saatliğine gözaltına alındığı açıklanırken, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com