Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mahir Esad

Suriye Başkanlık Muhafızları KomutanıHafız Esad’ın en küçük çocuğu olan Mahir 1968 yılında Şam’da doğdu. Makine mühendisliği okumasına rağmen en büyük ağabeyi Basil gibi askeri kariyerde ilerlemeyi seçti. Basil’in emri altında teğmen rütbesiyle görev yaptı. Özellikle fevriliği ve gaddarlığıyla Basil’e benzetildi.

Der ez-Zor’un bilinen Sünni ailelerinden birisine mensup olan Manal Cadaan ile evli. Beşar Esad’a en yakın isimlerden birisi. Başkanlık Sarayı ve Şam’ı iç ve dış tehditlerden korumakla vazifeli olan Başkanlık Muhafızlarının ve Suriye ordusunun prestijli 4. mekanize tümenin komutanı.

Beşar Esad’ın başkanlığa gelmesinin akabinde Baas Partisi’nin merkez yürütme komitesinin üyesi oldu. Beşar döneminde general rütbesine yükseltildi. Uzun askeri kariyeri sebebiyle ordu içerisindeki etkin nüfuzu ile ön plana çıktı.

Beşar Esad’ın göreve gelmesinden sonra Şam Baharı diye tabir edilen ülkedeki nispi özgürlük döneminin sona ermesinde ve akabinde yaşanan baskı döneminde etkili oldu.

2003 yılında İsrail ile barış görüşmelerini devam ettirmek amacıyla İsrailli yetkililerle Amman’da görüştüğü iddialarıyla gündeme geldi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Mahir Esad Hakkında

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını inceleyen Birleşmiş Milletler komisyonunun hazırladığı Mehlis raporunun basına sızan ilk versiyonunda eniştesi Asıf Şevket ile birlikte suikastin sorumlusu olarak gösterildi.

Mahir Esad ile Asıf Şevket arasında Asıf’ın Büşra Esad ile evlenmesiyle artan bir husumetten söz etmek mümkündür. Özellikle rol model olarak aldığı ağabeyi Basil’in evliliğe karşı çıkması ve ardından yaşanan aile içi güç çatışmaları Asıf-Mahir ikilisinin arasında tansiyonun yüksek olmasına sebep oldu.

Rıfat Esad ile ilgili bir tartışma sonucunda Mahir’in Asıf’ı karnından vurduğu ve Beşar’ın Asıf’ı yakın halkasına almasını ve istihbarat şefliği ve genelkurmay başkan yardımcılığı görevi vermesini şiddetle eleştirdiği iddia edildi. Yine de Mahir, göreve geldiğinden beri Beşar’a sadakatiyle bilindi ve hatta Beşar’ın ordu içerisindeki nüfuzunu artırma konusunda büyük katkılarda bulundu.

Deraa’da başlayan gösterilerin bastırılması çabalarında kilit konumda bulunan Mahir, Golan Tepeleri sınırında bulunan 4. tümeni gösterilerin yaşandığı şehirlere sevketti. Düzenli orduya ek olarak Mahir’in Lazkiye, Tartus, Cable ve Banyas gibi şehirlerde Şebbiha adı verilen ve Nusayri gençlerden oluşan çeteleri göstericilerin üzerine sürdüğü hatta bazı şehirlerde Şebbiha’nın güvenlik güçleriyle de çatıştığı özellikle Suriye muhalefeti tarafından dile getirilmekte. Gösterilere müdahaledeki etkin rolü Mahir’i hem göstericilerin hem de uluslararası camianın hedefi haline getirdi. Göstericiler rejim karşıtı sloganlarında Mahir’e özel bir yer verirken, başta ABD olmak üzere bir takım ülkeler Mahir’in de içinde olduğu bazı üst düzey Suriyeli yetkililere yönelik yaptırım kararı aldılar.HABER

Mahir Esad öldü mü?
Yeni Şafak 2 Eylül 2012

Suriye'de Beşşar Esed'in beyin takımını öldüren bombalı saldırıda iki bacağını kaybederek ağır yaralanan Mahir Esed, yoğun tedaviye rağmen kurtarılamadı. Ülkede rejime yakın kaynaklarca verilen bilgiye göre Esed'in kardeşi Mahir, öleceği anlaşılınca tedavi gördüğü Rusya'dan apartopar Lazkiye'ye getirildi ve dedelerinin doğduğu yer olan Kardaha'da gizli bir cenaze töreni sonrası gömüldü.

Suriye'de on binlerce sivili acımasızca katleden Beşşar Esed, en büyük darbeyi kardeşi Mahir'in ölümüyle yedi. 18 Temmuz'da muhalifler tarafından Şam'daki güvenlik noktasına yapılan saldırı sonrası iki bacağını kaybeden ve boynundan da ağır yaralanan Genelkurmay Başkanı Mahir Esed'in, Rusya'ya son umut olarak götürüldüğü, fakat kurtarılamayacağının anlaşılması üzerine geri Lazkiye'ye getirildikten sonra öldüğü ve dedesinin de doğduğu yer olan Lazkiye'nin Kardaha bölgesinde gizli bir cezane töreniyle toprağa verildiği öğrenildi.

REJİM BÜYÜK YARA ALDI

Özgür Suriye Ordusu tarafından uzun bir planlamanın ardından Şam'daki ulusal güvenlik noktasında yapılan saldırı sonrasında Savunma Bakanı Davud Racha, Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eniştesi Asıf Şevket, Suriye eski Genelkurmay Başkanı Esad'ın özel temsilcisi general Hasan Türkmani, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve İstihbarat Birim Başkanı Hafız Makhlouf'un ölmesi sonucu sarsılan Esed rejimi, şimdi de aynı saldırıda toplantı salonunda bulunan ve patlama sonucu ağır yaralanan Beşşar Esed'in kardeşi Mahir Esed'in ölümüyle büyük yara aldı. Lazkiye'de rejim yanlısı görünen ancak muhaliflere çalışan kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bombalı saldırıda birden fazla uzvunu kaybeden Esed'in kardeşi Mahir, yoğun kan kaybı sonrası kurtarılamayarak can verdi.

ŞARAPNEL FELÇ ETTİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kardeşi ve Suriye iç savaşının yaşanmasındaki en kilit isimlerden birisi olarak kabul edilen Mahir Esed'in, 18 Temmuz'da ulusal güvenlik noktasında yapılan saldırıda boyun bölgesine isabet eden şarapnel parçasının omuriliğinde yol açtığı hasar nedeniyle felç geçirdiği de öğrenildi. Patlama esnasında toplantı salonunda bulunan önemli isimlerden kurtulan kimsenin olmayışı Mahir Esed'in ağır yaralandığı iddiasını kuvvetlendirirken, ağır yaralı halde Rusya'ya tedavi için götürülen rejimin iki numarasının, burada uzun süre yoğun bakımda kaldığı öğrenildi.

GİZLİ CENAZE TÖRENİ

Rusya tedavisi sonuç vermeyen Mahir Esed'in Lazkiye'ye getirildiği ve burada son nefesini verdiği öğrenilirken, düzenlenen gizli bir cenaze töreniyle toprağa verildiği ifade edildi.

Rusya da kurtaramadı

Özgür Suriye Ordusu tarafından uzun süre takip edildikten sonra ulusal güvenlik noktasına girmesinin ardından masanın altına yerleştirilen C-4 tipi bombanın patlatılması sonucu ağır yaralanan Mahir Esed'in, patlamanın ardından bir süre Suriye'de tedavi gördüğü, fakat iki bacağını birden kaybettiği için aşırı kan kaybı yaşadığı kaydedildi. Mahir'in daha sonra Tartus şehrinde üssü bulunan Rus yetkililerin devreye girmesiyle tedavi amaçlı olarak Rusya'ya götürüldüğü belirlendi. Fakat yapılan bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamayacağı anlaşılan Mahir Esed'in tekrar Suriye'ye getirilip Lazkiye'de gömüldüğü öğrenildi. edesi Hafız Esed'in de doğduğu yer olan Lazkiye'nin 'Kardaha' bölgesine gömüldüğü öğrenilen Mahir Esed'in mezarının muhalif bazı yetkililer tarafından kesin olarak bilindiği fakat oraya ulaşmanın oldukça zor olduğu belirtildi. Beşşar Esed ve rejiminin, kardeşi Mahir Esed'in ölümü üzerine kurmayı planladığı Nusayri devleti için süreci hızlandırdığı, bunun üzerine özellikle Lazkiye'de Türkmenlerin yaşadığı bazı muhalif bölgelerde halkın silahlanmaya başladığı kaydedildi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com