Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ahmet Şişman

işadamı


Ensar Vakfı Eski BaşkanıAhmet Şişman, 1952 yılında Gerede’de doğdu. 1958 yılında Ankara Yahya Galip Kargı İlkokulu’nu bitirdi.

1971 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1971-1975 yılları arasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü tamamladı.

1975 yılında Düşünce Yayınları’nın ve Düşünce Dergisi’nin Kuruculuğunu yaptı. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. Akabinde İstanbul Yüksek Enstitüsü Derneği Başkanlığı yaptı.

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Yüksek Lisans yaptı. Yine aynı yıl İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde Din Dersi öğretmenliği görevinde bulundu.

1979-1984 yıllarında Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde kadrolu öğretmenlik yaptı. Yine aynı yıllar arasıda Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinin ilk seçimli yabancı temsilcisi oldu. 1984’de yurda dönen Ahmet Şişman, ticaret yapmaya başladı.

1984 yılında İnsan Yayınları Kuruculuğunu yaptı. 1989 yılında İz Yayıncılığı kurdu. 1990 yılından sonra Yeni Şafak Gazetesi’nin sahipliğini yaptı. 1990-2011 yıllarında Ensar Vakfı Genel Başkanlığı yaptı. 1994 yılında Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı (TGTV)’nın kurucu üyeliği ve genel sekreterliğini yaptı.

1997-2000 yıllarında TGTV Genel Başkanlığı yaptı. 1998 yılında 28 Şubat’a karşı yapılan ilk sivil toplantı olan Demokrasi Kurultayını büyük bir kitleye ulaşarak gerçekleştirdi.

2002 yılında Değerler Eğitimi Merkezini kurdu. 2005 yılında İslam Dünyası Sivil Toplum Örgütleri Birliği (İDSB)’ni kurdu. İDSB’nin şu anda 40 ülkeden 180 önemli bürokrat ve işadamlarından oluşan üyesi var. Yine 2005 yılında Filistin Platformu Üyeliği, Sivil Dayanışma Platformu Üyeliği, 2010 Kuran 1400 Platformu Sözcülüğü, Geredeliler Birliği İstişare Kurulu Başkanlığı, Ankara GERKAV Kurucu Üyeliği, Bolulular Platformu kurucu Üyeliği’ni yaptı. 2009 yılında T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclisine 1. sıradan aday gösterilerek seçildi. Aynı yıl Türkiye Orman Ürünleri İmalat ve İthalatçılar Derneği (TORİD) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Önder ve İHH İstişare Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

16 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Yayınlanmış eserleri:

Kur’an da Zulüm Kavramı ve Öfkenin Sonbaharı (Hasaneyn Heykel’den tercüme). Ayrıca MTTB Dergisi, Düşünce Dergisi, Tohum Dergisi, İzlenim Dergisi, DEM Dergi’de çeşitli yazıları yayınlandı.

HAKKINDA YAZILANLAR

Ahmet Şişman, bu dünyaya veda etti
ÖMER ERDEM
Zaman 17.07.2011Ahmet Şişman, 59 yaşında bu dünyaya ve onu çok seven dostlarına veda etti. Üstelik bir ömür peşine düştüğü ilim ve irfan meseleleri üzerine çalışırken.Zekiydi. Ender rastlanır bir ticari zekâ yanında tersten çalışan kıvrak bir kavrama kabiliyeti vardı. Mizahı mermerdeki su gibi saklar ve hiç beklenmedik zamanda patlatıverirdi. İletişimde, her tür iletişimde sınır tanımaz, herkesle konuşmanın bir yolunu mutlaka bilirdi. Öfke onun iklimine uğramazdı. Dinlemede öylesine sabır gösterirdi ki sakinliği muhatabını çaresiz bırakırdı. Bugün öğleyin Fatih Camii'nin avlusunda ona hakkını helal edecek ve arkasından gözyaşı dökecek binlerce dostu bir araya gelecek. İki fakülte birden bitirmesine rağmen asıl derinliğini ve iş yapma enerjisini, inancına duyduğu derin bağlılık kadar ilk gençliğinden beri içine doğduğu sosyal hareketliliklerden almaktaydı.

Ben kendisini çok sevdim, her zaman çok özledim. Şimdi bu özlemin boyutu daha da değişecek. Türkiye'nin yazılı ve görsel yayın dünyasına yaptığı hizmetler geniş kitleler tarafından pek bilinmez. O geçmişin vakıf insanları gibi modern dünyanın gizli beyin motorlarından birisiydi. Zevkliydi. Zevk sahibiydi. Öngörü ve girişim refleksleri farklıydı. Nice edebiyat dergisi, yayınevi, gazete, televizyon, moda-tasarım merkezi, vakıf, dernek ve sosyal faaliyette her zaman ilk taşı o koydu. Manevi harcın sağlam olmasına özen gösterdi. Son birkaç yıldır, içli ve içten isteklerinden birisi de Kaşgar'ın yeniden yayınlanmasıydı. 'Bu dergi Ahmet Şişman'ın katkılarıyla yayınlanmakta' diyecektik ve o bütün masrafları üstlenecekti. Kader. Hepimiz kederi içindeyiz. Mekânı cennet olsun.HABER

Ahmet Şişman vefat ettiEnsar Eski Vakfı Başkanı Ahmet Şişman vefat etti. Cenazesi bugün Fatih Camii'nden kaldırıldı. Cenazeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com