Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ertuğrul Kürkçü

HDP Eş Genel Başkanı


Mersin Milletvekili


yayıncı, yazar1948 yılında Bursa’da doğdu. 18 Ekim 1970'de Türkiye Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev – Genç) genel başkanlığına seçildi. Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere olayından sağ kurtulan tek kişi oldu. Tek kurtulanın Kürkçü olması sonraki yıllarda bazı polemiklere yol açtı. Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı. Ölüm cezasına mahkum edildi. 1974'te çıkarılan Genel Af Yasası ile cezası 30 yıla çevrildi. 14 yılını cezaevinde geçirdikten sonra 1986'da yapılan infaz yasası değişikliğiyle serbest bırakıldı. Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini yaptı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. ÖDP'deki ayrışmaların ardından yeni sosyalist parti kurma çalışmaları içinde bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayınladığı Savaş ve İnsan: Türkiye'de Silah Transferleri ve Savaş Yasaları İhlalleri adlı kitabı Türkçeye çevirdi.
2002 - 2007 arasında Siyasi Gazete isimli siyaset ve kültür dergisini çıkardı. Siyasi Gazete'nin eki Sosyalist Emek'in ardından Eylül 2009'dan bu yana yayınlanan, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'nin yayını Ekmek&Özgürlük'ün editörlüğünü yapıyor.
bianet.org haber sitesini de kapsayan BİA (Bağımsız İletişim Ağı) projesinin koordinatörlüğünü yapıyor. Aynı zamanda kürtçü Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyelerinden.

sondevir yazısıSamanlık kahramanı Ertuğrul Kürkçü!HABER

Kızıldere baskınından sağ çıkan tek kişi
HABİB GÜLER
Zaman 1 Kasım 2012

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç liderliği yaptığı dönemde yaşanan Kızıldere olayı sonrasında kendisini sorgulayan MİT İstanbul Bölge Başkanı Eyüp Özalkuş hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Kürkçü, Özalkuş’un sorguda kendisine “Demirel’i kaçırmayı planladınız mı?” diye sorduğunu, “Evet” cevabı üzerine, “Madem Demirel’i kaçırma niyetiniz vardı, bize bir şekilde duyursaydınız, bu yolu açardık size.” dediğini iddia etti. Kürkçü, 1970’li yıllarda bazı önemli gazeteci ve akademisyenlerin illegal örgütler arasında birleşme yönünde kendilerine baskı yaptıklarını ancak her seferinde bu önerileri reddettiklerini söyledi.

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, 13 kişinin hayatını kaybettiği Kızıldere baskınından sağ çıkan tek kişi olan ve halen BDP Mersin milletvekilliği yapan Ertuğrul Kürkçü’yü dinledi. Ertuğrul Kürkçü, bazı odakların kendilerini yönlendirmeye çalışıp çalışmadığı yönündeki soruya şu karşılığı verdi: “Dev-Genç başkanı olduğumda şimdi hayatta olan ancak ismini veremeyeceğim pek çok gazeteci ve öğretim üyesi vasıtasıyla devrimci ordu gücü adıyla bilinen bir yapının eylemlerine ortak olmamız yönünde telkinde bulunuldu. Ama reddettik. Nail Karacan adlı bir arkadaşımızın cenazesinin güzergâhının değiştirilmesi ve Kızılay’dan geçirilmesini önerdiler. Böylece polis bize müdahale edecek, devrimci subaylar ise destek olacaktı. Bunu da kabul etmedik.”

HABER

BDP'li üç milletvekili istifa etti
Hürriyet 23 Ekim 2013

BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü partisinden istifa etti.

ANKARA’da hafta sonu yapılacak HDP kongresi öncesinde BDP’nin İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sabahat Tuncel ile Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü partilerinden istifa etti. Önder, Tuncel ve Kürkçü, Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ile birlikte HDP’ye geçecek. Kürkçü ve Tuncel’in HDP Eşbaşkanları olması beklenirken, Önder’in de HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması planlanıyor.HABER

Kürkçü anjiyoya alındı
27 Ekim 2013

Halkların Demokratik Partisi 1. Olağanüstü Kongresi Ankara'da toplandı. Kongrede Ertuğrul Kürkçü yaptığı konuşmanın ardından rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

HDP'nin Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşma sonrası rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ertuğrul Kürkçü'ye anjiyo sonrası stent takıldı. Kürkçü'nün bir kaç gün hastanede kontol altında kalacağı bildirildi.

HABER

Ertuğrul Kürkçü Eş Başkan olacak
27 Ekim 2013

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılıyor. “Bu Daha Başlangıç” sloganıyla düzenlenen Büyük Kongrede, salona Kürtçe ve Türkçe pankartlar asıldı. Salonda partinin ilklerini tanımlayan “En Genç Parti, Rengarenk Parti, Özgürlükçü Parti, Özyönetimci Parti, Barışçı Parti, Halkçı Parti, Demokratik Parti, Eşitlikçi Parti, Emekçi Parti” yazılı afişler dikkat çekti. Salonda, “Susma Haykır LGBT’ler vardır” yazılı döviz de yer aldı. Kürtçe türkülerin çalındığı kongrede, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları da atıldı.

Başbakan Erdoğan'dan HDP Kongresi'ne mesaj
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HDP Olağaüstü Kongresi'ne bir mesaj gönderdi. HDP'nin bugün Ankara'da toplanan kongresine davet edilen Başbakan Erdoğan, kongreye telgrafla mesaj gönderdi. Erdoğan'ın mesajı şöyle: "Halkların Demokratik Partisi Olağanüstü Kongresi'nde nazik davetiniz için teşekkür ederim. Kongre çalışmalarının birlik ve beraberlik içinde geçmesi temennisi ile alınan kararların partiniz ve Türk siyasi hayatı için hayırlı olmasını diliyor, tüm katılımcıları selamlıyorum."

ÖCALAN’IN MESAJI OKUNDU
Kongreye özelikle kadınların yöresel kıyafetlerle katılması dikkat çekerken, katılımcıların ellerinde Abdullah Öcalan’ın resminin de yer aldığı, sarı, kırmızı, yeşil flamalar bulunuyor. Kongrede, Öcalan’ın mesajı da okundu. Öcalan’ın kongreye gönderdiği mesajı BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Türkçe olarak okudu. Bu sırada Öcalan’ın fotoğrafları da kongre salonunda bulunan ekranlardan yansıtıldı. Öcalan mesajında, kongreyi kutlayarak, “Üstün başarı dileklerimle devrimci selamımı gönderiyorum” dedi.

Kongrenin açılış konuşmasını İstanbul Milletvekili Levent Tüzel yaparken, İstanbul Milletvekil Sırrı Süreyya Önder ve ardından BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak da birer konuşma yaptı.Kongreye, CHP’yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap katıldı. Kongrede sanatçılar; Eşber Yağmurdereli, Suavi ve Ferhat Tunç da yer alıyor.

ODTܒLÜ ÖĞRENCİLER KÜRSÜYE DAVET EDİLDİ
Kongredeki konuşmalar işaret diline çevrilirken, konuşmalarda sık sık Gezi protestolarında yaşamını yitiren gençler de anılıyor. Kongrede kürsüye "ODTÜ direnişine" destek veren bir grup öğrenci de davet edilirken, “Direniş Her Yerde Rojova’dan ODTܒye” sloganları atıldı. HDP’nin 1. Olağan Kongresinde, yeni eş başkanlar ve Parti Meclisi (PM) üyeleri seçilecek. Kongrede BDP’den istifa eden Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in yeni eş genel başkanlar olması bekleniyor. Kongrede, yerel seçimler için de start verilecek. Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde yerel seçimlere BDP çatısı altında, diğer bölgelerde ise HDP çatısı atında girilecek. Kongreye gelenleri salonun dışına asılan ve 15 farklı dile çevrilmiş “Umuda Hoş Geldin” yazılı dev bir afiş karşılıyor.
HABER

Kürkçü Zengin’le evlendi
Milliyet 2 Ocak 2014

HDP Eşbaşkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Fransa’daki Strasbourg Başkonsolosluğu’nda sade nikah ile Ayşe Nilüfer Zengin ile dünya evine girdi.

Dün saat 14.20’de beraberinde iki şahitle Strasbourg Başkonsolosluğu’na gelen Eş Başkan Ertuğrul Kürkçü’nün nikahı Başkonsolos Serdar Cengiz, Muavinkonsolos İlhan Güney tarafından kıyıldı. Ertuğrul Kürkçü’nün 2012’de Ayşe Nilüfer Zengin ile Antalya’da yaptığı tatilin fotoğrafları basına yansımış, görüntüler bazı çevrelerin tepkisini çekmişti. Kürkçü twitter’dan bir takipçinin “Kürt gençlerinin hayatları dağda kararırken ...” diye attığı twit’e “Hergün insanlar ölüyor. Bir hafta tatil yapmak daha güçlü çalışmak için” yanıtını vermişti. Kürkçü haberi yapan gazeteyi paparazzilik yapmakla suçlayarak kınadığını bildirmişti.

HABER

BDP, HDP'ye katıldı
Namık Durukan
Milliyet 18 Nisan 2014

BDP yönetimi, uzun tartışmalardan sonra HDP'ye katılma kararı aldı. Karar açıklama ile duyurulurken BDP'li milletvekillerinin en kısa sürede partilerinden istifa edip HDP'ye geçeceği belirtildi.

BDP yönetimi, uzun tartışmalardan sonra HDP'ye katılma kararı aldı. Karar açıklama ile duyurulurken BDP'li milletvekillerinin en kısa sürede partilerinden istifa edip HDP'ye geçeceği belirtildi.

Demirtaş katılmadı

BDP ve HDP milletvekilleri, BDP’nin HDP’ye katılması ve gündemdeki konuları değerlendirmek üzere ikinci kez biraraya geldi. BDP genel merkezinde yapılan toplantıya başkanlık etmesi beklenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın katılmaması dikkat çekti. Toplantıya BDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve iki partinin milletvekilleri katıldı. Toplantıda BDP ve HDP'li bazı milletvekillerinin birleşmeye karşı görüş belirtmesine rağmen HDP'de politikaya devam edilmesi yönünde karar alındı. HDP'de birleşme kararı açıklama ile deklare edildi.

"Yeni kuruluş sürecini yaşayacağız"

Toplantı sonrası açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, BDP'li milletvekillerinin HDP'ye katılımı noktasında her iki partinin ortaklaştığını ve bu sürecin en kısa zamanda gerçekleşeceğini söyledi. Kürkçü, "Hedef kitlemize göre yeniden bir şekillendirmeyle, yeni kuruluş sürecini yaşayacağız. HDP grubu sadece meclis grubu olmakla yetinmeyip, Türkiye'nin geleceğine dönük bir süreci kapsıyor. Toplumun tamamının gelecek tercihi olacağız. Bu durum sadece Türkiye'yi değil dünyayı ilgilendiriyor. Buradaki Kürt sorununda çözümün gelişmesi bölgeye ve Ortadoğu'ya da yansıyacaktır" dedi.

Öcalan'la görüşme Pazar'a

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ise BDP ve HDP heyedtinin Abdullah Öcalan'la Pazarg ünü görüşme yapacağını belirterek, "Pazar günü adaya gidilerek sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirilecek. Sayın Öcalan ile de bugünkü toplantı sonuçları paylaşılacak. Kendisi HDP'ye büyük önem atfediyor. Türkiye'deki tüm kesimleri kapsaması açısından önemsiyor. Kendisine anlatacağız. Nasıl bir değerlendirme yapacak, onu bilemiyoruz" diye konuştu.

Resmi bildirim de yapıldı

Birleşme kararı resmi olarak ta HDP'nin ilgili organlarına iletildi. Miletvekillerinin HDP'ye geçişlerinin teknik alt yapı hazırlanmasından sonra gerçekleşecek. BDP muş milletvekili Demir Çelik, HDP'ye geçişin bir hafta on gün içinde gerçekleşebileceğini söyledi. Çelik, "HDP yönetimine
grup olarak geçişe hazır olduğumuzu bildirip katılma rkararımızı ilettik. Kongreyi beklemeden HDP'ye geçiş yapılacak" dedi.

HDP'ye geçiş kararı sonrası iki partide kongre çalışmaları hızlandı. Milletvekillerinin HDP'ye geçişi sonrasında 8 Haziran'da BDP, 22 Haziran'da ise HDP'nin olağanüstü kongresi yapılacak.

HDP'ye geçiş sancısı

Haziran'da her iki partinin de eşbaşkanlarının değişmesi bekleniyor. Kongre ile BDP bir süre daha varlığını sürdürecek ve belediye başkanları ile yerel yönetimler BDP çatısı altında faaliyet sürdürecek.

Gültan Kışanak'ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra tek eşbaşkan olarak faaliyetini sürdüren Selahattin Demirtaş'ın, parti tüzüğündeki 2 dönem kuralı gereği eşbaşkanlığı bırakması bekleniyor. BDP grup toplantısında son iki haftadır Demirtaş'ın yerine HDP eşbaşkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü konuştu. Demirtaş daha çok çalışmalarına Diyarbakır'da devam ediyor. Demirtaş'ın BDP'nin HDP'ye geçiş kararının verildiği toplantıya katılmamasının parti içinde "kriz mi yaşanıyor" sorularına yolaçtı. Demirtaş'ın uzun süredir eşbaşkanlığa devam etmeme ve gelecek dönem milletvekili adayı olmama eğiliminde olduğu ileri sürülüyor. BDP tüzüğünde her ne kadar eşbaşkanlık, milletvekiliği, belediye başkanlığı ve parti yöneticiliği için 2 dönem kuralı bulunsa da bunun resmi anlamda geçirliliği yok. BDP tabanı ise Demirtaş'ın yeniden eşbaşkanlığa aday olmasını istediği ve baskı kurduğu öğrenildi.

Pazar günü gerçekleştirilmesi beklenen İmralı ziyaretinde Öcalan'ın, eşbaşkanlık için Demirtaş'ı işaret etmesi halinde durumun değişebileceği ve Demirtaş'ın yeniden aday olabileceği belirtiliyor.

HABER

Ertuğrul Kürkçü bisikletle TBMM'ye geliyor!
Milliyet 21 Mayıs 2014

HDP Eş Genel başkanı Ertuğrul Kürkçü, makam aracı olarak kullandığı bisikleti ile TBMM’ye geliyor.

Mersin Milletvekili HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, aylardır Meclise bisikleti ile geliyor. Evinden bisikleti ile yola çıkan Kürkçü, Ankara trafiğinde rahatça yol alabiliyor. Bisikleti ile vatandaşların büyük ilgilisini gören Kürkçü, yaklaşık 4 yıldır bisiklet kullanıyor.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com