Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Daron  Acemoğlu

akademisyen, ekonomist


Ermeni Asıllı Türk Vatandaşı


Kamer Daron Acemoğlu1967 yılında İstanbul'da doğdu. 1986 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Lisans derecesini İngiltere'nin York Üniversitesi'nde yaptı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan London School of Economics'ten aldı. 1992-93 yılları arasında London School of Economics'te ders verdi.
1993'te ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders vermeye başladı.
2000 yılında profesörlüğe yükseldi. İlgi alanı içine giren başlıca konular, siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliği.

"Review of Economics and Statistics" ve "Journal of Economic Growth" dergilerinin yardımcı editörü.
En son başarısı ise 2005 yılında John Bates Clark madalyası ile ödüllendirilmesi. John Bates Clark madalyası, her iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim adamına veriliyor.
ENGLISH BIOGRAPHY

Kamer Daron Acemoğlu
(born September 3, 1967 in Istanbul, Turkey) is a Turkish economist of Armenian origin. He is currently the Charles P. Kindleberger Professor of Applied Economics at Massachusetts Institute of Technology and winner of the 2005 John Bates Clark Medal.[2] He is among the 10 most cited economists in the world according to IDEAS/RePEc.
Acemoğlu was born in Istanbul, Turkey. He graduated in 1986 from the Galatasaray High School in Istanbul. He got his B.Sc. degree from the University of York, UK and his M.Sc. degree in Econometrics and Mathematical Economics and then his Ph.D. degree in 1992 from the London School of Economics. He was a lecturer in economics at the LSE from 1992-1993. Acemoğlu became a member of the M.I.T. faculty in 1993. He was promoted to full professor in 2000, and was named the Charles P. Kindleberger Professor of Applied Economics in 2004. He is a member of the Economic Growth program of the Canadian Institute of Advanced Research. He is also affiliated with the National Bureau of Economic Research, Center for Economic Performance, and Centre for Economic Policy Research.

His principal interests are political economy, economic development, economic growth, technology, income and wage inequality, human capital and training, and labour economics. His most recent works concentrate on the role of institutions in economic development and political economy.
Daron Acemoğlu is also the co-editor of Econometrica, Review of Economics and Statistics, and associate editor of the Journal of Economic Growth, and an editorial committee board member of the Annual Review of Economics.

Turkish Ambassador

The Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu announced that a Turkish scholar of Armenian descent, an economist will be appointed Turkey’s Ambassador to France by June 2011.[3] The only person is likely to be Daron Acemoglu, Professor from the Massachusetts Institute of Technology.

Awards
• Award for best paper published in the Economic Journal in 1996
• T. W. Schultz prize at the University of Chicago in 2004
• Sherwin Rosen award for outstanding contribution to labor economics in 2004
• John Bates Clark Medal in 2005
• Elected Fellow to American Academy of Arts and Sciences in 2006 Academy announcement
• Academy Awards in the Social Sciences- 2006, Turkish Academy of Science (Acemoğlu received the Science Award for his theoretical and empirical contributions on "the role of institutions in the process of economic development, based on the example of long-term effects left by institutions founded by European colonial administrations".)
• John von Neumann Award in 2007, given by the Rajk László College for Advanced Studies

HABER

Bill Gates'ten Daron Acemoğlu'na eleştiri
Emre KIZILKAYA
Hürriyet 13 Mart 2013

ABD’nin en saygın üniversitelerinden olan MIT’nin İstanbul kökenli ekonomi profesörü Daron Acemoğlu ile Harvard’dan meslektaşı James A. Robinson imzalı “Why Nations Fail” tam bir yıl önce piyasaya çıktı.

Büyük övgü alan kitabı eleştiren ekonomistler de oldu ama en ağır kritik, ünlü işadamı Bill Gates’ten geldi. Gates, iki hafta önce kişisel blogunda kitabı değerlendirirken özetle şöyle yazdı:

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

“Konuyla epey ilgilendiğim için kitabı okudum. Fakat ne yazık ki büyük bir hayal kırıklığıydı. Yazarların analizini muğlak ve basit buldum. Ülkelerin siyasi ve ekonomik kurumlarına odaklanırken, tarih ve mantık gibi diğer faktörleri büyük ölçüde görmezden gelmişler. Roma, Venedik ve Maya uygarlığının gerileme nedenlerini doğru vermemişler. Ekonomik büyüme için önce kapsayıcı siyasal kurumların gerektiğini savunuyorlar. Fakat Çin gibi bunu yalanlayan örnekler de var. Beni kitapta olumlu ifadelerle sundukları için teşekkür ederim ama Meksikalı milyarder Carlos Slim’e çok haksızlık etmişler. Meksika, Slim’in yatırımları sayesinde daha iyi bir durumda.”

ACABA KİTABI OKUDU MU

Acemoğlu ve Robinson, Bill Gates’e önceki gün Foreign Policy dergisinde cevap verdi. “Microsoft kurucusu, eleştirmeden önce acaba kitabımızı okudu mu” spotuyla başlayan yazıda şöyle dendi: “Gates bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ama bizimle aynı görüşte olmadığı için değil. Çünkü akademisyenler olarak bunu bekleriz. Hayal kırıklığımızın nedeni, Gates’in, ortaya koyduğumuz tezdeki en iptidai bölümleri bile anlamadaki acizliğidir. Bu eleştiri, yapıcı bir tartışmayı davet etmiyor ama yarattığı yankılar nedeniyle cevap vermek zorunda kalıyoruz.”

Kitap neyi anlatıyor?

MAYA şehir devletlerinden Zimbabve’ye, Neolitik Devrim’den Fransız İhtilali’ne dek siyaset ve ekonomi tarihini ayrıntılı olarak inceleyen 546 sayfalık kitap, kalkınma ekonomisinde yeni bir model ortaya koyuyor. Kitapta, bugün ülkeler arasındaki gelişmişlik farkının, mevcut akademik teorilerde savunulanın aksine kültür, iklim veya coğrafyadan değil, tarihsel süreç içerisinde gelişen siyasi ve ekonomik kurumların yapısından kaynaklandığı ikna edici savlarla açıklanıyor. Farklı sömürgecilik türlerinin yarattığı kurumların neden olduğu farklı sonuçlara dikkat çekiliyor. Buna göre tüm bireyleri milli süreçlere dâhil eden ’kapsayıcı’ siyasi kurumlara kavuşmuş ülkeler gelişirken, halkı sömürüp sadece seçkinleri zenginleştiren ‘çıkarıcı’ siyasi kurumlara sahip ülkelerde ekonomik büyüme ancak kısa vadeli oluyor.

Peki ya Türkiye?

KİTABA göre, bugün Ortadoğu’nun yoksul kalmasına neden olan temel faktör, Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgede yüzyıllarca süren hegemonyası. Osmanlı’nın “kapsayıcı” değil “çıkarıcı” olan kurumlarına ve özellikle de matbaa örneğinden yola çıkarak inovasyonu engellemesine vurgu yapılıyor. Acemoğlu ve Robinson Türkiye tarihini de analizi ettiler. Bu konudaki 5 adet yazı şöyle özetlenebilir: Atatürk Cumhuriyet’i kurarken Osmanlı’dan radikal bir ayrıma niyetlense de sonuçta devlet kurumlarını ve bürokrasiyi devralan CHP, seçkinlerin yerleşik zihniyetini sürdürdü. Beyaz Türklere karşı “zenci” kitlelerin siyasi yükselişi DP ile başladı, “Anadolu kaplanlarına” ekonomik fırsat kapılarını açan AKP ile tamamlandı. Türk ekonomisinin geleceği Çin gibi pek de parlak görünmüyor.

Ortak oldu, Slim’i kolladı

KİTAPTAN ve akademik literatürden örnekler vererek Gates’in tezlerini çürüten iki yazar, ünlü işadamının kitabı anlamadığına örnek olarak Carlos Slim eleştirisini gösterdi. Kitap yalnızca, tüm işadamlarının kâr maksimizasyonu istediğini, bu yolda birçoğunun tekelleşme gibi toplumun geniş kesmine zarar verecek hamleler yaptığını belirtirken, “ABD doğru kurumlara sahip olduğu için Gates’in tekelleşmesini engelledi. Meksika ise kurumlarının yetersizliği yüzünden bunu yapamadı” diyor. Gates’e en ilginç tepki ise blogundaki bu yazıya gelen 80 yorumda gizli: “Gates Çin’e göz kırpıyor, kendi çıkarları uğruna otoriteryanizme sahip çıkmak için kitabı eleştiriyor. Üstelik kolladığı Carlos Slim ile daha iki hafta önce Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT) yararına ‘hayırseverlik ortağı’ olmuşlardı. ”Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com