Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Erol Olçak

işadamı, reklam danışmanı1963 yılında Çorum’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Estetik ve Sanat Tarihi mezunu. 1987 yılında Arter Reklam Ajansı’nı kurarak reklamcılığa başladı. Siyasal tanıtım faaliyetine RP’nin seçim çalışmalarıyla başladı. Sonra bir çok kişisel aday kampanyası yaptı. Mehmet Ali Şahin’in 1987'deki adaylığı bunlardan bir tanesi. Sonra Büyükşehir Belediyesi basın danışmanlığında o zamanki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çalıştı. O sırada DYP’den bir teklif aldı. Tansu Çiller’e bir sunum hazırladı. 1999 seçimlerinde DYP’nin Türkiye genel seçim kampanyasını yaptı. AKPARTİ’nin kuruluş çalışmaları sırasında Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte çalışma teklifini kabul etti. Kuruluşundan bugüne kadar AKPARTİ’nin siyasi iletişimini yürütüyor. AKPARTİ isminin bulunmasından parti kuruluşuna bir çok konuda etkin oldu. AKPARTİ’nin bütün genel ve yerel seçim kampanyalarını yönetti.

SÖYLEŞİ

AK Parti'ye 7 seçim kazandıran reklamcı
ntvmsnbc
03 Mart 2012

AK Parti’nin adını bulan, seçim kampanyalarını belirleyen reklamcı Erol Olçak, siyasi parti reklamcılığını ve Başbakan Erdoğan’la 18 yıllık ilişkisini CNBC-e Business Dergisi'ne anlattı.


AK Parti’nin adını bulan, logosunu tasarlayan, iletişim stratejisini, seçim kampanyalarını belirleyen reklamcı Erol Olçak CNBC-e Business Dergisi'nin bu ayki sayısı için Eray Özer'e konuştu.

"Hayatım boyunca yaptığım ikinci röportaj" diye tanımladığı söyleşide Arter Ajans’ın sahibi Erol Olçak bu işe nasıl girdiğini, siyasi parti reklamcılığını, Başbakan Erdoğan’la 18 yıllık ilişkisini anlattı.

İmam Hatip Lisesi’nden sonra sanat tarihi okumuşsunuz. Reklamcılık nereden esti?

Çocukken ortaokul öğrencileri arasındaki resim yarışmasında Türkiye çapında derece almıştım. Yani o zaman-lardan benim resim, grafik ya da tasarıma ilişkin bir yeteneğim vardı. Üniversiteye geldiğimde reklamcılıkla ilgili bazı organizasyonlarla ya da kişilerle tanıştım. Yani ressam olmayı ya da mimari tasarlamayı düşünürken reklamcılığı keşfettim ve öğrencilik yıllarımda reklam ajanslarında çalıştım. Dolayısıyla reklamcılık, üniversiteyi bitirmeden kesinlikle yapmak istediğim bir meslek ya da iş olarak karar verdiğim bir şeydi. Üniversite bittikten sonra bir arkadaşımla, 1987 yılında bir ajans kurduk.

Ama henüz siyasal iletişim yapmıyorsunuz.

Hayır, siyasal iletişim olarak kurmamıştık. Normal reklamcılık, sektörde, piyasada vesaire. Siyasal reklamcılıkla tanışmam çok başka şekilde oldu. Mehmet Ali Şahin Bey ile ahbaplığım vardı, kendisi Necmettin Erbakan’ın bir çalışmasını yapmam için davet etti. Erbakan siyasi yasaklıydı. Siyasal iletişime oradan başladım, ondan sonra sürüp gitti.

Tayyip Erdoğan ile nasıl tanıştınız? Erbakan’a kampanya yaparken mi?

Yok. Erbakan ile çalışmam çok kısa oldu, ona bir konsept ve tasarım yaptım. Sayın Erdoğan ile il başkanıyken tanıştım, 1993 yılında. İlk tanışmam bir nezaket tanışmasıydı, kalabalık bir ekiple. 1994’te büyükşehir belediye başkanı seçildikten sonra çalışmaya başladık, o gün bugün birlikte çalışıyoruz.Birlikte çalışmaya hiç ara vermediniz mi?

Hayır, hiç ara vermedim. Bir tek, ara demeyelim de ben Sayın Erdoğan mahkumiyet alıp Pınarhisar’a gittiği zaman, ta o süreçte, 1999 yılında DYP’den teklif aldım. Tansu Hanım’ın kampanyasını yürüttüm. Sayın Erdoğan, Pınarhisar’daydı.

Bir seçim kampanyasına seçimden ne kadar önce başlarsınız?

Şu anda başladık zaten.

Ara vermeden öyle mi?

Tabii, kesinlikle. AK Parti’yi diğerlerinden ya da Tayyip Erdoğan’ı diğer liderlerden ayıran en önemli özellik şu: Ben 19 yıldır Tayyip Erdoğan ile çalışıyorum, yasaklıyken bile siyasal iletişim yapılıyordu. Tayyip Erdoğan cezaevindeyken bile gazete ilanlarıyla bayram kutlamaları, davetiyeler...

Diğer partilerimiz de böyle midir? Diğer partiler ne yazık ki böyle değil. Nasıl buluyorsunuz rakiplerinizi?

Ne yazık ki CHP, BDP, MHP ya da mecliste grubu olan partiler, sadece seçim yaklaştığı zaman profesyonel bir ekiple çalışıyor. Ancak o zaman partilerini derleyip toplayıp bir kampanya fikri oluşturmaya başlıyor. Rakipleri nasıl bulduğumu ben söylemeyeyim. AK Parti’nin aldığı sonuçlarla diğerlerinin aldığı sonuçları mukayese ettiğiniz zaman fark ortaya çıkıyor. Kuşkusuz bu bir kampanya yapıcısı olarak sadece benim başarım değil. Pek tabii ki parti, lider, bu sürece katılan başka etki grupları çok önemli. Fakat ben de yedi seçim kazanmış bir ekibin ajans başkanıyım. Üç genel seçim, iki yerel seçim ve iki referandum. Yani AK Parti 10 yılda yedi tane sandık götürdü milletin önüne ve hepsinden de galip çıktı. Üstelik oylarını hep artırarak çıktı.

Siz Başbakan’la kişisel olarak da yakın mısınız? Çocuklarının düğün törenlerini de siz organize etmişsiniz.

Ben kendimi Başbakan’a yakın hissediyorum ama Başbakan beni kendisine ne kadar yakın hissediyor bu, onun cevap verebileceği bir şey. Ama elbette ki, beyefendinin çocuklarının düğün organizasyonlarına katkıda bulun-dum. Bu tabii benim çok gurur duyduğum bir şey, bu güvene layık olmak benim için önemli. Ben aynı zamanda siyasette yol arkadaşıyım, sadece kampanyacısı, yani reklamcısı değilim.

Siyaseten de aynı çizgidesiniz.

Evet, aynı değerler ve aynı ideolojik çevrenin içerisinde bulunduğumuz için Tayyip Erdoğan’ın kendisini farklılaştırması, kendini yeni siyasete hazırlama süreçlerinde ben de o havzada bulunmuş birisiyim. O yüzden Tayyip Erdoğan halkın olduğu gibi benim de kahramanım aynı zamanda.

Mesela Tayyip Bey eğer Cumhurbaşkanı olursa siz orada da devam eder misiniz siyasal iletişimi yapmaya?

Bu sadece bana bağlı değil.

Yani tabii Tayyip Erdoğan da isterse...

Tayyip Bey de isterse, elbette ki. Benim için şereftir.
HABER

Sürpriz karar! AK Parti'yi bırakıyor
27 Ağustos 2014

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana reklam ve tanıtım işlerini yürüten Erol Olçak 'Bırakıyorum' dedi.

Erdoğan'la yıllardan beri çalışan Reklamcı Erol Olcak, Ak Parti serüvenini Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bıraktığını söyledi. Seçim dönemlerinde reklam filmleri ve şarkılarının seçilmesinde belirleyici olan Olcak, AK Parti’nin kuruluş çalışmaları sırasında Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte çalışma teklifini kabul etti. Kuruluşundan bugüne kadar AK Parti’nin siyasi iletişimini yürütüyor. AKPARTİ isminin bulunmasından parti kuruluşuna bir çok konuda etkin oldu. AK Parti’nin bütün genel ve yerel seçim kampanyalarını yönetti.

Kaynak: Haber7Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com