Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ali Taran

reklamcı1952 yılında Lüleburgaz Kepirtepe’de doğdu. Bedia Taran ve Selahattin Taran’ın iki oğlundan biridir. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. 1970 yılında reklamcılığa başladı. Pek çok ajansta (Göreme Reklam, Taran Reklam, Erta Reklam, Tivi Reklam, Delta Ajans, Ajans Ada, Cenajans, Link Ajans, Pars McCann, Birleşik Reklamcılar, Merkez Ajans ve Ali Taran Creative Workshop) metin yazarı ve kreatif direktör olarak çalıştı. Seramikçi Selma Taran'dan boşandı. İki çocuk babası.

HABER

Selma Taran'dan Ayşe'ye acı tavsiye
30 Haziran 2011

Ali Taran, Ayşe Özyılmazel için 14 Haziran'da 21 yıllık eşi, kanser hastası Selma Taran'dan boşanmıştı.

Bu evliliği öğrenen Selma Taran, Posta Gazetesinden Suna Akyıldız'a şu açıklamayı yaptı; Ali'ye de Ayşe'ye de mutluluklar diliyorum. Bu duruma oğlumuz Kuzey üzgün ve kırgın. Gelin hanıma bir tavsiyem var; Sakın hasta olmasın. Benim geçirdiğim hastalığı geçirmesin' oldu.
HAKKINDA YAZILANLAR

Bu düğünü, Millî Mücadele'nin en militan şeyhinin torunu yaptı
Murat Bardakçı
HABER TÜRK 3 Temmuz 2011

Osmanlı İmparatorluğu'nun son senelerinde İstanbul'un önde gelen tekkelerinden birinde şeyhlik postuna oturmuş bir zâtın torunu, kanserli hanımını boşamasından sadece birkaç gün sonra dünyaevine girdi ve nikâh daveti havuzda sona erdi. Özbekler Tekkesi'nin postnişîni Atâ Efendi'nin torunu Ali Taran'dan bahsediyorum. ÜSKÜDAR'dan Sultantepe'ye uzanan yokuşu çıktığınızda yolun bitimine yakın bir yerde, sağ tarafta, kırmızı renkli koskocaman ahşap bir bina görürsünüz. Burası "Özbekler Tekkesi"dir. 18. yüzyılda Orta Asya taraflarından hacca gitmek için yola çıkan ve Mekke'ye İstanbul üzerinden uzanmak isteyenlerin misafir edilmeleri maksadıyla inşa edilmiş bir Nakşibendî dergâhıdır. Özbekler Tekkesi, 1755'te Maraş Valisi Abdullah Paşa tarafından kuruldu. 19. asırda Sultan Abdülmecid ve Abdülhamid tarafından restore ettirildi, büyütüldü ve tam teşekküllü bir dergâh hâline getirildi. Tekke, Orta Asya'dan İstanbul'a gelenlerin konakladıkları bir yer olmasının yanısıra, İstanbul'da pek bilinmeyen ve Orta Asya'ya mahsus "Ahmed Yesevî" sistemini de temsil etti. Tekkede zikirden ve Nakşîler'e mahsus "hatm-i hâcegân"dan sonra Ahmed Yesevî'nin doğu Türkçesi ile yazdığı şiirler ilâhi şeklinde terennüm edilir, kandil gecelerinde Çağatayca ve Uygurca ilâhiler okunurdu. Yine kandillerde, özellikle de Kadir gecelerinde içerisine et, bol havuç ve ince kıyılmış portakal kabuğunun konduğu "Özbek pilâvı" pişirilir, yemek duasından sonra dervişlere ve ziyaretçilere ikram edilirdi. Tekkenin kuruluşundan sonraki altıncı şeyhi olan Mehmed Sadık Efendi, zamanının önemli ebrucularından idi ve çok sayıda öğrenci yetiştirmişti. Sadık Efendi'nin büyük oğlu ve tekkenin daha sonraki şeyhi İbrahim Edhem Efendi ise, "hezârfen" yani "bin fen sahibi" diye bilinmiş ve ebruculuktan marangozluğa, oymacılıktan matbaacılığa, hattatlıktan dokumacılığa ve hattâ makineler icadına kadar çok sayıda işte üstad kabul edilmişti. 1867'de Paris'teki uluslararası fuara kendi icadı olan bir buhar makinesi ile katılan İbrahim Edhem Efendi madalya kazanmış, Dolmabahçe ve Yıldız sarayları için kumaşlar dokumuş ama bir ara Sultan Abdülhamid tarafından birkaç aylığına İstanbul'dan uzaklaştırılmıştı.

DİRENİŞ ÖRGÜTÜNÜN ÜYESİ

Geçici sürgünün sebebi, İbrahim Edhem Efendi hakkında verilen bir jurnal idi. İcadlarda bulunmaya ve makineler yapmaya meraklı olan İbrahim Edhem Efendi'nin "Özbekler Tekkesi'nde birkaç adet top döktüğü ve bu toplarla Yıldız Sarayı'nı havaya uçuracağı" iddia edilmiş, bu saçma jurnali ciddiye alan Sultan Abdülhamid, şeyhi "Kâbe'nin tamiri" bahanesi ile Mekke'ye gönderip İstanbul'dan uzaklaştırmıştı. Tekkede 1855 ile 1904 seneleri arasında, yani tam 49 sene boyunca şeyhlik yapan İbrahim Edhem Efendi, Özbekler Tekkesi'ni bir ilim ve sanat merkezi haline getirdi. O devrin önde gelen ilim adamları ve sanatçılar, tekkenin müdavimi oldular. Özbekler Dergâhı'nın tekkelerin 1925'te kapatılmasından önceki son şeyhi Atâ Efendi idi ve mekân onun şeyhliği sırasında, özellikle de Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan işgal günlerinde İstanbul'un önemli siyasî merkezlerinden biri oldu. Şeyh Atâ Efendi, işgal kuvvetleri ile mücadele için kurulmuş gizli bir teşkilât olan Karakol Cemiyeti'ne mensuptu. Kuvâ-yı Milliye'ye katılmak isteyen ve aralarında meşhur isimlerinden de bulunduğu çok sayıda kişi, Anadolu'ya Atâ Efendi'nin yardımıyla ve Özbekler Tekkesi üzerinden geçtiler. Atâ Efendi'nin 1936'da vefatından sonra, tekkenin başına kardeşi Necmeddin Özbekkangay geçti ama "Özbekler Şeyhi" diye bilinen Necmeddin Efendi'nin şeyhliği sembolikti, zira tekkeler artık kapatılmıştı. Necmeddin Efendi, tekkenin ikametgâh olarak kullandığı selâmlık kısmını bir kültür, özellikle de musiki merkezi haline getirdi. Özbekler Şeyhi'nin 1971'deki vefatına kadar Türk Müziği'nin önde gelen mensuplarının devam ettiği ve hem dinî, hem de dindışı müziğin en kalitelisinin yapıldığı yerlerden biri olan Özbekler Tekkesi'nde bugün de eskisi kadar sık olmamakla beraber bazı musiki toplantıları düzenleniyor. Özbekler Tekkesi sadece sanatçılar ve bilim adamları yetiştirmedi, şeyh ailesinden de tanınmış bazı isimler çıktı...

ZORAKİ, UCUZ VE İLKESİZ

Meselâ, Lozan görüşmelerine Ankara'nın hukuk müşaviri olarak katılan, daha sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ni yapan ve cenazesi 1946'da Missouri gemisi ile İstanbul'a getirilen Münir Ertegün, tekkenin meşhur şeyhi İbrahim Edhem Efendi'nin kızının çocuğu idi. Amerika'nın önde gelen plak şirketi Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün de Münir Ertegün'ün oğlu idi ve tekkede 1983 ve 1994 senelerinde yapılan restorasyonun arkasında o vardı. New York'ta 2006'da vefat eden Ahmet Ertegün'ün Türkiye'ye getirilen naaşı, dedelerinin kabirlerinin bulunduğu Özbekler Tekkesi'ne defnedildi. Özbekler Tekkesi'nin şeyh ailesinden son zamanlarda tanıdık bir başka isim daha çıktı... Tekkenin son şeyhi Atâ Efendi'nin Bedia ve Belkıs adlarında iki kızı vardı. Şeyhin küçük kızı Belkıs, hayatını İstanbul Emniyeti'nin Birinci Şube'sinin "Polis Kemal" diye tanınan bir komiseri ile birleştirdi; büyük kızı Bedia Hanım ise, Selâhaddin Taran adında resim öğretmeni bir tarihçi ile evlendi. Bedia ve Selâhaddin Taran'ın iki çocukları oldu. Büyük çocuklarının ismi "Ali" idi, yani kanserli hanımından boşanmasından çok kısa bir müddet sonra önceki gün bir başka evlilik yapan ve magazin gündemimizin artık ana konusu olan Ali Taran... Kanserli bir kadıncağızın terkedilip bırakılması gibi bir hareketi değerlendirmeyi ve gazetelerimizin bu evlilikle ilgili olarak kullandıkları "yılın nikâhı" yahut "masal gibi düğün" gibisinden saçma sapan başlıkları bir tarafa bırakalım ve kendimize dürüstçe soralım: Şeyh Efendi'nin torununun köşe sahibi ama umursamaz arkadaşları olmasa ve o arkadaşları etraftan gelen tepkilere karşı "Bu onların özel hayatlarıdır, size ne?" gibisinden zoraki, ucuz ve ilkesiz savunmalar yapmasalar, efendi hazretleri öyle bir ayrılığın ardından böyle bir nikâh kıymaya acaba cesaret edebilir miydi?

İsmet Paşa da Anadolu'ya bu tekke üzerinden gitmişti

ÜSKÜDAR'daki Özbekler Tekkesi'nin, Millî Mücadele tarihimizde önemli bir yeri vardı. Kuvâ-yı Milliye'ye katılmak isteyen çok sayıda milliyetçi, Anadolu'ya Özbekler Tekkesi'ni merkez olarak kullanan gizli direniş teşkilâtı tarafından gönderilmişlerdi. Özbekler Tekkesi'nin dergâhların 1925'te kapatılması sırasındaki son şeyhi Atâ Efendi, işgal yıllarında direniş maksadıyla kurulan Karakol Teşkilâtı'nın hızlı mensuplarındandı. Şeyhliğini yaptığı tekkeyi Kuvâ-yı Milliye'ye katılabilmek için Anadolu'ya geçmek isteyenlerin ilk durağı haline getirmiş, gündüzleri şehirde dolaşarak halkı sabra davet edip zaferin mutlaka kazanılacağı konusunda iknaya çalışır, geceleri de tekkesinden Anadolu'ya geçişleri organize ederdi. Anadolu'ya bu Özbekler Tekkesi'ni kullanarak gidenler arasında İsmet Paşa, Mehmed Âkif Ersoy, Celâleddin Ârif Bey, Ali Fuad Cebesoy'un babası İsmail Fazıl Paşa ve Halide Edip Adıvar ile eşi Adnan Adıvar da vardı. Tekke sadece Kuvâyı Milliyeciler'in gizlice gidiş için kullandıkları bir mekân değil, Anadolu'ya gönderilecek silâh ve mühimmatın da depolandığı yerlerden idi. İstanbul'da işgalcilerle girişilen çatışmalarda yaralananlar da tekkeye getirilir ve tedavileri burada yapılırdı. İngiliz askerleri tekkeyi bir gün bastılar ve Atâ Efendi'yi tutukladılar. Anadolu ile yakın temasta olduğu hissedilen Atâ Efendi uzun zaman takip edilmişti, ancak İngilizler delil bulamadıkları için Şeyh'i birkaç gün sonra serbest bırakmak zorunda kalacaklardı. İşin daha da tuhaf tarafı, Atâ Efendi'yi tutuklayan İstanbul'daki İngiliz askerî istihbaratının başında bulunan ve o senelerde genç bir teğmen olan John Godolphin Bennett'in, Özbekler Tekkesi'ni yarım asır sonra "derviş" olarak ziyaret etmesi idi...
HABER

Ali Taran'ın eski eşi vefat etti
24 Kasım 2011

Selma Ann Desmond, uzun süredir mücadele ettiği kansere yenildi...

Reklamcı Ali Taran'ın kısa bir süre önce boşandığı eşi Selma Ann Desmond dün akşam saatlerinde Levent'teki evinde yaşamını yitirdi.

Bir süredir kanser tedaviasi gören Desmond'un cenazesini, Acun Ilıcalı aldı. Desmond'tan hastalığı süresinde boşanan Ali Taran ise ortalarda görünmedi.

Ali Taran 21 yıllık eşi Selma Ann Desmond'u Ayşe Özyılmazel uğruna terk etmiş ve geçtiğimiz Temmuz ayında görkemli bir düğünle Bodrum'da evlenmişti. Bu düğününde yaşananlar büyük tartışma konusu olmuştu

'MAGAZİNSEL AÇIKLAMALAR YAPACAK DEĞİLİM'

Ayşe Özyılmazel ile geçen yaz sürpriz bir şekilde evlenen reklamcı Ali Taran’ın eski eşi Selma Ann Desmond'ın hayatını kaybetmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Cenazenin ailenin isteğinin üzerine yarın toprağa verileceğini açıklayan Taran, Petek Dinçöz'ün Arım Balım Peteğim programında şu açıklamaları yaptı:

"Yarın defnedilecek Selma Hanım. Sahipsiz ortada kaldı gibi haberler asılsız. Twitter’da konuşulanları bir kenara bırakıyorum. Son zamanlarda pek görüşmüyorduk. Böyle bir günde magazinsel sorulara cevap verecek halim yok. Zaten çok da alışık değilim böyle durumlarda kameralara konuşmaya. Oğlum Kuzey burada, o da 22 yaşında, okulundan izin alıp gelmişti. Bundan sonra ona hem annelik hem babalık yapacağım."

Ali Taran'ın oğlu Kuzey ise "Son günlerinde yanındaydım olabildiğince. Hastalığı ağırlaşmış olsa da, bana hissettirmemeye çalıştı. İyi bir oğul olmaya çalıştım. Hep benim yanımda olacak biliyorum ve onu mutlu etmek için elimden geleni yapacağım. Tabi ki çok üzgünüm ama kabullenmek zorundayım" diye konuştu.
HABER

Ali ile Ayşe boşanıyor!
26 Nisan 2012

Geçtiğimiz yıl evlendiklerinde magazin gündemine bomba gibi düşen Ayşe Özyılmazel ve Ali Taran evliliği sona eriyor. Çift boşanmak için başvuru yaptı!HABER

CHP'nin seçim kampanyasını Ali Taran yönetecek
10 Şubat 2015

CHP seçim propogandası ve reklam kampanyasını Ali Taran'a emanet etmeye hazırlanıyor.

Reklamın dahi çocuğu olarak tanınan Ali Taran CHP’ye seçimlere dönük olarak kapsamlı bir sunum yaptı. Taran, Cem Uzan’ın başkanı olduğu Genç Parti’ye yaptığı başarılı kampanya ile tanınmıştı.

CHP, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için Ali Taran ile çalışmayı planlıyor. Taran’ın projelerini dinleyen CHP yönetimi prensipte anlaşma sağlandığını, bir kaç ayrıntının çözülmesinden sonra anlaşma yapılacağını belirtti.

Ünlü Reklamcı Taran önceki gün CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında kapsamlı bir sunum yaptı. Taran’ın bu durumda kampanyanın farklı unsurları için anlaşılan bazı başka ekiplerle birlikte kampanyanın koordinasyonundan sorumlu olabileceği değerlendiriliyor. Taran’ın sunumunda, seçim kampanyasında kullanılacak dilin, seçilen kelimelerin ve reklamların önemine işaret ettiği belirtildi.

Uzan’ın kampanyasını yönetmişti

Taran, 2002 seçimlerinde Cem Uzan’ın başkanlığını yaptığı Genç Parti’nin seçim kampanyasını yürütmüştü. Taran’ın kampanyasının da etkisiyle Genç Parti seçimlerde yüzde 7'yi aşarak büyük bir sürpriz yapmıştı. Öte yandan CHP yönetiminin ABD Başkanı Obama’nın kampanyalarında da yer almış olan araştırma şirketinden de teklif aldığı ancak bir anlaşma yapılmadığı da belirtildi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com