Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Hale Soygazi ( 1951)

sinema oyuncusu1950 yılında İstanbul’da doğdu. Bir süre manken ve foto-model olarak çalıştı. Saklambaç gazetesinin yarışmasıyla sinemaya geçti. Kara Murat ilk filmidir (1972).

Önemli filmleri:
Bir Demet Menekşe (Zeki Ökten), Vurun Kapheye (Halit Refiğ), Maden (Yavuz Özkan), Bir Avuç Cennet (Muammer Özer), Bir Yudum Sevgi, Kadının
Adı Yok (Atıf Yılmaz), Cahide (Ziya Öztan-TV)
HABER

EVDE 7 BİN KİTABIM VAR
Hurriyet 23 Ekim 2012
Zeynep ESENİL

Style Home dergisi, oyuncu Hale Soygazi ile yazar, edebiyatçı, akademisyen Murat Belge’nin Ayaspaşa’daki bahçe dubleksini ziyaret etti. Her bir köşesi kitap, CD ve tablolarla dolu olan, aileden yadigar mobilyalarla ayrı bir anlam kazanan bu sıcak evin hikayesini sayfalarına taşıdı.“Kuzey Güney” dizisindeki holding patroniçesi Ebru Sinaner’in soğuk ve mesafeli duruşundan çok uzak, sımsıcak bir yüzle açıyor kapıyı Hale Soygazi... Üzerinde siyah, rahat bir ev elbisesi, ayaklarında yine siyah yazlık sandaletler var. Gayet fit, ışıltılı ve enerjik görünüyor...

BEN SABAHLARI MUTLU UYANIRIM

Güne erken başlayıp çabuk yol alanlardan biri olduğu belli... Haftada üç gün gittiği dizi setinden bugünlük izinli... “Sayenizde ben de uzun bir ev keyfi yapabileceğim” diye söze başlıyor balkonunda çayını yudumlarken ve devam ediyor: “Kendimi bildim bileli sabahları hep erken ve mutlu uyanırım. Hayaller kurarım, ‘Bugün nereye gitsem, ne yapsam?’ diye. ‘Roma’ya da gidebilirim, Bodrum’a da’ derim... Ama bu durum kahvaltıya kadar sürer genelde. Sonra hayatın gerçekleriyle yüzleşirim tabii ki...”

Haftada üç gün gittiği pilates’in vücuduna iyi geldiği çok açık. “Duruşu düzeltiyor. Ağrılara da iyi geliyor. Spor şart” diyor gülümseyerek. İnsanı dinlendiren ve kendini dinleten güzel ve yumuşak bir ses tonuna sahip...

ARKADAŞLAR GİTTİ DAİRE ONLARA KALDI

Bu eve 12 yıl önce Murat Belge ile evlendiklerinde taşınmışlar. “Yakın arkadaşlarımızın oturduğu, yemek yemeye çok sık geldiğimiz bir yerdi. Onlar Fransa’ya gidince, Murat’la hemen taşınmıştık” diye anlatıyor.

Salon camını kaplayan Boğaz ve Kız Kulesi manzarasının yanı sıra Ayaspaşa’da hâlâ devam eden mahalle kültürü, sıcak komşuluk ilişkileri de burayı tercih etmelerinde önemli rol oynamış. “Benim için evin olmazsa olmazı balkon ve bahçe. Şansıma burada ikisi de var” diyor Soygazi. Balkonda tik masa üzerine hazırladığı çay-kahve ile envai çeşit atıştırmalıklardan tatmamız konusunda ısrar ediyor bu arada... “Lütfen yiyin. Sabah sıcacık geldi” diyor.

BU EVDE 7 BİNE YAKIN KİTAP VAR

230 m2’lik evin üst katında mutfak, küçük bir çalışma odası, misafir tuvaleti ve salon yer alıyor. Alt katta ise Murat Belge’nin çalışma odası, üç yatak odası ve büyükçe bir banyo bulunuyor.

Evi dolaşırken, duvarlara sonradan eklemiş oldukları raflardaki kitapları ve klasik müzik CD’lerini inceliyoruz bir yandan. “7 bine yakın kitap evin her noktasına böyle dağılmış durumda. Bazıları da Murat’ın ders verdiği Bilgi Üniversitesi’ndeki odasında” diyor Hale Soygazi...

Salonun kırık beyaz duvarlarında Sabri Berkel, Aliye Berger, Fikret Mualla, Namık İsmail, Gülay Kakşi, Abidin Dino, Nejat Devrim ve Fahrünnisa Zeyd’in tabloları var. Habitat’tan alınan geniş yeşil keten kanepe ve ona eşlik eden özel yapım krem keten oturma grubu, evin en yeni mobilyalarından...

“Burada gördüğünüz çoğu eşya ve mobilya Murat’ın ailesinden” diyerek kırmızı kadife oturma köşesini işaret ediyor ünlü oyuncu... Bunlar Belge’nin dayısı ünlü romancı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nunmuş. “Zaman içinde sadece döşemeleri değişti. Daha önce açık renkti. Bu tarz klasik, mobilyalara en uygunu kırmızı renk kadife bence” diye belirtiyor sonra...

MUM DEĞİL ÇİÇEK KOKUSU OLMALI

Ev dekorasyonuna çok meraklı olduğunu söylüyor. “Evde mum dan değil, çiçekten yayılan kokuyu severim sadece. Taze çiçekler, özellikle de beyaz güller tercihim. Murat ise bu tip ayrıntılarla pek uğraşmaz. Onun vakti genelde aşağıdaki odasında yazı yazmakla geçer” diyor.

Ahşabın mekanı sıcaklaştırdığını anlatan Hale Soygazi, salon zemininde bu yüzden halı görmeyi çok tercih etmemiş. Sadece Beymen Home’dan alınan yemek masasının altında renkli bir İran halısı ve krem rengi oturma bölümünde Step’ten bir halı serilmiş.

KIRMIZI KOLTUKTA GEÇEN ZAMANLAR

Rol aldığı dizi ile çarşamba akşamları herkesi ekrana bağlayan Hale Soygazi’ye biz de izlediği dizileri sormadan geçmiyoruz. “NCIS, Private Practice, Fringe ve Gray’s Anatomy ya da eski bir İtalyan filmine hiç hayır demem” diyor gülerek. Kırmızı kadife koltuğuna uzanıp kitap okumayı da seviyormuş. “Şu şıralar Umberto Eco’nun ‘Prag Mezarlığı’nın heyecanı sardı beni” diye belirtiyor.

Burası fondan yayılan klasik müziği ile insanın kitaplara gömülmek isteyeceği, manzaraya karşı yazı yazma arzusu duyacağı, tam da bir yazar ve oyuncunun hayal dünyasına yakışır bir ev kesinlikle.

MURAT’IN ELİ ÇOK LEZZETLİDİR

Sohbetin sonlarına doğru, çift olarak seyahat etmeyi ve evde misafir ağırlamayı ne kadar sevdiklerinden söz ediyor Hale Soygazi... “Tabii ikimizin de yoğun çalışma saatlerine denk düşmezse” diye ekliyor sonra... Yemek yapma konusunda Belge’nin tüm dünya mutfaklarına hakim olduğunu söylemeden de geçmiyor: “Eli çok lezzetlidir. Bana da zeytinyağlıları yapmak düşer genelde...”


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com