Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Dimitris Hristofyas

Kıbrıs Rum Kesimi Eski CumhurbaşkanıGirne’nin Aşağı Dikomos köyünde 29 Ağustos 1946 tarihinde doğdu. Orta öğrenimini Lefkoşa’da Ticaret Lisesi’nde yaptı. 14 yaşındayken öğrenci örgütü PEOM’a katıldı. 1964 yılında, gençliğin demokratik örgütü (EDON), Kıbrıs İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO) ve Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) üyesi oldu.

1967 yılında Dikomos köyü EDON Sekreteri olan Dimitris Hristofyas, 1969 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen 5. Kongre’de EDON Merkez Konseyi üyesi seçildi. 1969-1974 yılları arasında Moskova’da Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ve Sosyal Bilimler Akademisi’nde yüksek öğrenim gördü.Tarih Felsefesi alanında doktora yaptı.Öğrenimini tamamladıktan sonra 1974 yılı Nisan ayında Kıbrıs’a döndü. 26 Mayıs 1974’te EDON Merkez Örgütlenme Sekreteri, 18 Eylül 1977’de de EDON Genel Sekreteri seçildi. 1976 yılında AKEL Lefkoşa-Girne örgütü yönetim kuruluna, 1982 yılında gerçekleştirilen AKEL 15. Kongresi’nde de Merkez Komitesi üyeliğine seçildi.

Kasım 1986’da gerçekleştirilen 16. Kongre’den sonra Polit Büro üyeliğine, 1987 yılında EDON Genel Sekreterliği görevini bıraktıktan sonra da AKEL M.K. Sekreteryası’na seçildi.AKEL M.K. Genel Sekreteri Ezekia Papayuannu’nun ölümü sonrası Polit Büro tarafından Geçici Genel Sekreterlik görevine atandı. 22 Nisan’da toplanan parti M.K. Plenumu tarafından da Genel Sekreterlik görevine seçildi.1990 yılında gerçekleştirilen 17. Kongre ve 1995 yılında gerçekleştirilen 18. Kongre’de belirlenen parti merkez komiteleri tarafından tekrar bu göreve seçildi.

19 Mayıs 1991 yılında gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerinde Girne milletvekili olarak Parlamento’ya girdi.1996 ve 2001 seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi. AKEL Genel Sekreteri olarak Ulusal Konsey üyeliği görevini de yürütmekte olan Dimitris Hristofyas 7 Haziran 2001 tarihinde Temsilciler Meclisi Başkanı seçildi.

Hristofyas 2006 yılı seçimlerinde yine Girne’den milletvekili seçildi. Temmuz 2007’de, Tasos Papadopulos’u destekleyen Komünist AKEL Partisi, bu desteğini çekerek, tarihinde ilk defa başkanlık seçimi için aday çıkarma kararı aldı ve Dimitris Hristofyas’ı aday gösterdi. Hristofyas, oyların yüzde 53'ünü alarak Kıbrıs Rum Kesimi'nin cumhurbaşkanı seçildi.

21 Haziran 2019 tarihinde Kıbrıs'ta öldü.HABER

Komşu komşunun elektriğine muhtaç
17 Temmuz 2011

Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamadan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (KKTC) Kıbrıs Rum kesimine bu gece elektrik enerjisi verilmeye başladı.

KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine insani yardım amaçlı elektrik satılması konusunda, Kıbrıs Rum kesiminden yetkililerle bu sabah sözleşme imzalanmıştı.

AA muhabirinin, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunun (Kıb-Tek) bir yetkilisinden aldığı bilgiye göre, Lefkoşa yakınlarındaki Haspolat'tan, Rum tarafına enerji transferine geç saatlerde başlandı.

KKTC elektriği Rum şebekesine aktarılmaya başladı. Rumlar, ilk anda test çalışması yapacak ve sonra elektriği kendi şebekesine dağıtacak.

KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine, KKTC'deki talebin yoğun olduğu saatlerde 60-70 megavat, düşük olduğu saatlerde ise 100-120 megavat arasında elektrik verilecek.

Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Mavros Mavromatis ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) arasında bu sabah imzalanan sözleşmeye göre, bugünden itibaren Ağustos sonuna kadar 60 ile 120 megavat arasında elektrik enerjisi 0,43 TL karşılığında Kıbrıs Rum kesimine satılacak. Talep olduğu takdirde sözleşme yenilenebilecek.

Kıbrıs Rum kesiminde, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde tutulan barut dolu 98 konteyner 11 Temmuz Pazartesi günü patlamış, üs ve hemen yakınında bulunan ve Rum tarafının ana elektriğini sağlayan Vasiliko'daki elektrik santrali tahrip olmuştu. Santralin devre dışı kalmasıyla Rum tarafında büyük oranda elektrik açığı ortaya çıkmıştı.
HABER

'Türklerin duygularına saygı gösterin'
14 Ocak 2012

Rum lider Hristofyas, Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle üzüntü yaşayan Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Rumlara, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle üzüntü yaşayan Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı göstermeleri çağrısında bulundu.

Hristofyas, bir etkinlikte yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu arayarak, Denktaş'ın vefatından dolayı taziyede bulunduğunu söyledi.

22-24 Ocak'ta New York Grentree'de yapılacak Kıbrıs zirvesine de değinen Hristofyas, ''New York'a kasıtsız şartsız teslim olmaya gitmiyoruz. Hakemliği ve takvimleri kabul etmemiz söz konusu değildir'' dedi.

Rum lider, ''bu kritik günlerde herkesin destek ve dayanışmasına ihtiyacı olduğunu'' söyledi.
HABER

Yunan krizine yardım Rum Kesimi'ni çökertti
5 Kasım 2012

Rum lider Hristofyas, içinde bulundukları ekonomik krizin etkilerinin, 1974’teki Yunan cuntasının darbesi ve ardından gelen Barış Harekatı dönemine benzetti. Hristofyas, Yunanistan'daki kriz sırasında verdikleri desteğin ekonomilerinde yıkıma neden olduğunu söyledi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com