Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Gurbangulu Berdimuhammedov

Türkmenistan Devlet Başkanı1957 yılında Türkmenistan’ın Aşkabat şehrine bağlı Geok-Tepinski Bölgesinin Babarap köyünde dünyaya gelmiştir. 1979 yılında Türkmenistan Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Kurbangulı Berdımuhammedov uzun yıllar diş hekimi olarak çalıştı. 1987 yılında Moskova’ya doktora yapmak için giden Berdımuhammedov doktorasını 1990 yılında tamamlamıştır. 1990-1995 yılları arasında Berdımuhammedov Diş Hekimliği Fakültesinde önce asistan, sonra ise Dekanlık görevine getirilmiştir.

Türkmenbaşı’nın elinden tutmasıyla politika kariyerine başlayan Berdımuhammedov 1995 yılında Aşkabat Stomotoloji Merkezi Başkanlığına getirildi. Ardından Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Daha sonra 28 Mayıs 1997 yılında Sağlık Bakanlığına getirildi. Ardından 1998 yılında Türkmenbaşı adına Uluslararası Tıp Merkezinin başına getirildi.

Berdımuhammedov 3 Nisan 2001 yılında Tıp, Eğitim ve Bilimden sorumlu Başbakan Yardımcılığına getirildi. Ağustos 2004’ten itibaren sorumluluk alanı genişletilerek Kültür ve Basından da sorumlu kılındı. Ayların ve günlerin isimlerinin değiştirilmesinde ve Ruhname’nin hazırlanmasında etkin rol oynadı.

Gurbangulı M. Berdımuhammedov,Türkmenistan hükümetinde koltuğunu en istikrarlı ve uzun süre koruyan bakan olarak bilinmektedir. Ancak
Berdımuhammedov Türkmenbaşı’nın özel doktorluğunu da yapmıştır. Berdımuhammedov’n Türkmenbaşı’nın kararlarını etkileyen birkaç politik figürden birisi olduğu ifade edilmektedir.

Son dönemlerde Türkmenistan’ın uluslararası organizasyonlarda Berdımuhammedov temsil etmekteydi. Bu anlamda 28 Kasım 2006’da yapılan son BDT liderleri toplantısında Türmenistan’ı Berdımuhammedov temsil etmiştir. Bazı kaynaklara göre Türkmenbaşı geçtiğimiz aylarda kendisi yerine varis olarak Berdımuhammedov’u göstermişti.

23 Aralık 2006 tarihinde Berdımuhammedov hükümetteki görevlerinden istifa ederek yerine Başıma Sapıyeva’yı atamış ve kendisi Devlet Başkanlığı vekalet görevini üstlenmiştir. 11 Şubat 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak, Tükmenistan’ın yeni cumhurbaşkanı olmuştur.SEÇİM-HABER
Yeni Türkmenbaşı!
Türkiye 15 Şubat 2007

AŞKABAT (İHA)- Türkmenistan’da 11 şubatta yapılan başkanlık seçimini, Gurbanguli Berdimuhammedov kazandı. Oyların yüzde 89.2’sini alan Berdimuhammedov’un yemin töreninde birçok ülke devlet ve hükümet başkanı da hazır bulundu. 21 Aralıkta ölen Saparmurat Türkmenbaşı’nın yerine 5 yıllığına devlet başkanı seçilen Berdimuhammedov, Halk Maslahatı’nda ant içti. Berdimuhammedov, anayasaya el basarak yemin etmesinden sonra yaptığı konuşmada, Türkmenbaşı’nın izinden gideceğini vurguladı. Törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, Özbekistan Meclis Başkanı Halilov Erkin, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımıcısı Perviz Davudi ile İran Dışişleri Bakanı Monuçehr Mutteki ve diğer bazı ülkelerin temsilcileri katıldı.

“Başarılar”

Berdimuhammedov, yemin töreninin ardından Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. İki ülke arasındaki ilişkilerinin ele alındığı görüşmede Berdimuhammedov, Türkiye’ye verdiği önemi ifade ederken; siyasi ve ekonomik münasebetlerin geliştirilmesi için çaba gösterileceğini söyledi. Görüşmede, iki ülke arasında yakın çalışma ve irtibat içinde olunması üzerinde mutabık kalındığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan da Türkiye’nin, Türk dünyasıyla ilişkilere önem verdiğini belirterek, Berdimuhammedov’a yeni görevinde başarılar diledi.


Yeni Türkmenbaşı:
Gurbangulı Malikkuliyeviç Berdımuhammedov
Sinan OGAN - Turksam Baskanı
turksam 26 Aralık 2006

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın 21 Aralık tarihinde geçirdiği kalp krizi soncu ani ölümünden sonra 24 Aralık 2006 tarihinde yapılan sade bir törenle doğum yeri olan Başkent Aşkabat’tan 15 km uzaklıktaki 'Kıpçak' Köyü'nde toprağa verildi. SSCB’nin dağılmasından sonra ülkeyi tek başına yöneten ve kendi kişisel kültünü ülke kurumlarının üzerinde tutan Türkmenbaşı’nın kendisinden sonra ülkenin yönetimini ele alacak kişiyi işaret edemeden vefat etmesinden sonra şimdi onu yerine kimin geçeceği sorusu tartışılmaya başlanmıştır.

İlk defa 1997 yılında Almanya’da bir kalp ameliyatı geçirdiği bilinmesine rağmen ülkenin tek hakimi olan ve sağlığına dikkat ettiği bilinen Türkmenbaşı’nın görevi başında kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi, suikaste uğradığına dair çeşitli komplo teorilerini de gündeme getirmiştir. Aslında Türkmenbaşı 2 Ekim 2006 tarihinde de Ulusal Güvenlik Bakanlığı toplantısında konuşması sırasında kalbi sıkışmış ve konuşmasını tamamlayamadan kendisini kaybederek hastaneye kaldırılmıştı. Türkmenbaşı’nın hastalığı uzun süredir ilgili çevrelerin yakından takip ettiği bir konuydu. Rusya kaynaklı bazı haberlerde ise öleceğinin önceden tahmin edildiği ve hatta Türkmenbaşı’nın birkaç gün önce ölmüş olabileceği dahi iddia edildi.

Anayasa’ya göre devlet başkanının ölmesi ve/veya görevini ifa edememesi halinde bu göreve vekalet etmeye yetkisine sahip kişi olan Parlamento Başkanı Ovezgeldi Atayev’e karşı Türkmenistan başsavcılığı tarafından dava açılarak tutuklanması ülkedeki iktidar oyununun erken başladığını göstermiştir. Palamento Başkanlığı görevine en yakın aday Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ismi ön plana çıkmaktadır. Türkmenistan Milli Güvenlik Konseyi tarafından Ovezgeldi Atayev’in devre dışı bırakılmasıyla önü açılan Kurbangulı Malikkuliyeviç Berdımuhammedov aynı zamanda eski Sovyet geleneğinin bir devamı olarak Cenaze Komisyonu gibi önemli bir göreve de getirilmesiyle bundan sonraki süreçte etkin olacağının işaretlerini verdi. Ancak Türkmenistan Anayasası’nda seçimler sırasında Devlet Başkanlığına vekalet eden kişinin seçimlere giremeyeceği belirtilmektedir. Ancak bu durum, yasa yapma yetkisine de sahip olan Halk Maslahatı’nın ilgili maddeyi değiştirmesi sonucunda ortadan kalkmıştır.

26 Aralık 2006 tarihinde ülkede devlet başkanı adayını da belirleyen yasa yapma yetisine sahip en üst kurum olan 2507 üyeli (2466 katılımla yapıldı) Halk Maslahatı (Aksakallılar Kurultayı) 18. olağan üstü olağanüstü toplantısı Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'taki Ruhiyet Köşkü'nde yapıldı. Toplantısı neticesinde aralarında Kurbangulı Berdımuhammedov’un da bulunduğu 6 kişinin adaylığını kesinleşmiştir. Devletteki üst düzey bürokratlar, parlamento üyeleri, halk içinden seçilen kişiler, dini önderler, Türkmenistan’ın bütün devlet organlarının yöneticileri ve Türkmenbaşı’nın kurmuş olduğu Sivil Toplum Örgütü olan “Kalkınış” ve diğer STÖ temsilcileri ile diğer toplumun önde gelen temsilcilerinden oluşan Maslahat Meclisi üyeleri bu adaylar içerisinden en fazla oyu (2 bin 446 oy) Kurbangulı Berdımuhammedov’a vermiştir. Bu arada Maslahat Meclisi Anayasa’da bazı değişiklikler de yapmıştır. Belirlenen takvime göre devlet başkanlığı seçim tarihi 11 Şubat 2007 olarak açıklandı. Bu süre içerisinde Devlet Başkanlığına Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Kurbangulı Berdımuhammedov’un vekalet etmesi de karara bağladı ve Maslahat Meclisi başkanlığına ise anayasaya göre 55 yaşın altındakiler seçilemediği için Kurbangulı Berdımuhammedov’un (49 yaşında) yerine Savuma Bakanı Agageldi Mamedgeldiyev’i atadı. Ancak bölgeden gelen haberlerde Savunma Bakanı Agageldi Mamedgeldiyev ile beaber bakanlık çalışanlarından yaklaşık 120 kişinin tutuklandığı bildirilmektedir.

Halk Maslahatı toplantısı neticesinde yapılan açık oylamada 12 aday çerisinden Devlet Başkanlığı görevine vekaleten bakan ve Türmenbaşı’nın evlilik dışı oğlu olduğu ileri sürülen (fotoğraflardaki benzerliğe rağmen aralarındaki 17 yaşlık fark bu durumu şüphe altına almaktadır) Kurbangulu Berdımuhammedov’la beraber 6 adayın ismi açıklanmıştır. Bu adaylar: Türkmenistan Petrol-Gaz ve Yeraltı Kaynakları Bakanı İşangulı Nurıev (2 bin 11 oy), Türkmenbaşı Şehrinin Hakimi Aşirniyaz Pomanov (bin 945 oy), Abadan şehri Hakimi Orazmırad Garajayev (bin 900 oy), Türkmen Meclisi Milletvekili ve Daşoğuz Vilayeti Hakim Yardımcısı Amanyaz Atadjikov (bin 888 oy) ve Karabekalus Şehrinin Hakimi Muhammetnazar Gurbanov (bin 779 oy) seçilmişlerdir.

Berdimuhammedov Halk maslahatı sonunda yaptığı konuşmasında, 11 Şubat'ta yapılacak başkanlık seçimlerinin ardından 14 Şubat 2007 tarihinde Halk Maslahatı'nın 19. toplantısının yapılarak, devlet başkanının tasdik edileceğini duyurmuştur.
Teke, Yomut, Gölken, Yazır ve Alili kabilelerinin etkin olduğu Türkmenistan’da her ne kadar birden fazla aday ismi açıklansa da kanaatimize göre en güçlü aday mevcut Devlet Başkanlığına vekalet eden Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Kurbangulı Berdımuhammedov’dur. Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı’nın başında bulunan ancak bununla beraber ülkede Türkmenbaşı’na çok yakın olması sebebiyle fiilen İçişleri ve Savunma Bakanlıkları ile diğer güvenlik birimlerine de hakim olan Akmurad Recepov’un tavrının önem kazandığı görülmektedir. Recepov’un gölgede kalmayı sevdiği ve ön plana çıkmak yerine Berdımuhammedov’u desteklediği anlaşılmaktadır. Diğer güçlü figürler olan İçişleri Bakanı Akmemed Rahmanov ile Türkmenistan Milli Güvenlik Bakanı Geldi Aşirmuhammedov’un da şimdilik Akmurad Recepov ve Berdımuhammedov’la birlikte hareket ettiği düşünülmektedir.
Berdımuhammedov’u destekleyen sadece Recepov değildir. Ülke politik ve bürokratik elitlerinin neredeyse tamamına yakını bu aday üzerinde birleşmektedirler. Seçim Komisyonu Başkanı Murad Kariyev’in alanen: 'Berdimuhammed'i başkan yapmak için elimden geleni yapacağım, çünkü kendisi bu göreve layık.' Şeklinde bir açıklama yapması 11 Şubat 2007’de yapılması planlanan seçimler hakkında şimdiden bir fikir vermektedir. Bununla beraber Kariyev, seçimin yabancı gözlemcilerle izlenmesi ve şeffaf sandık kullanılmasını da vaat etmiştir.
Ağustos 2003 tarihinde Halk Maslahat toplantısında yapmış olduğu konuşmada ülkede 70 yaş üstü hiç kimsenin devlet başkanı olamayacağını bu kanunun Oğuz Kağan zamanından beri geçerli olduğunu ifade etmiştir. Bu sebeple de yarışma otomatik olarak 70 yaş altı politikacılar arasında olmuştur.
Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov Türkmenbaşı’nın ani ölümü tam da bölgede doğalgaz mücadelesinin yürütüldüğü bir döneme denk geldi. Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden birisine sahip Türkmenistan’ın devlet başkanının ölümü bu küçük Türkistan ülkesini bir anda bütün küresel güçlerin dikkatlerini bölgeye çevirmelerine sebep olmuştur.
AŞGABAT-BAKÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, 19 Mayıs'ta Azerbaycan'ı ziyaret edecek. Türkmenistan'dan devlet başkanı seviyesinde 12 yıl aradan sonra Azerbaycan'a yapılacak ziyaret, tarihi önem taşıyor. Görüşmelerde, Hazar Denizi üzerinden komşu olan iki ülke arasında yeni anlaşmalar imzalanması bekleniyor. Ziyarette ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel alanlarda işbirliği imkanları da araştırılacak.

İki ülke arasındaki ilişkiler Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un iş başına gelmesiyle yeniden canlandı. 2001 yılında faaliyeti duran Türkmenistan'ın Bakü büyükelçiliğine geçtiğimiz Mart ayında Büyükelçi atandı. Yine Mart ayında Türkmenistan Devlet Başkan Yardımcısı Hıdır Saparlıyev'in başkanlığında Azerbaycan'a yapılan ziyarette 1991 ve 1992 yıllarından kalan enerji borçları konusunda anlaşma sağlandı.
www.turkgundem.netHABER

Kardeşliğimiz daha da gelişecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'a yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Hazar Denizi kenarındaki Türkmenbaşı şehrinde Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile bir araya geldi.

Daha sonra birlikte kameraların karşısına geçen iki lider, dostluk ve işbirliği mesajları verdiler. Bağımsızlığının 20. yılını kutlayan Türkmenistan'ın büyük gelişme kaydettiğini belirten Gül, şöyle dedi: 'Türkmenistan, takip ettiği dış politikayla uluslararası toplumun dikkatini çekiyor. Aşkabat yönetiminin politikalarının Türkiye ile paralellik göstermesi memnuniyet verici. Türkmenistan'ın doğalgaz kaynaklarının uluslararası pazarlara ulaşmasındaki işbirliğimize çok önem veriyorum.'
Gül Türkmenistan'ın jeostratejik konumu ve zengin enerji kaynaklarıyla küresel enerji güvenliği, bölgesel refah ve istikrarın gelişmesi bakımından önemli rol oynamaya başladığını, Türkiye'nin bundan gurur duyduğunu belirtti.

Berdimuhammedov da Türkiye'nin Türkmenistan için stratejik bir ortak olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin uzun vadeli çıkarlara dayalı olarak yürütüldüğünü belirten Berdimuhammedov, görüşmenin karşılıklı güven içinde geçtiğini kaydetti. İki ülke arasındaki işbirliğinin önemli yönleri üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan Berdimuhammedov, 'Bu görüşmeler Türkmen-Türk kardeşliğinin daha da gelişmesine hizmet edecektir' diye konuştu.
31 Mayıs 2011HABER

Türkmen lider güven tazeledi

Türkmenistan'da Pazar günü yapılan seçimlerde Berdimuhamedov, yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Aynı zamanda başbakanlık görevini de yürüten Berdimuhammedov karşısında diğer 7 adayın tutunamadığı seçimler, BDT gözlemcilerine göre adil ve eşit şartlarda gerçekleşti.Orta Asya'nın enerji zengini ülkesi Türkmenistan'da pazar günü yapılan seçimlerde oyların yüzde 97,3'ünü alan Gurbanguli Berdimuhamedov, yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Aynı zamanda başbakanlık görevini de yürüten 54 yaşındaki Berdimuhamedov, Türkmen ordusunun başkomutanlığı ve ülkenin tek siyasi partisi Türkmenistan Demokrat Partisi'nin de başkanlığını yapıyor. Muhammedov'un karşısında yer alan diğer 7 adayın varlık gösteremediği seçimler, Bağımsız Devletler Topluluğu gözlemcilerine göre adil ve eşit şartlarda gerçekleşti. BDT Genel Sekreteri Sergey Lebedev, gözlemciler adına basına yaptığı değerlendirmede, seçim sürecinde kısmi ihlallerin olduğunu ancak bunların sonucu etkilemeyeceğini kaydetti. Lebedev, halkın büyük ilgi gösterdiği seçimlerin adil ve şeffaf bir ortamda gerçekleştiğini savundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 12 Şubat'ta yapılan seçimlere "demokratik rekabet olmadığı" gerekçesi ile gözlemci göndermeyi reddederken, ülkede güç paylaşımının yeterli olmadığı, temel insan hakları ve özgürlükler açısından da sınırlı bir saygı anlayışının olduğu eleştirisi getirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün raporuna göre Türkmenistan, basın özgürlüğü açısından 178 ülke arasında 176. sırada yer alıyor. Sovyet sonrası dönemde görevde bulunan Türkmenbaşı Saparmurat Niyazbayev'in yaşamını yitirmesi sonucu yüzde 89 oy alarak 2007'de iktidara gelen Berdimuhamedov, seçimleri kazanması durumunda siyasi alanda önemli reform çalışmaları yapacağı sözü vermişti. Eski Sağlık Bakanı ve diş doktoru olan Berdimuhamedov, selefinin dönemini "Altın Çağ", kendi dönemini ise "Büyük Türkmenistan Rönesans Çağı" olarak tanımlıyor.

Dünyanın dördüncü büyük doğalgaz rezervlerine sahip olan Türkmenistan'ın nüfusu 5,5 milyon. Rusya'nın yanı sıra Çin ve Batılı ülkeler tarafından jeopolitik öneme sahip ülke olarak görülen Türkmenistan, büyük güçler arasında tarafsız politika izleyerek ekonomik ve sosyal alanda gelişim çabalarını sürdürüyor. Moskova ile yakın temaslarını sürdüren Türkmenistan, özellikle Çin üzerinden inşa edilen doğalgaz boru hattı ile yeni pazarlara ulaşmayı başardı. Bölgede İran'ın yanı sıra tarihi ve kültürel ilişkilerinin bulunduğu Türkiye ile de sıkı temaslarını sürdüren Türkmen lider Berdimuhamedov'un ilk ziyaretlerinden birini Ankara'ya yapması planlanıyor.
13 Şubat 2012HABER

Türkmen lidere devlet nişanı
29 Şubat 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'u, Çankaya Köşkünde törenle karşıladı.

Ankara'daki yoğun kar yağışı nedeniyle resmi karşılama töreninde değişiklik yapıldı. Büyük Şeref Kapısı önünde yapılan tören, değişiklik yapılarak Çankaya Köşkü'nün iç kısımda düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, Berdimuhamedov'u, Büyük Şeref Kapısı'nın merdivenlerinde karşıladı. İlk kez Çankaya Köşkü içinde düzenlenen törende, iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Berdimuhamedov, tören kıtasını 'Merhaba asker' diyerek selamladı.

HABER

Turan Demiryolu'nun ilk etabı açıldı
13 Mayıs 2013

11 Mayıs cumartesi günü Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı N. Nazarbayev ile Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov, Orta Asya’yı Basra Körfezine bağlayacak Kuzey-Güney Demiryolu Projesi’nin ilk etabı olan Kazakistan-Türkmenistan
hattını resmi törenle açtı. Açılış töreni, Kazakistan’ın Türkmenistan sınırındaki Serhatyaka Beldesi’nde gerçekleştirildi.

2007 yılında başlayan projenin ilk bölümünü, Kazakistan, kendi sınırları dâhilindeki 146 kilometrelik hattı inşa ederek tamamlamıştı. Hattın toplam uzunluğu 930 kilometre olup, inşa çalışmalarına Türk şirketleri de katılmakta.
Projenin, İran sınırları içindeki 82 kilometrelik son etabının ise 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte, Orta Asya’dan Avrupa’ya giden yol, Türkiye üzerinden geçerek kısalmış olacak. Ayrıca bu proje, Körfeze mal taşıyan ülkelerin yolunu da 600 kilometre kısaltacak. İki günlük resmi ziyaret için başkent Astana’ya gelen G. Berdimuhammedov, Kazakistan Devlet Başkanlığı Sarayı Akorda’da resmi törenle karşılandı.

Resmi ziyaretle Kazakistan’da bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov, resmi temaslarda da bulundu. Kazakistan temasları kapsamında mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, Türkmenistan Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov’un Kazakistan’a yaptığı ziyareti önemsediklerini söyledi. Görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini kaydeden N.Nazarbayev, Türkmenistan’ı stratejik ortak olarak gördüklerini belirtti.

Ticaret hacmini arttırmak maksadıyla birçok ortak proje üzerinde anlaştıklarını ve bir dizi işbirliği anlaşması imzalandığını kaydeden N.Nazarbayev, şu anda 345 milyon dolar olan ticaret hacminin açılışı yapılacak yeni demiryolu hattı ile daha da artacağını vurguladı. N.Nazarbayev, Türkmenistan-Kazakistan-Çin Gaz Boru Hattı’ndan Çin’e gönderilen 40 milyar metreküp gazın gelecekte 65 milyar metreküpe çıkarılması konusunda Türkmen mevkidaşı ile anlaştıklarını ifade etti.

Tarihi bir açılış yaptıklarını kaydeden N.Nazarbayev, Uzen-Etrek-Korgan demiryolu hattı sayesinde, İran üzerinden Avrupa’ya ve Basra Körfezi’ne, Rusya üzerinden de Avrupa’ya açılma imkânı doğduğunu dile getirdi.

Konuk Devlet Başkanı G. Berdimuhammedov ise kardeş ve dost Kazakistan’a yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkmenistan’ın uluslar arası ve bölgeyle ilgili konularda Kazakistan ile ortak hareket ettiğini kaydeden Berdimuhammedov, ziyaretinin temel amacının Kazakistan ile ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu vurguladı. Kazakistan’ın bölgede Türkmenistan’ın en öncelikli ortaklarından biri olduğunu ifade eden Berdimuhammedov, görüşmelerde Orta Asya ve Hazar Bölgesi’nde istikrar ve güvenin sağlanması ve bölge vizyonunun arttırılması ile Afganistan ve Aral meselelerini ele aldıklarını kaydetti. Nazarbayev ve Berdimuhamedov’un katılımıyla iki ülkeyi birbirine bağlayan Uzen-Etrek-Korgan (Kuzey-Güney) Demiryolu Hattı’nın açılışı gerçekleştirildi. Kazakistan’ın Türkmenistan ve İran ile ortaklaşa inşa ettiği bu demiryolu hattı, bölge ülkeleri için ekonomik ilişkilerin canlandırılması ve yeni pazarlar oluşturulması açısından önem taşıyor.

HABER

Türkmenistan'da doğalgaz, elektrik, su ve konut bedava
7 Temmuz 2013

Doğalgaz, elektrik, su ve yakıtın bedava olduğu Türkmenistan'da devlete ait konutlar da bedava özelleştirilecek. Kamu Lojmanları Vakfı mevzuatında yapılan değişikliğe göre, kamu sektöründe çalışanlara verilen lojmanların ücretsiz olarak vatandaşlara verileceği belirtildi.

Söz konusu konutlarda en az 10 yıl oturan vatandaşların evin tapusunu kendi üzerine alabileceği belirtilirken, özelleştirmede öncelik ihtiyaç sahiplerine verilecek.

Ayrıca, gerekli şartlara uymayan konutların da yüzde 50 indirimle veya açık arttırma yoluyla satın alınabileceği kaydedildi.

BEDAVA ÖZELLEŞTİRİLECEK KONUTLARDAN BAZILARI

Türkmenistan lideri Gurbangulı Berdimuhmedov, daha önce konut kanununda değişiklik talimatını vermişti. Berdimuhmedov, konut piyasasının ancak bu şekilde yeniden düzenlenebileceğini belirtmişti.

Uzmanlar bu gelişmeden sonra konut piyasasında düşüş yaşanacağını belirtiyorlar.
HABER

Berdımuhammedov’un yaşam öyküsü yayımlandı
14 Şubat 2014

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdımuhammedov’un 50. doğum yıldönümü dolayısıyla yaşam öyküsü kitabı yaymlandı. “Cumhurbaşkanı Gurbangulı Myalikgulıyeviç Berdımuhammedov - Özet yaşam öyküsü” adlı kitap Türkmence ve Rusça olmak üzere Türkmenistan Bakanlar Kurulu Arşivler Genel Müdürlüğü ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Arşiv Fonu tarafından yayıma hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Basın Servisinin bildirdiğine göre beş bölümden oluşan kitabın birinci bölümü “Büyük serdarımızın vefalı mücadele arkadaşı ve çalışmalarının çalışkan varisi” başlıklı yazıyla başlıyor.

HABER

Berdımuhammedov: iki ülke arasındaki ilişkiler stratejik öneme sahip
3 Haziran 2014

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov
Gül ile görüşmesinde, önemli bölgesel sorun ve konuları değerlendirdiklerini belirtti.

Berdimuhammedov de barış ve güvenliği güçlendirmeyle istikrarlı kalkınmayı sağlamak konusunda işbirliği yapma noktasında yaklaşımlarının benzer olduğunu görme fırsatı bulduklarını anlattı. Konuk cumhurbaşkanı, görüşmeler esnasında, iki ülkenin imkanlarını ve karşılıklı çıkarlara dayalı projeleri uygulamak üzere elverişli şartların oluştuğunu da gördüklerini dile getirdi. Görüşmede, inşaat, enerji, ulaştırma, haberleşme ve eğitim sektörlerinde iki ülkenin karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğini geliştirme konusunda fikir teatisinde bulunduklarını da ifade eden Berdimuhammedov, şöyle devam etti:

"Ticari ilişkilerimizin de hızla geliştiğini belirtmek istiyorum. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi 4 milyar 746 milyon dolardı. Bu gösterge, son 7 yıl içinde, her sene yüzde 38 oranında arttı.

Ülkemiz gelişmiş ve ihracata yönelik sanayi sektörünü oluşturmaktadır. Bugün Türkmenistan'ın izlediği birçok ulusal program var. En önemlisi de Türkmenistan'ı sanayi ülkesine dönüştürmeye yönelik programdır. Tekstil, sanayi, petrokimya, yakıt, enerji sektörlerindeki ürünlerimizin burada arttığını görüyoruz.

Bu durum ticari ilişkilerimizin nitelik bakımından yeni bir düzeye çıkmakta olduğunu göstermektedir. İkili ticaret ilişkilerini daha da geliştirmek için bizim geniş çaplı çalışmalarımız sürecek."

Ziyaretinin hedefine ulaştığını kaydeden Berdimuhammedov, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte de stratejik öneme sahip olacağını sözlerine ekledi.


HABER

Türk liderler işbirliğini geliştirmek için buluştu
Zaman 5 Haziran 2014

Türk dili konuşan ülkelerin oluşturduğu Türk Konseyi somut projelerle Türk dünyası arasında yakınlaşma ve işbirliğini artırmak için harekete geçti.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan cumhurbaşkanları iki gün sürecek zirve için dün Bodrum’da buluştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuklarıyla yakından ilgilendi. Türkbükü’nde deniz kenarında güzel bir ortamda düzenlenen zirve, samimi bir ortamda gerçekleşiyor. Toplantılarda kültürel projelerin yanı sıra enerji ve ekonomik alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi benimseniyor. Bugün gerçekleşecek liderler zirvesinde tüm dünyaya yaşayan Türklerin yakınlaşması için farklı şehirlerde ‘Türk Diaspora Merkezleri’ kurulması kararı alınacak. ‘Ortak tarih kitabı’ projesi ise gençleri ortak kültür ve geçmiş bilincine kavuşturmayı hedefliyor. Zirvenin ilk gününde dışişleri bakanları buluşurken bugün ise cumhurbaşkanları liderler zirvesini gerçekleştirecek. Konseye Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan üye. Türkmenistan ise “tarafsızlık politikası” gereği üye değil; ancak Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov da zirveye iştirak ediyor.

HABER

Mari, Türk Dünyası kültür başkenti oldu
25 Kasım 2014

Türkmenistan'ın tarihi Mari (Merv) şehri, Türk Dünyası 2015 kültür başkenti seçildi. Tataristan'da düzenlenen devir teslim töreniyle Kazan, Türk Dünyası kültür başkentliği ünvanını Mari'ye devretti. Kazan, Türk Dünyası 2014 kültür başkenti seçilmişti.

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'nin (TÜRKSOY) girişimiyle hayata geçirilen "Türk Dünyası kültür başkenti" uygulaması, şehirlerin kültür ve sanat hayatının zenginleşmesine büyük imkan sağlıyor.

Kazan'da TÜRKSOY Daimi Konseyi'nin 32. olağan toplantısı gerçekleştirildi. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov; Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan kültür bakanlarının katıldığı toplantı kapsamında Mari, Türk Dünyası 2015 kültür başkenti ilan edildi. Böylelikle, TÜRKSOY'un 33. dönem geçici koordinatörlüğü görevine Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi Garacayev seçildi.

Söz konusu ülkelerin kültür bakanları ile bir araya gelen Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov Türkmenistan'ı tebrik etti. Minninahov, "Biz üçüncü şehir olarak bu bayrağı devralmıştık. Bugün bu bayrağı büyük gururla Türkmenistan'da devrediyoruz. Önümüzdeki yıl Türk dünyası etkinlikleri Türkmenistan'da kutlanacak." şeklinde konuştu.

Minnihanov, Türk Dünyası kültür başkenti sembolünü ve TÜRKSOY sancağını, Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi Garacayev'e takdim etti. Türkmenistan'ın tarihi Mari kenti, 2012 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu kültür başkenti de ilan edilmişti.

2012 yılında ilk olarak Kazakistan'ın başkenti Astana'nın sahip olduğu Türk Dünyası kültür başkenti ünvanı, 2013 yılında Eskişehir'e ve son olarak 2014 yılında Tataristan'ın başkenti Kazan'a geçmişti.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu'na başkentlik yapan Merv'de Sultan Sancar'ın türbesi bulunuyor.

HABER

Türkmenistan, bağımsızlığının 24. yılını kutluyor
4 Kasım 2015

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan, bağımsızlığının 24. Yıldönümünü büyük çoşkuyla kutluyor. Ülke genelinde bayram havası eserken, resmi törenlere halkın ilgisi...

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan, bağımsızlığının 24. Yıldönümünü büyük çoşkuyla kutluyor. Ülke genelinde bayram havası eserken, resmi törenlere halkın ilgisi yoğun oldu.

Başkent Aşkabat 20 bin seyirci kapasiteli stadyumdaki kutlama töreni, renkli görüntülere sahne oldu. Türkmenistan, her sene Bağımsızlık bayramını yurtdışından çok sayıda misafir davet ederek kutluyor. Bu seneki kutlamalara Türkiye’yi temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da katılıyor. Bakan Topçu ve beraberindeki heyet, stadyumdaki törenleri izledi.

Türkmenistan’dan üst düzey devlet erkanının katıldığı tören, ülke milli marşının çalınması ile başladı. Ardından stadyumdaki gençler bağımsızlığın 24.yılı anısına '24' sayısı oluşturdu. Tören başlamasıyla balonlar havaya bırakıldı ve çeşitli halk oyunları gösterilerine geçildi. Atlı ve spor gösterileri düzenlendi.

Ülkenin çeşitli vilayetlerinden gelen sanatçıların sergilediği folklor gösterileri izleyiciler tarafından büyük alkış aldı. Stadyum elleri bayraklı ve balonlu çok sayıda Türkmen vatandaşı ile dolup taştı.

Türkmenistan’daki Bağımsızlık Bayramı kutlamaları yarın resmi törenler ile devam edecek. Başkent Aşkabat’taki Bağımsızlık Meydanı’nda resmi geçit töreni düzenlenecek. Ayrıca, Bağımsızlık anıtına çelenk bırakılacak. Bunun yanı sıra bayram dolayısıyla at koşusu düzenlenecek.

Ülke genelinde bayrak kutlamaları çeşitli etkinlikler ve konser programları ile devam ediyor. Çeşitli açılış törenleri gerçekleştirildi.

1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan, Orta Asya’nın doğalgaz zengini ülkesi. Zengin enerji kaynakları ile dünyanın gündeminde olan Türkmenistan, ayrıca 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “daimi tarafsızlık” statüsünü kazanan tek devlet.

HABER

Minnihanov Aşkabat’ta Berdimuhamedov ile görüştü
8 Aralık 2015

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkmenistan’a resmi ziyarette bulundu. Türkmenistan’ın tarafsızlığının kabul edilmesinin 20’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Aşkabat’a giden Minnihanov, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkmenistan’a resmi ziyarette bulundu. Türkmenistan’ın tarafsızlığının kabul edilmesinin 20’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Aşkabat’a giden Minnihanov, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile bir araya geldi.

Minnihanov ile görüşmesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Dmitri Medvedev’e, Tataristan ve Rusya arasındaki işbirliğine destekleri için minnettarlığını dile getiren ve selamlarını ileten Bedrimuhamedov, iki ülke arasında farklı alanlarda gelişen işbirliğine dikkat çekti.

Mimmihanov da, Türkmen lidere, Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 20’nci yıl dönümü nedeniyle tebriklerini sundu.

Görüşmede yakıt-enerji, ticaret-ekonomi, tarım ve turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği konularının ele alındığı açıklandı.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com