Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Baykal Saran

tiyatro ve sinema oyuncusu1937 yılında Kütahya’da doğdu. 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1958-1960 yılları arasında Adana Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda görev aldı. 1961’de Devlet Tiyatroları kadrosuna katıldı.

Altın Kuş, Oyuncakçı Dede, Genç Osman, Köroğlu, Suavi Efendi, Aşk ve Barış, Kocaoğlan, Don Juan, Andorra, Vişne Bahçesi, Julius Caesar, Liliom, Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa), Savunma, Yabanlar, Ayakta Durmak İstiyorum, Bir Bebek Evi (Nora), Göktaşı, Bütün Gün Ağaçlarda, Ölen Hangisi, Sokrates’in Savunması, Yeryüzü Cenneti, Kaşıkçılar, Çark, Gömü, Çığ, Küçük Tilkiler, Fatih, Bir Tavsiye Mektubu, Maymun Davası, Yunus Emre, Lodos, Koca Sinan, Erkek Satı, Eski Toprak, Yaban Ördeği, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Altıngöl, Acılı Toprak, Hüzzam, Akümülatörlü Radyo, Sokollu, Fil Adam, Soruşturma, Kız Doğdu, Bir Adam Yaratmak, Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye, Kuvayı Milliye Kurtuluş Savaşı Destanı, Liolu, Ziyaretçi, Son Aylar, Deli Emine, Altona Mahpusları adlı oyunlardaki görev aldı. 1985-1987 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, 1990-1992 ve 1995-1998 yılları arasında Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevlerinde bulundu. Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu. 2006 yılında öldü. Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Bazı sinema filmleri ile “Ferhunde Hanımlar”, “Kırık Kanatlar”, “Kurtlar Vadisi” gibi televizyon dizilerinde rol aldı ve seslendirme yaptı. Tiyatro sanatçısı Beyhan Saran ile evliydi.
HAKKINDA YAZILANLAR

KALİTE GETİREN BİR SANATÇININ ARDINDAN...

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye Merkezi (TEB) Yönetim Kurulu, Baykal Saran’ın vefatı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Türk Tiyatrosu’nun ve Türk Sineması’nın değerli oyuncusu, yaptığı seslendirmelerle pek çok karaktere can veren, bu arada görev aldığı televizyon dizilerine de bir tiyatrocu olarak kalite getiren Baykal Saran’ın yitip gidişinin, Türk tiyatro eleştirmenlerini şaşkına döndürdüğü ifade edildi.

Yönetim Kurulu adına açıklamayı imzalayan Başkan Üstün Akmen, “Saygın sanatçı Baykal Saran, son kaybımız. Daha doğrusu son olmasını diliyoruz. Son birkaç aydır ardı ardına kayıplarımız, Türk tiyatro eleştirmenleri nezdinde onulmaz yaralar açmıştır. Bu yaprak dökümünün sona ermesini dilemekten başka çaremiz ne yazık ki yok,” diye kaydetti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Baykal Saran’a hazin tören
ntv 30 Temmuz 2006

Uzun süredir tedavi görmekte olduğu hastalığa yenilerek, hayata gözlerini yuman usta tiyatro sanatçısı Baykal Saran için Büyük Tiyatro’da tören düzenlendi.

Büyük Tiyatro’da düzenlenen törene, Baykal Saran’ın tiyatro oyuncusu eşi Beyhan Saran, sanatçının ailesi ile Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Özyurt, DT eski genel müdürleri Lemi Bilgin ile Turgut Özakman, ünlü sanatçılar Rüştü Asyalı, Güven Hokna, Melek Baykal, Selçuk Yöntem, Ayşenil Şamlıoğlu, Ayşe Sarıkaya ve İpek Çeken ile çok sayıda tiyatro oyuncusu ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan DT Genel Müdür Yardımcısı Bahadır Özyurt, Baykal Saran’ın sanat dünyasının “ağabeyi” ve “ustası” olduğunu kaydetti. Saran’ın kaybından dolayı ailesine ve sanat camiasına başsağlığı dileyen Özyurt, “Biz de onun gibi olmaya çabalayacağız. Onun gibi sonuna kadar tiyatro için varolmaya çalışacağız. Hepimizin başı sağolsun” dedi.

Daha sonra, Saran’ın anısına tiyatro sahnesinde saygı geçişi yapıldı. Burada sanatçının eşi Beyhan Saran ile uzun yıllar aynı dizide rol aldığı sanatçı arkadaşı Melek Baykal, usta oyuncunun tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Baykal Saran, daha sonra alkışlar arasında, yıllar boyunca izleyicisini selamladığı tiyatro sahnesinden, son yolculuğuna uğurlandı.

Sanatçı, Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Saran için Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Baykal Saran’ın tiyatro sanatçısı eşi Beyhan Saran, ailesi, sevenleri ve sanatçılar katıldı.

Saran’ın cenazesi, Kocatepe Camii’nde öğle namazını takiben kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com