Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ahmet Uluçay

sinema yönetmeni1954 yılında Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Tepecik Beldesi'nde doğdu. Uzun yıllar kamyon şoförlüğü yaptı. Çocukluğunda yaşadıklarından esinlenerek çektiği ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ adlı filmi yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördü. Film, 40'ya yakın ödül aldı. Uluçay'ın ‘Optik Düşler’, ‘Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak’, ‘Bizim Köyün Orta Yeri Sinema’ ve ‘Bizim köyde bayram sabahı’ adlı belgesel filmleri de bulunuyor. 30 Kasım 2009 tarihinde İstanbul'da öldü.VEFAT-HABER

özgün yönetmen vefat ettiYönetmen Ahmet Uluçay, beynindeki tümör ve zatürree hastalığı nedeniyle yaklaşık 2 aydır tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bugün yaşamını yitirdi. Uluçay için yarın saat 11.00'de İstanbul Beyoğlu'ndaki Beyoğlu Sineması önünde tören düzenlenecek. Ahmet Uluçay'ın cenazesi, yarın ikindi namazının ardından doğum yeri olan Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ne bağlı Tepecik Beldesi'nde toprağa verilecek.
HAKKINDA YAZILANLAR

Uluçay’ın filmi bayramdan sonra vizyonda Ülkü Özel Akagündüz
Zaman 4 Kasım 2004

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Tepecik köyünde yaşayan yönetmen Ahmet Uluçay'ın ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi, bu kez de 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nin büyük ödülünü kazandı.

Geçen yıl İstanbul Film Festivali'nde ‘en iyi film' seçilen ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, San Sebastian Film Festivali'nde de en iyi ikinci ödül olan Altın Denizkabuğu’nu almıştı. Halen Tepecik köyünde yaşayan Uluçay, ‘Böyle olması gerekiyordu, ödülleri bekliyordum.' dedi. ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ bayramdan sonra Türkiye’de gösterime girecek. Film daha sonra Fransa’da izleyiciyle buluşacak. Uzun zamandır beklettiği projelerine devam etmek istediğini söyleyen Uluçay, ‘Bozkırda Deniz Kabuğu' adlı filmini çekmeye hazırlanıyor. Uluçay'ın bir an önce tamamlamak istediği bir de romanı var. ‘Küller ve Kemikler', senaryo yazarken oyuncularıyla didişen bir yönetmenin hikayesini anlatıyor. Ödüllerden kendisine kalan parayı, yeni projeleri için değerlendirmeyi düşünen yönetmen, ‘Benim yüzümden gün görmediler.' dediği ailesinin de biraz rahatlamasını istiyor. Uluçay'ın son ödülü, dağıtım ve alt yazı yardımlarıyla birlikte toplam 59 milyar lira. Bugünlerde evinde dinlenen Uluçay, Akdeniz Filmleri Festivali ödül törenine katılamadı. Ödülü, onun yerine yapımcı firma İstisnai Filmler Reklamcılık'tan (İFR) Serkan Çakarer aldı. Ancak yönetmen, 19-28 Kasım'da Selanik Film Festivali'nde yarışacak filminin gösterimine katılmayı düşünüyor. Ahmet Uluçay'ın çocukluğundan izler taşıyan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, projeksiyon makinesi yapmaya çalışan iki çocuğun sinema aşkını ele alıyor. Film, naif sinema dili, doğal anlatımı ve amatör oyuncularının başarısıyla hem Türkiye’de hem de dünyada sıcak bir ilgiyle karşılandı.
‘Köylü yönetmen’in filmi bu hafta vizyonda
ntv /a.a.
23 Kasım 2004

‘Köylü yönetmen’ Ahmet Uluçay’ın çeşitli festivallerde ödüller kazanan uzun metrajlı ilk filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, 26 Kasım Cuma gününden itibaren izleyicilerle buluşacak.

Filmin ilk olarak dünya prömiyerinin yapıldığı 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da En İyi Film Ödülü’nü, Montpellier Film Festivali’nde de büyük ödül olan ‘Altın Antigone’u kazandığını kaydeden Tahiroğlu, Ahmet Uluçay, kısa filmleriyle tanınan bir sinemacı. Çok parlak bir yönetmen. Bu filmi yaparken, amacımız, O’na olan inancımızı göstermek ve O’nun önünü açmaktı. Filmin tüm ekibi de bu projeye tamamen bu amaçla gelmiş ve hiçbir maddi beklentileri olmadan görev almıştır diye konuştu.

Tahiroğlu, filmin en önemli özelliğinin son derece sıcak ve hoş bir mizah unsuru taşıması olduğunu belirterek, filmin bu özelliğiyle izleyicilerin de beğenisini kazanacağını söyledi.

YÖNETMEN BEYİN AMELİYATI GEÇİRDİ

Bir süre önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra istirahatte olması nedeniyle toplantıya katılamayan Uluçay’ın oğlu İdris Uluçay da, babasıyla diğer projelerinde birlikte çalıştıklarını ve babasının 3 kısa filminde rol aldığını anlattı.

Babasının bu filmleri köyde çektiğini de dile getiren Uluçay, Bu filmleri çok imkansızlıklar içinde çekti. Bizim ortamımızda film çekmek çok zor; şehre geldiğinde şehirli olamıyorsun, köyde köylü olamıyorsun. Son filmine gelene kadar, çalışmalarını yaparken çok sıkıntılar çekti diye konuştu.

‘KÖYLÜ YÖNETMEN’İN BAŞARISI

Kütahya doğumlu olan Ahmet Uluçay, halen Tavşanlı’ya bağlı Tepecik köyünde yaşamını sürdürüyor. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak adlı filmin başrolünde de burada yaşayan ve tamamen amatör oyuncular olan İsmail Hakkı Taslak, Boncuk Yılmaz ve Kadir Kaymaz rol alıyor.

23. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne değer bulunan film, 26. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nde en iyi filme verilen ‘Altın Antigone’, San Sebastian Film Festivali’nde ise Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu.

Anadolu’nun bir köyünde 1960’lı yıllarda geçen filmde, iki çocuğun evlerinin ahırında sinema projeksiyon makinesi yapmaya çalışmaları konu ediliyor.

‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, 26 Kasım Cuma günü vizyona girecek.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com