Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Boris Johnson

İngiltere Başbakanı


Muhafazakar Parti Genel Başkanı


Dışişleri Eski Bakanı


Londra Eski Belediye Başkanı


Ali Kemal'in Torunu


Alexander Boris de Pfeffel Johnson1964 yılında New York’ta doğdu. Ailesi Johnson'un doğumundan kısa bir süre sonra İngiltere'ye döndü. Çocukluğunda duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyonun ardından duyma yetisini geri kazandı.

Yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi’nde tamamladı.

1987'de Times gazetesinde muhabir olarak başlayan gazetecilik kariyeri daha sonra Daily Telegraph'ta devam etti.

1999 yılında ‘The Spectator’ün editörlüğüne getirildi. 2001 yılında Henley’den Muzafazakar Parti milletvekilliğine seçildi. İngiliz Hükümeti’nin çeşitli bakanlıklarında sanat ve yüksek eğitimden sorumlu müsteşarlık görevlerinde bulundu.

2008'de Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı az bir farkla aldı. Bu görevi 2016'ya dek iki dönem sürdürdü.

Johnson'ın mensubu olduğu Muhafazakar Parti, İngiltere'de 2010'da yapılan seçimi kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi dönemine son verdi. 2010'da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon hükümeti kuran Muhafazakar Parti, 2015'te yapılan seçimde ise tek başına iktidara geldi. Johnson da aynı yıl yeniden milletvekili seçildi.

İngiltere'de 2016'da ülkenin AB üyeliği konusunda yapılan Brexit referandumunda Johnson, birlikten ayrılma yanlısı kampanyanın başını çekenlerden biri oldu. Referandumda yüzde 52 ile Brexit kararı çıkması üzerine Cameron başbakanlıktan ve parti liderliğinden istifa etti.

Boris Johnson adaylığını açıklamak üzereyken, ana destekçilerinden biri olan ve Brexit kampanyasını birlikte yürüttüğü dönemin Adalet Bakanı Michael Gove parti liderliği için kendi adaylığını açıklayınca Johnson geride durdu.

Theresa May parti lideri seçilip başbakan olduğunda Johnson'ı dışişleri bakanı yaptı.

Temmuz 2018'de May AB'den ayrılma koşullarını karara bağlamak üzere kabinesini topladığında Johnson, May'in "yumuşak Brexit planını" destekliyor göründü. Ancak Brexit Bakanı David Davies'in, "AB'ye fazla taviz veriliyor" itirazı ile istifa etmesinin ardından Johnson da istifasını açıkladı.
AİLE

* Osmanlı Dönemi'nde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğdu.

* Boris Johnson Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı öldürülen Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un oğludur.
HABER

LONDRA BELEDİYE BASKANI BORİS JOHNSON
22 Mart 2009

Ali Kemal'in torunu Londra Belediye Başkanı Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkan ve 1922 yılında Ankara'ya yargılanmaya götürülürken linç edilen gazeteci Ali Kemal'in torunu Muhafazakar Partili Boris Johnson, Türk seçmeninin desteğiyle Londra Belediye Başkanı seçildi.

Tam adıyla Alexander Boris de Pfeffel Johnson, Osman Ali'nin oğlu, eski Muhafazakar Parti milletvekili Stanley Johnson'un 4 çocuğundan biri olarak 1964 yılında New York'ta doğdu.

Eaton, Oxford gibi üst düzey okullarda okuyan Johnson, gazeteciliğe merak sardı. Stajyer muhabir olarak girdiği The Times'tan, hile yapmaya kalkınca kovuldu. Spectator dergisine giren Johnson, 1999'da dergiye editör oldu. Siyasete atılan Johnson, Muhafazakar Parti'den milletvekili seçildi. 2005'te gölge eğitim bakanı olunca, dergi editörlüğünden ayrıldı.

Büyükannem Çerkez, amcam Fenerli

BBC'nin ünlülerin soyağacını araştırdığı "Kim olduğunuzu sanıyorsunuz" adlı belgeseline konuşan Johnson, Çerkez kanı taşıdığını iddia etmişti. Ali Kemal'in babasının, Çerkez bir halayıkla evlendiği bilgisine ulaştığı söyleyen Johnson, "Bu gerçek Türkiye'deki büyük dedemin ismini lekelemez. Çünkü o bir köle sahibi değildi. Bir köleyle evlenmişti. Azatlık parasını ödemiş ve onu özgürlüğüne kavuşturmuştu" dediyse de, kanıt gösteremediği için, BBC bu bölümü yayından çıkarmıştı

HAKKINDA YAZILANLAR

Ali Kemal'in İngiliz vekil torunu mu var
Hürriyet 7 nisan 2002

İngiliz Muhafazakár Parti Milletvekili ve ‘‘The Spectator’’ Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnson'un Atatürk karşıtı diye 1922'de linç edilen Ali Kemal'in torununun çocuğu olduğu iddia edildi.
İddiayı Amerikan New York Times Gazetesi ortaya attı. Ancak Boris Johnson'un, Ali Kemal'in İngiliz eşinin başka bir evlilikten gelen torunu olduğu anlaşıldı.

The New York Times Gazetesi, İngiliz Muhafazakar Parti'nin genç milletvekillerinden ve muhafazakár ‘‘The Spectator’’ dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Boris Johnson'un 1922 yılında linç edilerek öldürülen bir Osmanlı Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olduğunu öne sürdü. Gazete, Boris Johnson'u dergisinin ‘‘Cumartesi Portresi’’ köşesine konuk yaptı.

‘‘Boris Harikalar Dünyası’’nda başlığını atan NYT, 4 çocuklu avukat Boris Johnson'a hem genel yayın yönetmenliği, hem köşe yazarlığı, hem de milletvekilliğini aynı anda nasıl yürütebildiğini sordu. Daily Telegraph Gazetesi'ne de yazı yazan Boris Johnson, çok sıkı çalıştığını, sürekli kendine vakit yarattığını anlattı.

The Spectator Dergisi'nin Kanadalı sahibi Condrad Black, 37 yaşındaki yayın yönetmeni için ‘‘Büyük bir siyasi yeteneği ve yüksek zekásı olan bir insan’’ tanımlamasını yaptı.

The New York Times, gerçek adı Aleksander Boris de Pfeffel Johnson olan milletvekilinin Bohemyalı sol eğilimli sanatçı bir anne ile Avrupa Parlamentosu'nda muhafazakár parti için çalışan bir babanın oğlu olduğunu belirtti. NYT, Boris Johnson'ın ‘‘büyük büyükbabasının’’ ise Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa Hükümeti'nde dahiliye nazırlığı yaptığını, 1922'de Ankara Hükümeti yandaşlarınca linç edildiğini yazdı.

Ali Kemal linç edildi

New York Times Gazetesi'ndeki tanımlama, Boris Johnson'un 1922 yılında linç edilen eski Dahiliye Nazırı Ali Kemal'in torunu olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. 1869 doğumlu olan Ali Kemal, gazeteci, yazar ve siyaset adamıydı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu mezunu olan Ali Kemal, Jön Türkler arasına katılmıştı. Ali Kemal, 31 Mart olaylarından sonra yeniden Avrupa'ya kaçtı. 1919 yılında Damat Ferid Paşa kabinesinde önce maarif, sonra da dahiliye nazırı oldu. Nazırlıktan ayrıldıktan sonra Peyam-ı Sabah Gazetesi'nde ittihatçılığın devamı olarak gördüğü Kuva-yı Milliye ve Kurtuluş Savaşı'na karşı çıktı. Savaşın kazanılmasından sonra İstanbul'da tutuklandı, Ankara'ya yargılanmak üzere götürülürken 1922 yılında linç edilerek öldürüldü.

Ali Kemal'in torunu Stockholm Büyükelçisi

Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi olan Selim Kuneralp, Ali Kemal'in torunu. Selim Kuneralp, bu göreve atanmadan önce Dışişleri'nde AB Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmet veriyordu. Kuneralp'in AB Komisyonu Ankara Temsilcisi Karen Fogg ile elektronik posta yazışmaları da İP Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından gizlice ele geçirilerek kamuoyuna açıklanmıştı.
HABER

Ali Kemal'in torunu Boris, Londra'yı 4 yıl daha yönetecek
5 Mayıs 2012

Londra büyük şehir belediye başkanlığı seçimlerinde, Muhafazakar partili Boris Johnson ikinci turda oyların yüzde 51.5'ini alarak üst üste ikinci kez belediye başkanı seçildi. En büyük rakibi İşçi partili Ken Livingstone ise yüzde 48.4 oy alarak küçük bir farkla ikinci sırada yer aldı.

İlk oy tercihlerinin dağılımında herhangi bir adayın yüzde 50 ve üzerinde oy alamaması sebebiyle, en yüksek oy alan iki aday bir üst tura çıkarak, ikinci oy tercihlerinin dağılımı yapıldı. İlk tercihlerde Boris Johnson yüzde 44, Ken Livingstone ise yüzde 40 oy almıştı.

İkinci oy tercihlerinin dağılımının ardından Johnson 1 milyon 54 bin 811 (yüze 51.5) Londralı seçmenin oyunu alarak, ikinci kez başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazandı. İşçi Partili rakibi Livingstone ise 992 bin 273 (yüzde 48.4) oy alarak ikinci sırada yer aldı. 47 yaşındaki Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu olması sebebiyle de Londra'daki Türklerin yoğun ilgisini çekiyor.

Johnson ve Livingstone'u ilk oy tercihleri dağılımında sırasıyla, 98 bin 913 oy ile Yeşil Parti'den Jenny Jones (yüzde 5), 91 bin 774 oy ile Liberal Demokrat Parti'den Brian Paddick (yüzde), 83 bin 914 oy ile bağımsız aday Siobhan Benita (yüzde 4), 43 bin 274 oy ile Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nden (UKIP) Lawrence Webb (yüzde 2) ve 28 bin 751 oy ile İngiliz Ulusal Parti'den (BNP) Carlos Cortiglia (yüde 1) takip etti.

Başbakan David Cameron'ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti adayı, Londra Büyükşehir Belediyesi'ni yönetmeye hak kazansa da parti, Londra'da ve ülke genelinde birçok belediyeyi rakibi İşçi Partisi'ne kaptırdı. Londra'daki toplam 14 ilçe belediyesinde, Muhafazakar Parti 2 belediyeyi kaybederek 6'ya gerilerken, anamuhalefet İşçi Partisi 2 belediye yönetimini daha ele geçirerek toplam 8 belediyeyi almayı başardı.

Londra'nın yanı sıra İngiltere, Galler ve İskoçya'da da dün yapılan yerel seçimlerde, toplam 181 belediyenin oy sayımı tamamlandı. Buna göre, İşçi Partisi 75 belediyede 2159 belediye meclisi üyeliğini, Muhafazakâr Parti 42 belediyede 1006 belediye meclisi üyeliğini, Liberal Demokrat Parti ise 6 belediyede 438 belediye meclisi üyeliğini kazandı.
HABER

Ali Kemal'in torunu İngilteri'nin en etkilisi
Hürriyet 3 Ocak 2013

2012 Olimpiyatları’ nın altından başarıyla kalkmayı bilen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, İngiltere’nin en etkili kişisi seçildi.

GQ İngiltere dergisinin geleneksel yılsonu anketine yanıt veren binlerce okur, Osmanlı’nın Damat Ferit Paşa hükümetinde içişleri bakanlığı da yapmış olan gazeteci Ali Kemal Bey’in torunu olan 48 yaşındaki Johnson’ın, Kraliçe İkinci Elizabeth veya Başbakan David Cameron’dan daha etkili buldu. Cameron üçüncü sırada kalırken, kraliyet ailesinde kimse ilk 10’a giremedi. Buckhingam Sarayı’ndan listeye girenlerin başında Prens Harry, babası Prens Charsles’ı da geçerek ilk yirmide yer buldu. Ama tahtın vârisi olan ağabeyi Cambridge Dükü William 33’üncü sırada kaldı. Harry, geçen yıla çıplak fotoğrafları ile damgasını vurmuştu.HABER

Küstah yarışmanın galibi Ali Kemal'in torunu Boris Johnson oldu
Hürriyet 19 Mayıs 2016

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Spectator dergisinin yazarlarından Douglas Murray, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içerikli şiir yarışmasının" galibinin Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson olduğunu duyurdu.

Murray, Almanya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ağır hakaretler içeren şiiri nedeniyle komedyen Jan Böhmermann hakkında soruşturma açılmasına izin verilmesinin ardından açtığı yarışmanın sonucunu açıkladı.

Murray, yarışmayı, İngiltere'de iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin önemli isimlerinden biri olan Johnson'ın kazandığını duyurdu.

Murray, Johnson'ın, 1000 sterlinlik para ödülünü bir hayır kurumuna bağışlayacağından da emin olduğunu söyledi.

Kendisine ödül veren derginin eski bir editörü olan Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapan Ali Kemal Bey'in torununun oğlu.

HABER

İsviçre'de bulunan mumyanın Ali Kemal'le ne ilgisi var
Odatv 26 Ocak 2018

Basel kentinde çok uzun süredir gizemini koruyan bir mumyanın İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın atası olduğu ortaya çıktı...

Bilim insanlarının araştırmasına göre mumyalanan kadın, Jonhson'ın 8. derece atası. Bu, Johnson'ın genlerinin en az 256'da 1'ini bu kadından aldığı anlamına geliyor.

İngiliz Bakan Boris Johnson, Milli Mücadeleye karşı olan ve Atatürk ile silah arkadaşlarına karşı yazdığı yazılarla da bilinen Osmanlı İmparatorluğu'nun son İçişleri Bakanı Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson'ın oğlu.

Johnson katıldığı bir programda atalarının "gösteriş düşkünü zenginler" olduğunu söylemişti.


CESETTEKİ CIVA ORANI

BBC Türkçe’nin BBC İsviçre Muhabiri Imogen Foulkes’in haberinden aktardığına göre; mumya ise Basel'deki Barfüsser Kilisesi'ndeki renovasyon çalışmaları sırasında 1975 yılında bulunmuştu. Kilisedeki sunağın önüne gömülmüş bir şekilde bulunan kadının iyi beslendiği ve kaliteli kıyafetleri olduğu tespit edilmişti. Belli ki Basel'in zengin kadınlarından biriydi.

Kadının kimliğini ortaya çıkaracak herhangi bir mezar taşı olmasa da gömülü olduğu tahta tabuta yapılan ilk analizler, tabutun 16. yüzyılda yapıldığını gösteriyordu.

Bir diğer ipucu ise cesetteki yüksek oranda cıvaydı. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar cıva frengiyi tedavi etme amacıyla kullanılıyordu. Fakat son derece zehirli olan cıva genelde hastaları iyileştirmektense öldürüyordu. Yüksek oranda cıvaya maruz kalan cesetler aynı zamanda bozulmuyor. Fakat yine de bu bilgiler kadının kim olduğunu ortaya koymuyordu.

MUMYANIN KAYDI YOK

Basel 16. ve 17. yüzyıllarda zengin bir ticaret kentiydi. Ren Nehri kıyısındaki limanı o günden beri Avrupa ticaretinde önemli bir nokta. Yerel tarihçiler, Basel'in zengin ailelerinin Barfüsser Kilisesi etrafına gömüldüğünü biliyorlardı.

Bunlardan bazılarının kayıtları vardı ve mezar taşlarında da isimleri seçilebiliyordu. Ama mumyanın kaydı yoktu. 2017'de mumyayla ilgili bir bilgi daha ortaya çıktı: Mumya 1975'ten önce 1843 yılında da keşfedilmişti. Bu bilgiler ışığında tarihçiler mumyanın Basel'in zengin ailelerinden Bischofflara ait olduğunu düşünmeye başladı.

KİMLİĞİNİ TESPİT ETTİLER

En güncel bilgileri kullanan bilim insanları, mumyanın ayak başparmağından DNA elde etmeyi başardı.

DNA'lar, birbirlerinden bağımsız çalışan bilim insanları tarafından Bischoff ailesinin hayattaki üyelerinin genleriyle karşılaştırıldı. Sonuçlar netti: Bugün hayatta olan aile üyelerinin mumyanın soyundan gelme ihtimali yüzde 99,8 olarak tespit edildi.

Bunun üzerine bilim insanları ve tarihçiler, mumyanın 1719'da Basel'de doğan ve 1787'de yaşamını yitiren Anna Catharina Bischoff olduğuna emin oldu.

BORİS JOHNSON YORUM YAPMADI

Mumyanın kimliği tespit edildikten sonra şecere uzmanları çalışmaya başladı ve doğum sertifikaları, evlilik belgeleri, ölüm ilanları gibi belgelere bakarak Anna Catharina'nın soyunun devamını ortaya çıkardı.

Anna Catharina'nın yedi çocuğu oldu. Bunlardan ikisi dışında hepsi çocuk yaşta öldü. Hayatta kalan çocuklardan biri Hubert Baron Pfeffel von Kriegelstein ile evlendi.

Pfeffellerin beşinci neslinden Yvonne Pfeffel ise Boris Johnson'ın dedesi Osman Wilfred Johnson Kemal ile evlendi. Boris Johnson, bilim insanlarının ortaya çıkardığı bu yeni bilgi hakkında henüz bir yorum yapmasa da ailesinin von Pfeffellerden geldiğinin farkındaydı.

Bir kilise yöneticisiyle evlenen Anna Catharina ise hayatının çoğunu Strasbourg'da geçirdi.

Orada frengi hastalarına bakarken frengi kapmış olabileceği düşünülüyor. Eşi öldükten sonra Basel kentine geri dönen Anna Catharina, hastalığından kurtulmak umuduyla kendini öldürecek olan cıva tedavisine başladı. Cıva kendisini öldürse de cesedini mumyalaştırarak bilim insanlarının kim olduğunu ortaya çıkarmasını sağladı.
HABER

Boris Johnson Başbakan oldu
23 Temmuz 2019

İngiltere'de eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı olan Boris Johnson, iktidarda yer alan Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçildi.

Johnson yarın hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve başbakanlık görevine başlayacak.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com