Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Oğuzhan Cengiz ( 19.5.1959)

yazar, yayıncı19 Mayıs 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da gördü. Üniversite yıllarında, 12 Eylül 1980 Darbesi öncesi, siyasî mücadelelerde aktif olarak yer aldı; 1980 öncesinde İstanbul Ülkü Ocakları Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu, bölge başkanlıkları yaptı. 1978 yılında girdiği hapisten 1990’da çıktı. Sağmalcılar, Maltepe Askeri Cezaevi, Paşakapısı, Edirne, Malatya ve Sakarya'da toplamda 12 yıl hapis yattı.2002’de, gazeteci Arslan Tekin’le haftalık Türk Haber gazetesini çıkardı. 25. sayısından itibaren gazetenin genel yayın müdürlüğünü üstlendi. 56. sayıda gazete kapandıktan sonra Bilgeoğuz Yayınlarını kurdu. Bilgeoğuz Yayınları’nın sahibi olan Oğuzhan Cengiz, 2018 yılına kadar 1000’e yakın kitap yayımladı ve halen yayınevinin genel yayın müdürlüğünü sürdürmektedir. Hapishane günlüklerini yayınladı, biyografik çalışmalar yaptı.

ESERLERİ:
1-YANIKKALE(8 baskı)
2-KAPIALTI (13 baskı)
3-SÜRGÜNDEKİ DERVİŞ (Özbekistan Erk Partisi lideri Muhammed Salih hakkında, 2005),
4-BİR YILDIZ KAYDI (12 Eylül öncesi olaylarında öldürülen kardeşi Erhan Cengiz hakkında, 2005),
5-TEŞKİLAT ERCAN (Ülkücü İşçiler Derneği İstanbul Şube Başkanı Ercan Poyraz hakkında, 2006),
6-OKUL ve AİLE ETKİNLİKLERİ ANTOLOJİSİ (2008),
7-GÜN SAZAK (2008).
8-BAŞKAN RECEP HAŞATLI(MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı hakkında,2009).
9-NECDET SEVİNÇ HATIRA KİTABI(2012)
10-OKUL ve AİLE ETKİNLİKLERİ(2013)
11-PROF.DR. EKMELETTİN İHSANOĞLU(2014)
12-TÜRKMEN BEYİ DEVLET BAHÇELİ(2014)
13-ERTUĞRUL GAZİ KURULUŞ(2015)
14-ALPARSLAN TÜRKEŞ(2015)
15-ATTİLA(2016)
16-METEHAN(2016)
17-TİMUR(2016)
18-CENGİZHAN(2016)
19-İZ BIRAKTILAR ŞEHİT ERHAN CENGİZ(2017)
20-ZİNDAN OKUMALARI(2018)
English Biography

OĞUZHAN CENGİZ (19 May 1959 - ): Author and Publisher. He was born in İstanbul. His family emigrated from Artvin to İstanbul. He completed his primary and secondary schools in İstanbul. While his university years, before the 12 September 1980 Military Coup D'état, he had been involved in political campaigns and for a period he had been conducted membership of İstanbul Ülkü Ocakları (Grey Wolves) Board of Management. He was sent to prison in 1978 and he was evacuated from prison in 1990. He was in prisoned in Jail of Sağmalcılar, Maltepe Military Stockade, Jail of Paşakapısı, Edirne and finally Sakarya. After his evacuation, he managed the canteen of Serdivan Anatolian High School in Sakarya. He established a company which trading second-hand commodities in the area of İzmit-Gebze in 1991. He started to sell Office furnitures in 1993 and he went bankrupt in the yaer of 1998. Then he attended a business trip in People’s Repuclic od China and after his trip he started to import fireworks from China. After transferred his shares to his copartner, he founded weekly Türk Haber Newspaper together with journalist Arslan Tekin in 2002. Since the 25th number of Newspaper, he undertook the chief editorship of the Newspaper. When the Newspapar was closed after its 56th number, he founded Bilgeoğuz Publishing Company. Under the authority of Bilgeoğuz Pub.Co., he enlarged the company with names of Fosil and Bilgecan.

He published his prison diaries and studied on different famous person’s biographies.

Works: Yanıkkale (Prison Diaries, 2001; extended 7. edition, 2005), Kapıaltı (Prison Diaries, 2004; extended 13. edition, 2005), Sürgündeki Derviş (About Muhammed Salih who was the leader of Uzbekistan Power Party, 2005), Bir Yıldız Kaydı (About Erhan Cengiz who was killed before the 12 September 1980 Military Coup D'état because of his political ideas, 2005), Teşkilât Ercan (About Ercan Poyraz who was the İstanbul Chairman of Grey Wolves Workers Association, together with aouthor Yavuz Selim Demirağ, 2006), Okul ve Aile Etkinlikleri Antolojisi (Anthology of School and Family Activities, 2008), Arşiv Belgelerinde Gün Sazak (Biography of Gün Sazak based on state archives, 2008). Başkan Recep Haşatlı (About Recep Haşatlı who was the İstanbul Branch Chairman of MHP –Natioanlist Movement Party- ,2009).SÖYLEŞİ

BİLGEOĞUZ YAYINLARININ SÂHİBİ OĞUZHAN CENGİZ,
OĞUZ ÇETİNOĞLU’NUN SORULARINA VERDİĞİ CEVAPLARLA
YAYIN DÜNYASININ PROBLEMLERİNİ MASAYA YATIRDI:

‘OKUMAK, EKMEK-SU GİBİ İHTİYAÇTIR.
OKUMAK-OKUTMAK GİBİ PROBLEMLERİ OLMAYAN SİYASÎLER;
GELECEK NESİLLERİ DEĞİL, GELECEK SEÇİMLERİ DÜŞÜNÜYORLAR.’


Oğuz Çetinoğlu: Yayıncılık hayatına; 2004 yılında başladınız. Ülkücü Hareket’e katıldığınız için konulduğunuz hapishânede tuttuğunuz, Cezaevi Günlüğü’nüzü ‘Kapıaltı’ ismi ile kitaplaştırdığınız eser, yayıncılık hayatınızın ilk ürünü oldu. Teşebbüsünüzün projesi ne zaman hazırlandı, nasıl gelişti?
Oğuzhan Cengiz: Dile kolay, 30 yıl gibi uzun bir sürede Türkiye’de yeni bir nesil yetişti. 30 yıl önce fikir suçlusu olarak cezaevine girdiğimde ülkemizde cinnet halinde bir kavga yaşanıyordu. Başında kavak yelleri eserken ülkesindeki gidişattan rahatsız olduğu için kavga eden genç bir delikanlı olarak ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağı’ gerçeği ile hapishane ortamında karşılaştım.

‘Medrese-i Yusufiye’ adını verdiğimiz cezaevlerinde fikri seviyemizi yükseltebilmemiz için kitaplara sarılıp bilgi dağarcığımızı genişletmeye çaba sarf ettik. Yeterli sayıda ve kalitede kitap bulamayışımız yüzünden ‘Çıkınca bir yayınevi kurmalıyım!’ Diye düşündüm. Ancak bu düşüncem arkadaşlarım tarafından fantezi olarak görülüyordu.
Günlük tutmanın yasak olduğu hapishanede imkânsızı başarıp minik sigara kâğıtlarına yazdığım günlükleri kitap haline getirmeyi o günlerde aklıma hiç getirmemiştim. Sosyolojik sorgulamamızı gerçekleştirmek, tarihe not düşmek amacıyla bu günlükleri tutmuştum.

Yaklaşık 12 yıl sonra dışarı çıktığımızdaki Türkiye çok farklıydı. Dünya değişmişti adeta. Ama biz yolumuzdan da dâvâmızdan da dönemezdik. Ekonomik sıkıntılar yüzünden öncelikle geçimimizi sağlayacak işler yapmaya gayret ettim. Elimiz ekmek tuttuğunda yayınevi eksikliğini hissediyor, ancak yeterli sermaye bulamıyordum.

Derken yakın arkadaşlarımın da fikrini alarak hapishane günlüklerimi kitaplaştırmaya karar verdim. İlk kitabım ‘Yanık Kale’ idi ve Timaş tarafından basıldı. Daha sonra ‘Kapıaltı’ isimli ikinci kitabımı yayına hazırladım fakat aynı yayınevi bu kitabımı basamayacağını ifade etti. Bu reddediş benim için itici bir güç oldu, planladığım yayınevi olayını hızlandırdı, 2003 yılında eşim Ümmühan Cengiz ile birlikte ‘Bilgeoğuz Yayınları’nı kurdum. Yayınevimizin ilk kitabı ‘KAPIALTI’ birçok baskılar yaptı ve hala baskı yapmaya devam etmektedir.

Oğuz Çetinoğlu: Yayıncılığı meslek olarak seçişinizdeki etkenler neler oldu? Yayıncı olmanın sizde oluşturduğu duyguları ve yürütürken yaşadığınız ruh hallerini anlatır mısınız?
Oğuzhan Cengiz: Yayıncılığı meslek olarak seçtiğimi söyleyemem, birden kendimi sektörün içinde buldum. Kuruluşundan bu yana kâr etmeyi düşünmedim. Okumayı seviyorum, okutmayı amaçlıyordum. Fikir dünyamıza ışık tutma görevini yükledim kendime.
Her şeyden önce şunu söyleyeyim; okumayı sevmeyen, fikrî ideali olmayan bir kişi son derece meşakkatli bir iş olan yayıncılığı yapamaz. Yapsa da sadece para kazanmayı amaçlar. Ama mutluluk duyamaz, geceleri rahat uyuyamaz, sabah aynaya bakamaz. Ailesine ve çocuklarına kitap gibi dünyanın en zengin mirasını bırakamaz. Her bir eser, basılmış güzel bir kitap insanın öz çocuğu gibidir.
Oğuz Çetinoğlu: Yayınevi sâhibi olarak kitabın kültür hayatımızdaki yeri ile ilgili düşüncelerinizi açıklar mısınız?

Oğuzhan Cengiz: Kültür hayatımıza, fikir dünyamıza ışık saçan kitapları Türkiye’mize hizmet için faydalı araçlar olarak görüyorum.Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden Ahmet Turan Alkan,kitap için ‘İnsanın akıl defteridir.’ tanımını yapmıştı. Bizim işimiz insanlarımızın akıl defteri sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.Yazılı eseri olmayan bir topluluğun kültür, fikir ve sosyolojik zenginliği olabilir mi? Kitabın kültür dünyamızdaki yeri ve önemini birkaç sayfada anlatmak mümkün değil. Özetle; ‘Çok gezen değil, çok okuyan bilir.’ Diyelim.

Oğuz Çetinoğlu: Kitap yayıncılığı uzun ve zorlu bir süreç. Yazarların bir kısmı, eserlerini el yazısı ile hazırlıyor. Süreç bu yazıların bilgisayara aktarılması ile başlıyor. Sayfa düzenlenmesi, kapak tasarımı, kâğıt temini, kitabın basımı, ciltlenmesi, tanıtımı, dağıtımı, satışı ve satış bedellerinin tahsili…

Eklenecek başkaca bir safha yoksa, soruya geçebiliriz: En çok hangisinde zorlanıyorsunuz?
Oğuzhan Cengiz: Yayıncılığın en zor yanlarından biri de yazar tarafından getirilen dosyanın kitap olmasına karar verme işidir. Bilgi ve deneyim gerektirir. Hâlâ eski alışkanlıklarını sürdüren el ile yazan yazarlarımız da yok değil. Dizgi ayrı bir iş oluyor o zaman. Tabii maliyeti de artırıyor, tashih dediğimiz düzeltme işini de uzatıyor haliyle. Baskı aşaması gelişen teknoloji ile bir hayli kolaylaştı. Ancak kapak tasarımı titiz bir iş. Bu konuda yazar-yayınevi-grafiker ilişkisi çok önemli. Biz yazarı, yayınevi sahibi, matbaası, grafikeri ve okuru ile büyük bir aileyiz. Bunları aile içinde tartışarak en güzel sonuca ulaşmaya çalışıyoruz.

Şu an en büyük sıkıntımız dağıtım. Dağıtım şirketleri basılan kitapları Türkiye’nin her bölgesindeki kitapçılara götüremiyor. Okuyucu sahip olmak istediği kitabı bulamayınca aramaktan yoruluyor. Satış noktalarında ise ideolojik bakış, yazar-yayınevi ayrımı yapılıyor.Tabii işini doğru dürüst yapan,istisna dağıtım şirketleri de yok değil.

Okur kitabı çoğunlukla rafta bulmak ister. Rafa konmayan kitap satılamıyor. Dağıtım şirketleri ve satış noktaları günlük kâr hesapladıkları için bizim ürettiğimiz fikir ve kültür kitaplarını raflarına koymuyorlar.

Dağıtım şirketleri yayıncılığın en büyük problemlerinden biridir. Belli bir düzeni ve ödeme planı yoktur, yani ödeme alamazsınız. İstisnalarıyla birlikte dağıtım şirketleri kuralsızdırlar ve tamamıyla keyfi davranırlar. Yayıncılıkla ilgili meslek kuruluşları ve Kültür Bakanlığı bu işe el atmalı yayıncıların haklarını koruyacak tedbirleri almalıdır.

Oğuz Çetinoğlu: Yayıncılık ekip işi. Fakat öyle görülüyor ki kâr marjı düşük olduğu için birçok yayınevinde işler; pazarlama, muhasebe elemanları hariç tutulursa, firma sâhibi tarafından yürütülüyor. Öyle mi?

Oğuzhan Cengiz: Daha önce belirttiğim gibi yayıncılıktan çok büyük paralar kazanmak gibi bir düşüncem yok, sadece kendi kendini çevirebilen bir yayınevini hedefliyorum.Biz Bilgeoğuz ailesiyiz demiştim.Ailenin büyüğü olarak ben diğer personelimizi yönlendirmeye çalışıyorum.

Oğuz Çetinoğlu: Yayıncılıkta en önemli safha hangisi?

Oğuzhan Cengiz: En önemli safha şüphesiz kitap seçimidir. Seçtiğiniz eserin memlekete ve insanlara faydası, gelecek nesillere ne aktardığı önemlidir.
Oğuz Çetinoğlu: Yayınlanacak kitabın seçimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Sipariş vererek, gelen teklifleri değerlendirerek veya başka bir yöntem…Hangisi?

Oğuzhan Cengiz: Bir yazara sipariş vermek saygısızca bir davranıştır. Sipariş terziye, pastaneye, çaycıya verilir. Bizim yazarlarımız esnaf değildir, fikir adamıdır. Her birinin uzman olduğu bir alan zaten var. Biz sadece yazarlarımızı kaliteyi kaybetmeden, daha fazla üretmesi için yönlendiririz. Ayrıca sürdürmekte olduğu çalışmaları için teşvik eder, kaynak eser bulmalarında da yardımcı oluruz. Okuyucu ile yazar arasında köprü oluruz. Okuyucunun beklentilerini iletir, yazarı haberdar ederiz.

Oğuz Çetinoğlu: Size getirilen eserin basıma uygun olup olmadığını, satış şansının bulunup bulunmadığını belirleyecek bir kurul ile çalışmak avantaj sağlar mı?

Oğuzhan Cengiz: Kitap seçimi için özel bir kurulumuz olmamakla birlikte, ihtiyaç olduğunda destek aldığımız değerli hocalarımız var.

Oğuz Çetinoğlu: Bir kitabın satış şansını, ticarî getirisini oluşturan unsur hangisidir? Kitabın yazarı mı, konusu mu, kitabın ismi mi?

Oğuzhan Cengiz: Amacımız kültür ve fikir dünyamıza ışık tutmaktır. Ancak basılan kitabın dağılıp okunması, okunmaya layık olması şarttır. Aksi halde hurda kâğıt sınıfına girer. İçinde bilgi olmayan, edebî ve sanat değeri olmayan basılı her evrak kitap sayılmaz.

Oğuz Çetinoğlu: Tanınmamış bir yazarın işe yaramaz bir kitabı bol reklamla satış başarısı elde edebilir mi?

Oğuzhan Cengiz: Evet bu teşhis maalesef doğru.Yani işe yaramaz bir kitabın reklamla, kitleleri aldatmak suretiyle öne çıkarıldığı ve büyük satış grafiği yakaladığı doğrudur. Mesela bir reklam örneği; yayınevi yayınlayacağı kitap için Kültür Bakanlığından 1.000.000 adet bandrol aldığı bilgisini basına sızdırıyor. Halk da bunu sanki o kadar adet kitap basılmış gibi algılıyor. Aslında böyle bir şey yok, yayıncı bu bandrol alımını reklam gideri olarak görüyor, yani gerçekte bu kadar kitap basılmıyor, bunun adı “aldatmak” değil de nedir?

Ancak gerçek anlamda reklam-tanıtım satış için en önemli etkendir. Fakat oldukça da pahalıdır. Medyanın tekelleştiği bir ortamda milyon dolarlık reklam yapma şansımız zaten yok. Bunu Soros vakıflarıyla AB fonlarıyla yapanların da asıl amacının ne olduğunu milletimiz çok iyi biliyor.
Oğuz Çetinoğlu: Kültürümüze temel teşkil eden İslam’dır. İslam’ın ilk emri: ‘Oku!’ Toplumumuz yeteri kadar okuyor mu? Genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Oğuzhan Cengiz: Bu konuda Müslüman’ım diyen herkesin bir şeyler söyleme ve yazma hakkı vardır diye düşünüyorum. Ancak gerçekte hayat düsturu olması gereken bir inanç sisteminin mensuplarının, emre uyup okumanın ekmek-su gibi bir ihtiyaç olduğunu anlaması inşallah uzak değildir. Ben okumamanın haklı bir gerekçesi olduğuna inanmayanlardanım.

Oğuz Çetinoğlu: Bildiğim kadarı ile Türkiye’de bütün yayınevlerini bir çatı altında toplayan kitap yayıncıları birliği – kooperatifi yok. Bu sebeple devlet nezdinde hak arayışları etkisiz. Bu konudaki görüşleriniz, beklentileriniz nelerdir?

Oğuzhan Cengiz: Yayıncıların meseleleriyle ilgilenmesi gereken birkaç kuruluş olmasına rağmen, çözüm anlamında bir şey yapılamıyor. Zira hak arayışlarının yolu siyasî iradeden geçiyor. Siyasilerimizin de ne kadar okuduğu ortada. Onlar gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşündükleri için odun, kömür, gıda paketi, buzdolabı vs dağıtıyorlar. Kitap dağıtan siyasî gördünüz mü?

Avrupa Birliği (AB) rüyasından bahsediyorlar. AB ülkelerinde kitap için sübvansiyon vardır. Kağıt ucuz verilir.Yayıncıya vergi-sigorta kolaylığı sağlanır. Devlet yayıncıdan kitabı para ile alır, vatandaşa ücretsiz dağıtır. Öğrencilere ücretsiz dağıtılan ders kitaplarıyla iş bitmiyor. Öğrencilerin başvuru-kaynak eserleri ne olacak? Aslında bu konuların ciddî anlamda araştırılıp meclis bünyesinde tartışılması ve kanun çıkarılması gerekir diye düşünüyorum.

Oğuz Çetinoğlu: Yayıncılık sektöründe; kâğıttan ve kitaptan alınan KDV konusunda çarpıklıklar var. Bu konu ve yayıncıları zor durumda bırakan diğer aksaklıklar konusunda ilgililere verilecek mesajınız nelerdir?

Oğuzhan Cengiz: Bir KDV karmaşası sürüp gidiyor. Kitapta KDV sıfır olmalıdır. Dünyanın en pahalı kağıdı Türkiye’de kültür-sanat-edebiyat ve fikir eserlerinin yayını için her şeyden önce kağıtta sübvansiyon uygulanmalıdır ve KDV alınmamalıdır.Unutulmamalıdır ki zenginliğin ve ihtişamın sembolü olan “pırlantada KDV sıfırdır”.

Oğuz Çetinoğlu: İnsanlarımızı kitap almaya ve okumaya yönlendirecek yöntemler geliştirmek, ilgililere teklif götürmek uygulamasını sağlamak gibi konularla ilgilenen var mı? Ticaret Odası bünyesindeki meslek grubu sektörü sâhiplenmek, problemleriyle ilgilenmek konusunda yeterli mi?
Oğuzhan Cengiz: Yayıncıların dertlerinin dile getirildiği, dinlendiği ciddî bir girişim olduğunu sanmıyorum.Ticaret odasının meslek odaları seçimlerinde, yayıncılar adına aday olan kişilerin seçildikten sonra bir yer işgal etmekten öteye gitmedikleri de bir gerçektir.
İnsanlarımızı okumaya yöneltmek ciddî bir Devlet politikası olmalıdır ve bunun için yapılması gereken ne ise o yapılmalıdır.

Oğuz Çetinoğlu: Yayınevleri Cağaloğlu semtinde kümelenmiş durumda. Aynı zamanda perakende kitap satışı yapan bütün yayınevlerinin büyük bir binada toplanması, kitapseverlerin ve kitap satıcılarının işlerini kolaylaştırır mı? Böylece kitap satışları artar mı?

Oğuzhan Cengiz: Cağaloğlu, meşhur adıyla da Bab-ı Ali, yayın dünyasının tarihte kalbiydi. Fakat medya sektörü hızlı gelişimi sebebiyle burayı terk etti. Burada kalanlar kendi bünyelerinde hizmete devam ediyorlar. Fakat aslında yapılması gereken ‘Kitapkent’ olarak ifade edilebileceğimiz ciddî bir projenin Devlet önderliğinde hayata geçirilmesidir. Her meslek grubunun kümelendiği böyle kompleks oluşumları vardır. Yayıncıların neden olmasın? Bu hem yayıncıları, hem de kitapseverleri oldukça rahatlatacak köklü bir çözümdür.

Oğuz Çetinoğlu: Kültür Bakanlığının bandrol uygulaması korsan kitap satışını önlemekte yeterli mi? Yeterli değilse ne gibi tedbirler alınabilir?
Oğuzhan Cengiz: Korsan baskı; devlet, yazar ve yayıncının haklarının çalınması anlamını taşır ve kesinlikle gayri ahlakî bir davranıştır. Kültür Bakanlığı’nın bandrolleri de korsan baskılara yapıştırılıyor.Yani bunlar oldukça pervasız. Kanunlar caydırıcı değil, cezalar yetersiz hal böyle olunca da korsan kitap basılıyor ve satılıyor.
Korsan kitap olayının ortadan kalkması, yayıncıların içerisinde bulunduğu şartların iyileştirilmesine bağlıdır.Yayıncılara devlet desteği olduğunda kitap fiyatları ucuzlayacak ve halk korsan kitaba itibar etmeyecektir.

Oğuz Çetinoğlu: Deniliyor ki bir yayınevi; orta seviyede satış şansı bulunan 50 kitap yayınlarsa, kendi yağıyla kavrulabilir. 100 kitap yayınlarsa işlerini genişletme imkânı bulabilir. Gerçekçi rakamlara dayanarak bir değerlendirme yapar mısınız?
Oğuzhan Cengiz: Kanaatime göre yayınevinin bastığı kitabın sayınının çokluğu değil kalitesi, ne anlattığı önemlidir. On yıllık yayıncılık hayatımda gördüğüm şu ki; harcadığınız para ile ölçülemeyecek düzeyde bir zenginlik elde ediyorsunuz, kitap basıyorsunuz.

Oğuz Çetinoğlu: Yeni yayınevi kurma düşüncesi olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Oğuzhan Cengiz: Yayıncı; kitap seçiminde azamî gayret sarf etmeli, hisleriyle hareket etmemelidir. Kitap seçiminde titiz davranılmadığı zaman zarar edilebilir. Yayıncılığın en kârlı safhası, yayınlanan kitaplardan insanların yararlanıyor olmasıdır.Bilgeoğuz yayınları, FOSİL ve BİLGECAN markaları ile de kitap üretmeye başlamıştır.

Oğuz Çetinoğlu: Gazetemize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Oğuzhan Cengiz: Benimle röportaj yaparak, yayıncıların seslerini duyurmama yardımcı olduğunuz için size çok teşekkür ederim.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com