Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Oktay Vural ( 1956)

MHP İzmir milletvekili1956 yılında Diyarbakır'da doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisansın ardından iktisat doktorasını verdi. Aynı Üniversitenin İİBF'sinde Yardımcı Doçent oldu. Yurtdışında BM bursu ile ABD Pennsylvania Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük, Enerji Bakanlığı Müşavirliği, Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, TÜGSAŞ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 21'inci Dönemde Meclis'e girdi. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.
HAKKINDA YAZILANLAR

Öksüz'ün yerine Vural
Nevin BİLGİN
Sabah 31 Ağustos 2001

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Telekom krizi sonrası istifa eden Enis Öksüz'ün yerine Oktay Vural atandı. Vural, bakan olduğunu televizyondan öğrendi ve ilk tebriği de Devlet Bahçeli'den aldı
Ulaştırma Bakanlığı'na MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural atandı. Vural'ın kararnamesi dün akşam üzeri hazırlanarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi ve hızla onaylandı. Vural, SABAH'a verdiği ilk demeçte, "Aldığımız bayrağı devam ettireceğiz. MHP'nin ulaştırma ve demokrasi alanında başlattığı ve yürüttüğü hizmetleri sürdüreceğiz. Güzel hizmetlere yenileri eklenerek yürüyecek. Allah utandırmasın" dedi.

MHP içinde bakanlık kulisi sürerken, 15 gün önce İzmir'e giden Vural, bakan olduğunu da televizyondan öğrendi ve arka arkaya gelen telefonlara cevap verdi.

İKİNCİ İZMİR BAKANI
Bahçeli, partideki herhangi bir gruba dahil olmayan doğrudan kendisiyle çalışan ve bürokrat kökenli Vural'ı bakanlığa getirerek, parti içindeki gruplar arasında dengeyi de kurmuş oldu. Bahçeli, MHP'nin daha önce oylarının az olduğu ancak 1999 seçimlerinde MHP'ye 3 milletvekili gönderen İzmir'e de Sanayi Bakanı Kenan Tanrıkulu'nun ardından ikinci bakanlığı vermiş oldu.

Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İzmir'e iki bakanlık verdiniz" eleştirilerine ise, "Vural'ın Diyarbakır doğumlu olmasını" gerekçe gösterdi. İzmir'e iki bakanlık verilmesi, MHP'ye 8 milletvekili gönderen ve bakanlık bekleyen İstanbul teşkilatını küstürdü. Vural'ın, Öksüz döneminde Ulaştırma Bakanlığı'nda uluslararası kuruluşlar ve hükümetin diğer ortaklarıyla kavga eden üslubunun ardından, daha "dengeli" bir üslupta bakanlık yapması bekleniyor.

1995'DE SEÇİLEMEDİ
AB Genel Sekreteri Volkan Vural da, yeni bakan Oktay Vural'ın amcaoğlu oluyor. Vural'ın MHP'yle tanışması ise merhum Genel Başkan Alparslan Türkeş'in son döneminde danışmanlar grubu içinde çalışmasıyla oldu. 1995 seçimlerinde aday olduğu MHP'den seçilemedi. Ardından 1999'da yeniden aday oldu. İzmir Milletvekili seçilen Vural, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Komisyon Başkanlığı ardından MHP Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Vural, NATO Asamblesi üyesi, Demokraside Birlik Vakfı Kurucu üyesi, Türkiye UNESCO Klübü üyesi, Kamu İşletmeleri Birliği Genel Sekreteri, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği üyesi, Doğalgaz, Uluslararası Enerji Teknoloji ve Tesisat Dergisi Yayın Danışma Kurulu üyesi.

BAHÇELİ: HAYIRLI OLSUN
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Oktay Vural'ı dün telefonla arayıp ilk kutlayan kişi oldu. Bahçeli, atamayı televizyonlardan öğrenen Vural'a "Allah yüzünü kara çıkartmasın. Hayırlı olsun. Bu görevde üstün başarılar elde edeceğinize inanıyorum. Sayın Enis Öksüz'ün bıraktığı yerden hizmetleri daha ileri bir noktaya götüreceğinizi düşünüyorum" dedi. Vural ise Bahçeli'ye "Teşekkür ederim" yanıtını verdi.
HABER

Oktay Vural'ın acı günü
16 Kasım 2014

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın kanser tedavisi gören eşi Tuba Vural, 52 yaşında vefat etti.

Prof. Dr. Tuba Vural'ın cenazesi yarın Kocatepe’de ikindi namazına müteakip Gölbaşı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

GATA’da tedavi gören Tuba Vural, bu akşam 20.45’te hayatını kaybetti. Meme kanseri olan Vural’ın hastalığının belirtisi ilk olarak 2011 seçimleri öncesinde ortaya çıkmıştı. Bir dönem hastalığı iyileşme gösterirken, geçen yaz büyük oğlunun askere gitmesinin ardından yaşadığı stres nedeniyle tekrar kötü bir sürece girdi. Tedavi için Amerika’ya da giden Vural’ın son olarak tedavisi GATA’da devam etmişti.

HABER

Oktay Vural'dan Bahçeli'ye tavır!
Hürriyet 22 Haziran 2016

Oktay Vural'dan flaş karar... MHP Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılacağını açıklayan Vural, "Partinin içinde bulunduğu durumun, yönetim anlayışının yaralayıcı olduğunu gördüm" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'la ilgili flaş gelişme... Vural, MHP grup başkanvekilliğinden istifa etti. Görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından hazırladığı dilekçeyi TBMM Başkanlığı’na vereceği öğrenilen Vural'ın Meclis'teki odasını topladığı öğrenildi. Kongre sürecinin yanlış yürütüldüğünü düşünen Oktay Vural'ın bir süredir parti yönetimiyle görüş ayrılığı içinde olduğu konuşuluyordu.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com