Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mustafa Sarıgül ( 1956)

Şişli Belediye Eski Başkanı1956 yılında Erzincan'da doğdu. Eğitimine sırasıyla Talat Paşa İlkokulu, Şişli Ortaokulu, Zincirlikuyu Yapı Teknik Lisesi'nde devam etti. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu.

İş hayatına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü'nde devam etti. Daha sonra kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.

Siyasi hayatı, CHP Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği ile devam etti.

18. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği yaptı.

F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk - Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu As başkanlığı, ayrıca uzun yıllar Futbol Federasyonu delegesi olarak görev yaptı.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu seçilemedi.
ESERLERİ:

TBMM'de bir Milletvekili ve İstanbul'da Direksiyon Sallamak adlı iki kitabı bulunmaktadır.
HABER

TDH sahaya çıkıyor!

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Lideri Mustafa Sarıgül, başlattıkları hareketin, bu yıl partileşeceğini bildirdi. Sarıgül, “Genel başkan seçilmemin ardından yasa gereği belediye başkanlığından istifa edeceğim" dedi.

Sarıgül, Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 17 Ocak Pazar günü İzmir'de yapacakları mitingin, hem TDH için hem de Türkiye için bir dönüm noktası olacağını savundu.HABER

Sarıgül vazgeçti

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, parti kurmaktan vazgeçti.Sarıgül, CHP’deki değişime bir fırsat tanımak istediklerini ve Türkiye Değişim Partisi’ni kurmayacaklarını açıkladı.HABER

Cenazeye mutlaka gitmelisin
11 Nisan 2012

Mustafa Sarıgül, canlı yayında merak edilen soruya cevap verdi: Neden mi her cenazeye katılıyorum?

Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül canlı yayında ilginç açıklamalarda bulundu. Balçiçek İlter'in sunduğu Söz Sende programına katılan Sarıgül, neden her cenazeye katılmaya çalıştığını anlattı.

Mustafa Sarıgül, 'Bana Hacı Babamın vasiyetidir. 'Düğüne gitmezsin ama cenazeye mutlaka gitmelisin ve mutlaka cenazenin başında duracaksın' diye. Sadece İstanbul değil Türkiye'nin her yerindeki cenazelerden bize bir talep gelirse onu karşılıyoruz'' diye konuştu.
HABER

CHP'de Sarıgül sürprizi
15 Mayıs 2012

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e yakınlığı ile bilinen bazı isimlerin de İstanbul kurultay delegeliğine seçilmesi, CHP kulislerini hareketlendirdi. Bu gelişme üzerine, Sarıgül'ün ''CHP'nin Büyükşehir Adayı'' olmak istediği iddiası kulaktan kulağa yayılmaya başladı.
HABER

Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e yeşil ışık
1 Haziran 2012

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül CHP'ye dönecek mi?" sorusuna "Sayın Sarıgül partimizin üyesi değil. O yüzden yorum yapmak şık olmaz. Benim genel başkanlığımla beraber geçmişteki kırgınlıkları kapatmak istiyoruz. Sarıgül partimize gelmek isterse bizim itirazımız olmaz" yanıtını verdi.
HABER

SARIGÜL: O BİR ŞEFKAT YOLUDUR
22 Şubat 2013

İhlas Holding, İhlas Yayın Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Ba şkanı Enver Ören'in vefat ettiği haberini alan sevenleri ve dostları, Türkiye Hastanesi'ne akın etti. Hastaneye gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ''Enver Ören ismi Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli bir isimdir'' dedi.

İhlas Holding, İhlas Yayın Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ö ren'in vefat ettiği haberini alan çok sayıda seveni Türkiye Hastanesi'ne geldi. Hastaneye gelenler arsında bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ''Enver Ören ismi Türkiye Cumhuriyeti i çin çok önemli bir isimdir. Hayırsever bir isimdir. Binlerce öğrencimize burs vermiştir. Çok değerli müesseseler kurmuştur. Bu müesseselerde çalışan binlerce evladımız vardır, binlerce yurttaşımız vardır. Benim de Enver ağabey ile çok uzun yıllardan beri dostluğum var. Son 15 yılda da Türkiye Hastanesi'nde olsun, müesseselerinde olsun çok güzel diyaloglar kurdum. Ve kendisinden de çok şey öğrendim. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun'' diye konuştu.

Enver Ören'in bıraktığı eserlerin önemine dikkat çeken Sarıgül, ''Benim i çin Enver Ören ismi şefkat yoludur, merhamet yoludur. Gerçekten insanlık yoludur. Binlerce öğrencimizin okumasında burstur. Çok değerli bir isimdir. Ben inanıyorum ki Enver Ören'in bıraktığı eserler ebediyete kadar yaşayacaktır'' şeklinde konuştu.HABER

CHP'de örgüt Sarıgül dedi
Akşam 16 Mart 2013

CHP teşkilatları seçmenle bire bir temas kurarken Genel Başkan da partili yöneticilerin nabzını tutuyor. Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki 12 belediye başkanı ve ilçe yöneticilerine 'Adayımız kim olsun' diye sordu. Sarıgül yanıtını aldı.
HABER

Kılıçdaroğlu, İstanbul için Sarıgül dedi
Milliyet 30 Mayıs 2013

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun İstanbul için Mustafa Sarıgül'de karar kıldığı öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 2014'teki yerel seçimlerde İstanbul adaylığında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül isminde karar kıldığı öğrenildi.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre Kılıçdaroğlu'nun başta Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve İstanbul'daki bazı ilçe belediyeleri olmak üzere parti içinden yükselen Sarıgül karşıtı kampanyaya da kapılarını kapattığı kaydedildi.

Büyükşehir Yasası'ndan sonra İstanbul'un köyleri dahil herkesin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy kullanacağı seçimde CHP liderinin Sarıgül isminde karar kılmasında 2. troykanın çalışmalarının yanı sıra anket çalışmalarının da etkili olduğu ortaya çıktı.

Yapılan anketler sonucunda Sarıgül'ün CHP adayı olması halinde İstanbul'un alınabileceği fikri oluştu. Mustafa Sarıgül isminde karar kılan Kılıçdaroğlu'nun Gürsel Tekin'in hoşnutsuzluğu ve çevresinden gelen 'dosyası var, aday yapmayalım, partiye ve size zarar verir' çıkışlarına karşı, 'Sayın Mustafa Sarıgül adayımızdır. Kim ne derse desin, kim itiraz ederse etsin, kim şikayet ederse etsin.

Tek amacımız var o da İstanbul'u almak, 1994'ten beri alamadığımız bu şehri almak. Yerel seçime biz yerel seçim olarak bakmıyoruz. Genel seçim olarak bakıyoruz. Bizim için varlık-yokluk seçimi olacak. Yerel seçim değil, var olma seçimi' diyerek kararlılığını ortaya koyduğu öğrenildi.

HABER

Sarıgül Anadolu yollarında
29 Haziran 2013

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Benim Türkiye'yi dolaşmamdaki olay şudur, benim dedem iktidar görmedi babam iktidar görmedi, ben henüz iktidar görmedim, hiç olmazsa çocuklarımız iktidar görsün diye ben yollardayım" dedi.

Giresun, Trabzon ve Gümüşhane'nin ortak kullandığı Sisdağı'nda, Sisdağı Platformu'nca düzenlenen "Eynesil Sisdağı Erkeksu Otçu Göçü Şenliği'ne" katılan Sarıgül vatandaşlarla selamlaştı.

Sarıgül, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tek amaçlarının tüm yurttaşların yüzde yüzün kucaklamak olduğunu söyledi.
HABER

CHP’de Sarıgül için yeni tarih 29 Ekim
24 Ağustos 2013

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün resmen açıklanması için 29 Ekim tarihinin beklendiği kulislere yansıdı. Sarıgül’ün adaylığının 9 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilecek kuruluş yıldönümü etkinliklerinde açıklanması öngörülüyordu, ancak CHP’de dillendirilen, “Yarışa erken girmek olumsuz sonuçlanabilir” endişesi üzerine Sarıgül isminin ekim ayında açıklanmasının uygun olacağı benimsendi.
HABER

Sarıgül Washington seyahatinden vazgeçti
Hürriyet 19 Ekim 2013

Önümüzdeki hafta Washington’da olması planlanan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, seçim dönemine girildiğinden vakti olmadığı gerekçesiyle programdan vazgeçti.Bugün Hürriyet’te yayınlanan, Sarıgül’ün önümüzdeki hafta bir dizi temas için ABD’nin başkenti Washington’da olacağı haberi üzerine Hürriyet’e bir açıklama yapan Sarıgül, “Bu program altı ay önce konuşulmuştu. Ancak bu seçim dönemine girildiği sırada vaktimiz olmayacak” dedi.

ABD'nin en önemli düşünce kuruluşlarından Amerikan İlerleme Merkezi (CAP), önümüzdeki hafta Sarıgül ve beraberindeki grup için Washington’da bir toplantı organize etmişti. 24 Ekim 2013 günü saat 12.45’ten 14.30’a kadar sürmesi planlanan buluşmada da Türkiye’deki mevcut siyasi ve ekonomik durum, Gezi protestolarının devam eden sonuçları, yaklaşan İstanbul belediye seçimleri, en son açıklanan demokratikleşme paketi ve azınlık haklarının ele alınacağı duyurulmuştu. Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi, Türkiye uzmanı Henri Barkey’nin moderatör olacağı toplantıda Sarıgül’e Belediye Başkan Yardımcıları Vasken Cemil Barın ve Monik İpekel’in de eşlik edeceği haber verilmişti.

Sarıgül’den bir hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kasım ayında planlanan Washington ziyareti de “planlanan düzeyde temas organizasyonu sağlanamadığı" gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelenmişti.

HAKKINDA YAZILANLAR

Sarıgül'e yumruk şansı
Güneri Cıvaoğlu
Milliyet 29 Ekim 2013

Mustafa Sarıgül’ü ilk kez Meclis’te “yumruk yediği” gün tanıdım.

Hukuk Fakültesi öğrencisi ve genç bir gazeteciydim.
Parlamento muhabiriydim.

Meclis’in açılış günlerinde gelenektir.
Başkanlık koltuğuna en yaşlı milletvekili oturur.
Katip üyeleri de Meclis’in en genç milletvekilleridir.
O ilk oturumda basın locasından ilginç görüntüler izliyorduk.
Güleç yüzlü gencecik bir SHP milletvekili, başkanlık divanı katip üye koltuğuna oturmaya çalışıyor, bir itiş kakıştır gidiyor.
Sonra...

ANAP’lı bir milletvekili, o gün bu vesileyle adının Mustafa Sarıgül olduğunu öğrendiğimiz o güleç yüzlü genç milletvekiline yumruğu patlattı.

Böylece Mustafa Sarıgül daha milletvekilliğindeki ilk gün bir anda ismini tanıttı.

Hep gündemde oldu, adını hep hatırlattı.
Önergeleriyle dikkatleri üzerinde topluyordu.
Aradan yıllar geçti.
Yumruğun nedenini unutmuştum.
Ta ki Mustafa Sarıgül’ün “NE BİR EKSİK, NE BİR FAZLA” kitabını okuyuncaya kadar.
......................
Kitapta nedenini anlatıyor:
SHP grubu dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren Meclis açılış konuşmasını yapmak için salona girdiğinde “ayağa kalkmamak” kararı almış.
Sarıgül’e grup yöneticileri “başkanlık kürsüsünde, sen de ayağa kalkmayacaksın” demişler.
Sarıgül “ben orada partiyi değil, devleti temsil ediyorum” diye itiraz etmiş.
Malum Meclis başkanları partili milletvekilidir ama “tarafsızlık” ilkesi gereği oy kullanmazlar.
Yani Sarıgül haklı.
Neyse...
Yöneticiler ısrar edince Sarıgül Anap’lı Nurhan Tekinel’le anlaşmış.
İlk dakikalarda Sarıgül’ün yerinde Nurhan Tekinel oturacaktır.
Evren konuşmasını bitirince, başkanlık divanındaki yerini Mustafa Sarıgül’e geri verecektir.
Ama...
Anlaşma sözde kalmış.
Mustafa Sarıgül’e yerini vermemek için direnmiş, Sarıgül ısrar etmiş.
Önce itişmişler.
Sonra yazının başındaki “yumruk olayı” yaşanmış.
“Talihsizlik” gibi görünse de bu olayla şans Mustafa Sarıgül’e gülmüştü.
Birkaç dakika içinde çoğu milletvekilinin 5 yıllık dönemde yapamadığı “tanınmışlık” Sarıgül’e “altın paraşütle” inmişti.
.......................
Daha sonraki yıllarda Sarıgül bir şekilde adından hep bahsettirdi.
Seçilemeyince Romanya’ya gidip “fırın” kurduğunu işitmiştik.
Kitapta şöyle anlatıyor:
Romanya halkı Sovyetler döneminin merkezi sistemi nedeniyle sadece iki yerde üretilen soğuk ve bekletilmiş ekmek yemeye alışkınmış.
Sarıgül ilk fırını kurmuş.
“Siyaset yaparcasına” bire bir yüz yüze “sıcak ekmek” pazarlamış.
Elinde sepet 20 katlı apartmanların tepesine kadar çıkıp bedava ekmek dağıtırmış.
Amaç...
“Sıcak ekmeğe alıştırmak...”
Romenler bayılmış.
Bu kez “ihtiyarlar yurduna her gün bedava ekmek dağıtmak” kararı almış.
Kamyonla gittiğinde bir bakmış ki bütün Romanya medyası orada.
Muhabirler, TV kameraları, fotoğraf makineleri...
İhtiyarlar yurdundaki bir dede, ekmeği yerken başlamış ağlamaya.
“45 yıldır ilk kez sıcak ekmek yiyorum” diyormuş.
Bu simgesel görüntü “kapak” olmuş ve diğer görüntülerle birlikte manşetlerde ve TV ekranlarında yer almış.
Tabii olayın “esas kahramanı” Mustafa Sarıgül’le röportajlar da...
Tıpki Meclis’teki ilk günü gibi, gene birkaç dakikada, hadi bilemedin birkaç saatte gelen şöhret.
İhtiyarlar yurduna bedava sıcak ekmek dağıtımı bir defayla kalmamış, devam etmiş.
Seçim olsa edindiği şöhretle Sarıgül herhalde orada da seçilirdi.
Ve...
Romanya’da bir “fırınlar zinciri” kurmuş.
İşleri devrettikten sonra, gene İstanbul ve siyaset.
Çünkü...
Hedefi siyaset yapmak için maddi birikim kazanmak.
.......................
Şişli Belediye Başkanlığı’na DSP’den adaylık aslan ağzında...
“O aşamada Hüsamettin Özkan’ın katkısını hiç unutmadığını” kendisinden birkaç kez dinledim.
Ve sandıktan çıkmak da hiç kolay değil.
Gene sabahın 5’inden başlayıp gece yarılarını aşan, gene “bire bir/yüz yüze” yüz binlerce temas...
Kimse yadsıyamaz...
Sarıgül’ün başkanlığında Şişli bir “marka” oldu.
Özellikle Nişantaşı...
........................
Artık “resmen” ilan edilmemiş olsa da CHP’nin Büyükşehir Başkan adayı Sarıgül...
İnandığı siyaset arkadaşlarıyla birlikte katılacak.
Resmen ilan edilmemiş rakibi Kadir Topbaş da güçlü isim.
Bu rekabetin analitik yorumu ayrı bir yazı konusu.
Ancak...
Mustafa Sarıgül’ün işi zor ama AK Parti’nin ve Kadir Topbaş’ın da işi bu kez bir o kadar zor.HABER

Sarıgül dilekçeyi verdi, CHP’ye dönüş süreci resmen başladı
1 Kasım 2013

Mustafa Sarıgül ile CHP arasındaki beklenen görüşme dün yapıldı. CHP’li Adnan Keskin, Şişli Belediye Başkanlığı’nda yapılan görüşme sonrasında, “Hoş geldin Sarıgül.” derken, Sarıgül ise, “Yolumuz açık olsun.” ifadesini kullandı. Adnan Keskin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada ise Sarıgül’ün partiye dönüşle ilgili başvurusunu yaptığını belirtti.

İsmi İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için geçen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile CHP arasındaki ilk resmi görüşme dün gerçekleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın Sarıgül’le görüşmesi dün saat 12.00’de Şişli Belediyesi’nde yapıldı. Sarıgül, Keskin ve Salıcı’yı kapıda çiçeklerle karşıladı. Burada Keskin ve Sarıgül bir süre sohbet ederken, ikilinin el ele fotoğraf vermesi de dikkat çekti. Sarıgül kalabalığa, “Bugün burada olanlar tarihe tanıklık ediyor.” diye seslendi. Görüşmenin sonunda belediye binası önünde bir basın açıklaması yapıldı. İlk değerlendirme, Adnan Keskin’den geldi. Hükümete sert eleştirilerde bulunan Keskin, sözü daha sonra Sarıgül’e getirdi. “Yıllarca CHP’de çalışarak görev yapan ve siyasi kimliğini bu partiden alan Mustafa Sarıgül’ün dışta kalması ‘böl parçala’ demektir.” diyen Keskin, Sarıgül’ün CHP’ye dönme kararını kutlamaya geldiklerini kaydetti. “Sarıgül’le CHP’nin ilişkisi bir kuru dilekçe düzeyine indirilemeyecek kadar büyüktür, anlamlıdır. Hoş geldin Mustafa Sarıgül.” dedi. Keskin’in konuşması, Sarıgül’ün ekibi tarafından sık sık tezahüratlarla kesildi. Bu sırada Sarıgül’ün gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Daha sonra sözü alan Sarıgül, siyasi parti gözetmeksizin bütün vatandaşlara ulaşma çabası içinde olacaklarını söyledi. Sarıgül, “Dünyada ve Türkiye’de demokrasi diyen ‘Başı açık ve başı kapalı da bizim’ diyen bütün yurttaşlarıma şu müjdeyi veriyorum ki; İstanbul’da kin, kavga dönemi bitecek. Barış ve özgürlük dönemi başlayacak. Işığımız bol, yolumuz açık olsun. Allah’ım hepimizi korusun.” ifadelerini kullandı. Basın toplantısının ardından, Mustafa Sarıgül, Keskin ve Salıcı’dan oluşan CHP heyetini uğurladı. Bu sırada partili bir kadının Sarıgül’ün boynuna CHP atkısı taktığı görüldü. Sarıgül, ayrıca yaptığı yazılı açıklamada, “Bundan sonraki süreç artık sadece teknik bir konudur. Bu prosedür birkaç gün içinde çözülecektir. Halkımız müsterih olsun. Yarı final maçına hazırız.” ifadelerini kullandı.

KESKİN: DİLEKÇE ZATEN VERİLMİŞTİ

Bu arada Şişli Belediye Başkanlığı’nda yapılan görüşme öncesi NTV’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye beklenen başvuruyu yaptığını söyledi. Keskin, “Mustafa Sarıgül’ü böyle bir dönemde CHP’ye geri dönüş kararı aldığı için tebrik etmeye gidiyorum.” dedi. Sarıgül’ün başvuru dilekçesi, 3 Kasım’daki 61 kişilik Parti Meclisi’nde değerlendirileek. Yapılacak oylamada, üyelerin yarısından bir fazlası, ‘dönsün’ derse, Sarıgül’ün ihraç kararı kalkmış olacak.
HABER

Sarıgül, İnönü'nün torunu ve Erbakan'ın yeğeniyle CHP'de
9 Kasım 2013

"1’inci Genel Başkanımız Atatürk’e Bismillah diyerek şu sözü veriyoruz: İstanbul’un anahtarını Genel Başkanımıza getireceğiz.

"ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Daha önce kapısından çevrildim” dediği CHP Genel Merkezi’ne dün onbinlerce kişinin desteğiyle gelerek, parti üyelik kartını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı. Üzerinde ‘Sevgi kazanacak’ yazılı otobüsle yola çıkan Sarıgül, “Çok mutluyum. Gönül ayrılığı yoktu, ama bir ayrılık oldu. Bugün tekrar yuvamıza dönüyoruz. CHP’nin yeni Genel Merkez binasına ilk kez geliyorum. 2009’da geldim, ancak içeri alınmadım. Önemli bir toplantıydı, demokrasi ve barış için gelmiştim. Ama o günkü şartlar öyleydi. Kimseye kırgın değilim. Bugün yeni bir sayfa açıyoruz. Bugün aldığım üye kimlik kartını inşallah en güzel şekilde taşıyacağım. Dünkü kırgınlıkları konuşmuyoruz. Artık Ak Parti’den iktidarı almayı konuşuyoruz. Örgütlü olarak 40 bin kişiyle Türkiye’nin birçok şehrinden arkadaşlarımızla geldik” dedi.

OTOBÜSTE 2 SÜRPRİZ İSİM

Sarıgül’ün otobüsünde 2 sürpriz isim vardı. Bunlardan biri İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü, diğeri ise Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan idi. İzdiham nedeniyle otobüs, son 1 kilometrelik yolu ancak 40 dakikada alabildi. Mavi gömlek ve bordo-mavi kravatla bindiği otobüste üzerini değişen Sarıgül, Kılıçdaroğlu’nun yanına beyaz gömlek, kırmızı kravatla gitti.
HABER

Richard Murphy'le Boğaz'da yemek
Hürriyet 11 Kasım 2013

Cumartesi günü Ankara’da binlerce kişinin katıldığı törenle yeniden CHP üyesi olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, aynı günün akşamı İstanbul’da sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi.

Sarıgül, Anadoluhisarı’ndaki ‘Uskumru’ adlı balık restoranında ABD’li eski diplomat ve düşünce kuruluşu Middle East Centre’ın yönetici Richard Murphy ve eşiyle görüştü. CHP Genel Başkanı Faruk Loğoğlu ve eşi Mevhibe Loğoğlu’nun da aralarında bulunduğu 8 kişilik heyetin eşlik ettiği görüşme 3 saate yakın sürdü. ABD’de yaşayan bir Türk işadamının, Sarıgül ile yakından tanışan kardeşinin organize ettiği gecede, Hürriyet’in edindiği bilgilere göre ağırlıklı İstanbul yerel seçimleri konuşuldu.

MURPHY’DEN SORU YAĞMURU

Murphy, çoklukla Sarıgül’e nasıl bir seçim çalışması yapacağı yönünde sorular yöneltti. Sarıgül, şaşırtıcı ve başarılı bir program uygulayacağını belirterek “İstanbul’da seçimi alacağım” dedi. Sarıgül “Kazanırsanız neler yapacaksınız” sorularına ise toplumun her kesimini rahatlatacak, ayrışmayı önleyecek projeler geliştirdiklerini; toplumla iç içe bir belediyeciliği İstanbul’un tümünde uygulayacağını, hizmeti öne çıkaracağını; toplumla kavgaya girişmeyeceğini ifade ederek Şişli’den örnek verdi. Murphy’nin “Yeterince muhafazakar değilsin diye sizi suçlarsa ne diyeceksiniz” sorusunu şaşkınlıkla karşılayan Sarıgül’ün yanıtı özetle şöyle oldu: “Benim duruşum ve muhafazakar değerler konusundaki tutumun toplumun açık bilgisinde. Sadece ben değil, ailem de muhafazakar değerler konusunda örnek bir yapıya sahiptir. Benim için toplumun tümünü kucaklamak önemlidir. Beni muhafazakar değerler konusunda sorgulamak hiç bir sonuç yaratmaz, bunun toplumda bir karşılığı olmaz.”
HABER

TMSF, 16 yıl sonra Sarıgül'ün tüm varlığına el koydu
17 Ocak 2014

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF)'nin Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül'ün tüm malvarlığına el koydu.

Edinilen bilgiye göre, Mustafa Sarıgül ve 9 iş ortağı 1998'de Korkmaz Yiğit'in sahibi olduğu ve TMSF bünyesinden batık bankalardan biri olan Bank Ekspres'ten 3,5 milyon dolar kredi çekti. Fakat bu kredi geri ödenmedi. Kredi borcu faizleri ile beraber 8 milyon dolara (16 milyon TL) çıkınca TMSF harekete geçti ve Sarıgül'in tüm mal varlığına el konuldu.

Sarıgül'den ilk açıklama!

Mustafa Sarıgül banka hesapları ve mal varlığına TMSF tarafından haciz ve tedbir konulmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şöyle dedi."Bugün TMSF tarafından banka hesaplarıma ve mal varlığıma haciz ve tedbir konulmuştur. Bu tamamen haksız ve siyasi bir saldırıdır. Benim TMSF ile herhangi bir borç ilişkim kesinlikle yoktur. Bu olay, öğrendiğim kadarı ile 1998 yılına ait ve benim dışımdaki kişilerin kredi borcu ile ilişkilendirilerek yapılmak istenen bir provakasyondur. Ben TMSF'den geçen 16 yıl içerisinde bir mektup dahi almış değilim.

Bugün avukatım vasıtası ile resmen TMSF'ye başvuru yaparak, benim borçlu olduğumu gösteren bir belge varsa örneğinin tarafıma verilmesini istedim. Ancak böyle bir belge verilemedi, çünkü böyle bir husus kesinlikle söz konusu değildir. Bu olay tamamen, devletin kurumlarının panik içerisinde siyasete alet edilmesinden ibarettir. Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır."

HABER

Sarıgül'ün TDH'si HYP'yle birleşiyor
25 Aralık 2014

Yerel seçimlerde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı olan Mustafa Sarıgül, 2015 seçimlerine Yaşar Nuri Öztürk'ün partisiyle birleşip girme kararı aldı.

Uzun bir ayrılığın ardından CHP’ye dönen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, 2015 Haziran’ında yapılacak seçime parti olarak girme kararı aldığı öğrenildi.

Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül, 2015 genel seçimlerinin startını verdi. Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi (TDH) ve Halkın Yükselişi Partisi’nin birleşmesiyle oluşan Türkiye Değişim Partisi’yle seçimlere girecek. TDH olarak birçok ilde örgütlenen Sarıgül, 2005'te Yaşar Nuri Öztürk tarafından kurulan HYP'yi TDH ile birleştirecek. Yeni partinin adının ise Türkiye Değişim Partisi olacağı öğrenildi.

10 OCAK’TA GENEL KURUL

Önceki gün, TDH’deki arkadaşlarıyla buluşan Sarıgül, eski teşkilatındaki isimlere de mesaj verdi. 10 Ocak’ta Ankara’da genel kurul toplantısı yapacak Sarıgül, partisini tanıtıp seçimlere gireceğini açıklayacak. Sarıgül, daha önce de 77 ilde örgütlenerek hızlı bir çıkış yapmış ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu’na şans tanıdıklarını ifade ederek TDH'yi feshetmişti. (Yeni Şafak)
HABER

Mustafa Sarıgül, Tony Blair ile görüştü
17 Mayıs 2017

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ile Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Londra'da yaklaşık bir buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi...
Mustafa Sarıgül'den sürpriz görüşme

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ile Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Londra'da yaklaşık bir buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğini belirten Sarıgül, görüşmede ele alınan konulara ilişkin, "Hollanda ve Fransa'daki seçim sonuçlarını olumlu gördüğümü ancak Avrupa'da aşırı sağın önemli bir aktör olarak ortaya çıkmasının üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğunu belirttim.

AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu belirttim. Türkiye'nin katılımının her iki tarafa da katkı sağlayacağı ortak düşüncemizdi. İngiltere'nin AB'den kopuşunu önlemeye yönelik çalışmalarına takdir ile yaklaştığımı kendisine ilettim. Diğer yandan AB'nin Türkiye ile ilişkilerini koparmadan demokrasi ve hukuk devletini teşvik edecek politikalar izlemesinin önemini tekrar dile getirdik" ifadelerini kullandı.
HABER

Sarıgül, Türkiye Değişim Partisi'ni kurdu
21.12.2020

TDP Genel Başkanı seçilen Sarıgül partinin kurucular kurulu ile Anıtkabir'i ziyaret etti.
|
LİSTEDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Listeye göre Sarıgül'ün kadrosunda hem CHP'den, hem TDH'den hem de iş dünyasından tanınan isimler var. Türkiye Değişim Hareketi İl Başkanlığını da yapmış olan Mehmet Ali Oğuş, Mustafa Sarıgül'ün yeni döneminde de yanında olacak. TDH Kocaeli eski İl Başkanı İş adamı Coşkun Ağaryılmaz Sarıgül'ün listesinde yer aldı. Cemiyet hayatının önemli isimlerinden ve Sarıgül'ün yardımcılığını da yapmış olan Monik İpekel yeni partide de var olacak.

CHP'den ilk ayrıldığı dönemde yanında olan ve parti içinde çok tartışılan isimlerden 22. dönem CHP Milletvekili Hasan Aydın da Mustafa Sarıgül ile yeni parti için kolları sıvayanlardan. Türkiye'nin yakından tanıdığı iş insanlarından Coşkunar Yılmaz, Edip Oruç, Zeynel Abidin Aktay ve Şaban Gürbüz, Sarıgül'ün yanında yer aldı. Amerika'da yaşayan iş insanı Teoman Mutlu ve turizm sektörünün önemli isimlerinden Ayhan Gedikli ve Sertaç Güngör de değişim hareketinin öncüleri arasında yer alacak.

Daha önce Şoförler Cemiyeti Başkanlığı yapan, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Erol Korkut ve eski müsteşar Sabri Erbakan, tecrübelerini Türkiye Değişim Hareketi'ne aktaracak. İş adamı İrfan Karakaş, Mustafa Ekşi ve eski siyasetçi Uğur Aköz de listenin dikkat çeken isimleri olarak yer aldı. Sarıgül'ün kurmuş olduğu hareketin kurucular kurulundaki diğer isimler şu şekilde:

"Akademisyen Oğuz Fidan, ekonomist Aziz Hatip Ağaoğlu, avukat Serdar İplikçioğlu, öğretmen Şefika Keskin."

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com