Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Asil Nadir ( 1941)

işadamı1941 yılında Kıbrıs'ın Lefke şehrinde doğdu. İrfan ve Safiye Nadir'in oğludur. Magosa'da gazete satarak büyüdü. Ailesinin 1963 yılında Londra'ya taşınması ile yeni bir hayata başladı. Babasının "Yaşam iştir, iş ise yaşam" sloganını kendisine rehber edindi. Kısa bir süre sonra Londra'da Commercial Road'da bulunan bir konfeksiyon şirketi olan Wear Well'i satın aldı. 70'li yılların başında şirket yılda bir milyon sterlin gelir getirmeye başladı. 1985 yılı başlarında özel serveti 500 milyon sterlini aşmıştı. Türk kamuoyu, İngiliz pasaportlu Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile 1980 yılında tanıştı.

Asıl çıkışını 1984 yılında yaptı. Sunday Times gazetesi onu dünyanın en zengin insanları arasında 11. sıraya yerleştirdi.

Özal'ın tavsiyesi ile 1988 yılında Günaydın gazetesini satın alarak Türk basın dünyasına girdi. Güneş ve Gelişim dergi gruplarını da bu ilk satışın hemen ardından satın aldı. 1989'da tarım, gıda, tekstil, elektronik, denizcilik, turizm ve medya alanlarında bir imparator olarak kabul edildi.

1990 yılı Nadir'in paravan şirketleri aracılığı Polly Peck hisselerini yapay olarak yükselttiği haberi Londra gündemine bomba gibi düştü. Bunun sonunda borçları nedeniyle tutuklandı. 3,5 milyon sterlinlik Ramadan Güney ve Ayşegül Nadir kefaletleri ile serbest bırakıldı.

15 Aralık 1990'da aleyhine 18 suç ileri sürülüyordu. Kasım 1991'de ise bu suçlamaların sayısı 76'ya ulaştı. 1992 yılının Haziran ayında suçlamaların sayısı 76'dan 30'a düşürüldü. 93 Eylül'ünde yargılanmasına karar verildi. Mayıs 93'te, doğduğu ülkeye kesin dönüş yaparak hayatında yeni bir dönemi başlattı. Bilahare İngiltere'de tutuklandı. 2016 Nisan ayında suçluların iadesi kapsamında Türkiye'ye iade edildi. Türkiye'de af kanunundan istifade ederek serbest kaldı. 22 Nisan 2016 tarihinde KKTC'ye gitti.Polly Peck Grubu

Gıda: Del Monte, Unipac, Meyna, Sunzest, Niksar, Van Den Brink, Frio, Früco, Prevor, Mendelson-Zeller, Stadart Fruit.

Elektronik: Sansui, Vestel, Capetronic, Imperial, Russel Mobbs Tower

Hizmet: Voyager Kıbrıs, Pizza Hut

KKTC kontrolünde olan şirketler

Jasmine Court, Palmich, Cristal Cown, Olive Tree, Unipac fabrikası, ICP ilaç fabrikası, Sunzest paketleme tesisleri, Sunzest konsantre fabrikası, Wear well konfeksiyon, Travelöz, Safeco Sigorta, Kend Bank, AN Grafik, Benlarit limited, Derece Lim, Cemar Ar.
HABER

Cezaevindeki işadamı Asil Nadir'e saldırı iddiası
17 Şubat 2013

LONDRA’da yargılandığı Polly Peck davasında 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir’in cezaevinde akli dengesi bozuk olduğu iddia edilen koğus arkadaşının saldırısına uğradığı öne sürüldü.

İngiliz Sun gazetesinde yer alan habere göre, işadamı Nadir’in, bir süredir yıkanmadığı için ter kokan koğus arkadaşına "Neden yıkanmıyorsun" diye çıkıştığı, bunun üzerine akli dengesinin bozuk oldugu iddia edilen mahkumun Nadir’e saldırdığı bilgisi yer aldı. Ailesinin Nadir’in can güvenliğinden endişe duyduğu vurgulanan haberde, işadamının hırsızlık suçundan yattığı ifade edildi.

HABER

Asil Nadir KKTC’ye gitti
23 Nisan 2016

Tutuklu bulunduğu İngiltere’den Türkiye’ye iade edilen Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir, tahliye edilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) gitti. Nadir'in ilk açıklaması "Ülkenin onur mücadelesinde, ülke olma mücadelesinde elbette katkılarımız olacak" şeklindeydi.

İstanbul'dan kalkan tarifeli uçakla saat 11.00'de Ercan Havalimanı'na gelen Nadir'i, sevenleri karşıladı. Nadir'in ilk sözleri şunlar oldu: "Söylenecek çok şey var ama şu an söylemeyeyim. Kıbrıs’ın onurlu mücadelesine çok güzel katkılarımız olacak. Birbirinizi sevin, sıkı durun herşey çok iyi olacak."

Tahliye edilmesinin ardından KKTC'ye gelen Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir, "Ülkenin onur mücadelesinde, ülke olma mücadelesinde elbette katkılarımız olacak." dedi.

Tutuklu bulunduğu İngiltere’den Türkiye’ye iade edilen, ardından KKTC'ye gelen Nadir'i, Ercan Havalimanı'nda ailesi ve sevenleri karşıladı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’i uğurlamak için Ercan Havalimanı'nda bulunan KKTC Başbakan Yardımcı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş da Nadir’i karşılayanlar arasında yer aldı.

Uçaktan inişinden sonra VIP salonuna giren Nadir, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ülkenin onur mücadelesinde, ülke olma mücadelesinde elbette katkılarımız olacak. Sıkı durun. Birbirinizi çok sevin. Sizi çok özledim. Her şey çok güzel olacak." dedi.

Asil Nadir daha sonra, kendisi Londra’dayken hayatını kaybeden annesi Safiye Nur Nadir’in mezarını ziyaret etti ve ardından Girne'deki evine gitti.

Sahibi olduğu olduğu Polly Peck şirketinden zimmetine para geçirmekten 2011 yılında suçlu bulunan ve İngiliz Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan 74 yaşındaki Asil Nadir'in cezasının geri kalanını Türkiye'de çekme talebi, İngiltere Adalet Bakanlığınca kabul edilmişti.

Londra'dan İstanbul'a getirilen Nadir, Silivri Ceza İnfaz Kurumuna konulmuştu. Suçu işlediği tarihte yürürlükte olan 4616 sayılı şartla salıverme ve erteleme yasasından faydalandığı öğrenilen Nadir, tahliye edilmişti.

Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com