Murat Sökmenoğlu ( 1945)
MHP İstanbul Eski Milletvekili


Mustafa Murat Sökmenoğlu1945 yılında İstanbul'da doğdu. Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ile Medine Sökmen'in evladı.

İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. THY İdare Meclisi Murakıplığı yaptı. MDP Kurucu Üyesi. 17, 18. Dönem Hatay Milletvekili. 27 Aralık 1989 tarihinde, sine-i millete dönmek gerekçesiyle milletvekilliğinden istifa etti.

TBMM Başkanlık Divanı Eski Katip Üyesi ve İdare Amiri. NATO ve Parlamentolararası Türk Grubu Eski Üyesi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği yaptı.

Fransızca ve az İngilizce biliyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

20 Haziran 2014 tarihinde vefat etti.
HABER

Hatay Cumhurbaşkanı'nın oğlu Sökmenoğlu vefat etti
21 Haziran 2014

Sökmenoğlu, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) yaşamını yitirdi.

Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in oğlu olan Sökmenoğlu, 1945 yılında İstanbul'da doğdu. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun olan Zökmenoğlu, THY İdare Meclisi Murakıplığı yaptı. MDP kurucu üyesi olan Sökmenoğlu, Hatay ile İstanbul'dan seçilerek, milletvekilliği yaptı.

1989'da sine-i millete dönmek gerekçesiyle milletvekilliğinden istifa eden Sökmenoğlu, TBMM Başkanı Başdanışmanlığı ve TBMM Başkanlık Divanı Eski Katip Üyesi ve İdare Amirliği, NATO ve Parlamentolararası Türk Grubu Üyeliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

AİLE

ACI KAYBIMIZ
Hürriyet 23 Haziran 2014

Rumeli ve Anadolu Beylerbeyi MURSALOĞLU Mustafa Şevki Paşa’nın torunu, Eski HATAY Devlet Başkanı merhum Tayfur SÖKMEN ve Merhume Medine SÖKMEN’in evlatları, Merhum Mahmut MURSALOGLU, merhum İnayet MURSALOĞLU, merhum İhsan MURSALOĞLU’nun yeğenleri, Merhum Mustafa Kemal ve merhume Zehra TÜKENMEZ’in damatları, Merhum Bahir SÖKMENOĞLU ve merhumeler Nimet DENER, Nedret MURSALOĞLU, Sevda SEMENDEROĞLU, Solmaz SÖKMEN’in kardeşleri, Deniz, Mustafa, Gökalp, Yıldırım SÖKMENOĞLU, Dilek ve Can MURSALOĞLU, Nilgün DENER’in amca ve dayıları, Faik TÜKENMEZ’in eniştesi, Dilek SÖKMENOĞLU’nun kayınpederi, Ata SÖKMENOĞLU’nun çok sevgili dedesi, Ata Tayfur ve Kemal Tarık SÖKMENOĞLU’nun çok değerli babaları, Tülin SÖKMENOĞLU’nun çok çok sevgili eşi, SÖKMENOĞLU, MURSALOĞLU, ÇİRKİN Aileleri’nin değerli evlatları müstesna insan

17, 18, 21.ci dönem Hatay ve İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili

MUSTAFA MURAT SÖKMENOĞLU
(KOCA MURSAL)
Vefat etmiştir. Naaşı TBMM’de 24 Haziran 2014 Salı günü saat 11:45′de yapılacak törenden sonra HATAY’a nakledilecek ve 25 Haziran 2014 Çarşamba günü REYHANLI Mustafa Şevki Paşa Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Kırıkhan Alaybeyli BEYAZİD-İ BESTAMİ Hazretlerindeki aile kabristanına defnedilecektir.

Allah Rahmet eylesin. Nur içinde yatsın.

AİLESİ
AİLE

ACI KAYBIMIZ
Hürriyet 8 Mart 2014

Hatay Müdafaa-i Cemiyeti Başkanı merhum, İhsan Mursaloğlu ve Münibe Mursaloğlu’nun oğlu, Merhum Zebo ve Mehmet Veliş Bahadırlı’nın damadı, Merhum B. Nemide ve Enver Mursaloğlu’nun kardeşi, İhsan Devran Mursaloğlu’nun amcası, Nil Polatkan’ın dayısı, küçük Yaman Mursaloğlu’nun dedesi, Suna Kuseyri ve Murat Sökmenoğlu’nun kuzeni, Tayfur Sökmen’in yeğeni, Kadir Yiğit Mursaloğlu, merhum İhsan Mert Mursaloğlu ve Yasemin Dinçer’in sevgili babaları, Mursaloğlu ve Bahadırlı Aileleri’nin çok sevgili yeğeni,

YAMAN MURSALOĞLU’nun
(06.04.1947 – 07.03.2014)
vefatının derin üzüntüsü içindeyiz.
Cenazesi, 10 Mart Pazartesi günü Bebek Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip, Zincirlikuyu Aile Kabristanına defnedilecektir.

AİLESİ


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)