Ahmet Özal ( 1955)
ANA Parti Genel Başkanı


Malatya Eski Milletvekili


Tevfik Ahmet Özal1955 yılında Ankara'da doğdu. ABD North Carolina State Üniversitesi’ni bitirdi. Ekonomi konusunda master yaptı. 21'inci Dönem Malatya Milletvikili. (18 Nisan 1999-14 Kasım 2002) tarihleri arasında TBMM'de görev yaptı.

Star Tv eski ortağı. Kanal 6 televizyonu eski sahibi.

Demokrat Parti Genel Başkanvekili olarak görev yaptı. Anavatan Partisi’nin 2009 mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı oldu.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın büyük oğlu. Evli ve 2 çocuk babası. İngilizce biliyor.
HABER

Ahmet Özal, ANA Parti'yi kurdu
18 Aralık 2014

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, ANA Parti adında yeni bir siyasi parti kurdu.

Yeni kurulan ANA Parti'nin kurucu Genel Başkanı Ahmet Özal, düzenlenen toplantıda, partisinin programı ile hedef ve stratejilerini açıkladı.

Toplumu ayakta tutan en büyük gücün halkın devlete karşı duyduğu güven olduğunu söyleyen Özal, "Bireylerin mutluluğu, maddi ve manevi zenginliğin yanında güvende olmasına bağlıdır. Bu bakımdan adalet sisteminin tarafsız, bağımsız, güvenilir bir yapıya kavuşturulması ana hedeflerimizdendir" diye konuştu.
HABER

HDP, Türkiye partisi hedefi için aday yelpazesini geniş tutuyor
Zaman 5 Mart 2015

Bir yandan Türkiye’yi sıkıyönetim dönemine götürecek olan iç güvenlik paketiyle ilgili Meclis’te en sert muhalefeti yaparken bir yandan da iktidar partisiyle çözüm sürecinde yeni adımlar atan HDP, kamuoyunda oluşan ‘AKP ile HDP pazarlık içinde’ algısını yıkmaya çalışıyor.

Parti yönetimi, hem 7 Haziran’daki genel seçimlerde yüzde 10’luk seçim barajını aşmak hem de ‘Türkiye partisi’ hedefi için sürpriz isimlere adaylık teklifi götürmeyi tartışıyor. Parti, AKP’nin kurucu isimlerinden ve muhafazakâr Kürt tabanında önemli bir karşılığı bulunan Dengir Mir Mehmet Fırat’ı Mersin’den aday gösterecek. Ancak vitrinde boy gösterecek isimler Fırat’la sınırlı kalmayacağı benziyor. Gündemde başka sürpriz isimler de var. Bunlardan biri parti tabanının büyük sempati duyduğu merhum Turgut Özal’ın oğlu ve Ana Parti Genel Başkanı Ahmet Özal. Kısa süre önce Ana Parti’yi kuran ve seçim ittifaklarına açık olduğu mesajını veren Ahmet Özal, dün Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’la öğle yemeğinde bir araya geldi ve HDP adaylığına sıcak baktığını belirtti. Alınan bilgilere göre, Altan Tan da parti tabanının Turgut Özal’a duyduğu sempatiye işaret etti ve kendisinin partilerinde siyaset yapmasından memnuniyet duyacağını vurguladı. HDP’liler ayrıca CHP’nin önemli isimlerinden eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan ve Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’a da adaylık teklifi götürdü. Doğan’ın teklife sıcak baktığı, Altun’dan ise henüz cevap gelmediği belirtiliyor. HDP’nin Mehmet Altan, Hasan Cemal, Nuray Mert, Mücahit Bilici, Faruk Ünsal ve Süleyman Çelik gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimlere de teklif götüreceği fade ediliyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)