Yunus Emre Genç
akademisyenYunus Emre Genç, halen Giresun Üniversitesi'nde akademisyen olarak görev yapmaktadır.Yunus Emre Genç, 28 Ocak 1988 tarihinde Trabzon’da doğmuştur. Asıl memleketi Aydın'dır. Ekim 2005 tarihinde başladığı Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme dalında lisans eğitimini (Almanca) Temmuz 2010 yılında bitirerek mezun oldu. Yüksek Lisansına 2013 yılında başladığı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme bölümünden Haziran 2015 tarihinde mezun oldu. Ardından İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme bölümünde 2015 yılında başladığı doktorasını Temmuz 2022 tarihinde tamamladı.

Yunus Emre Genç, İngilizce ve Almancayı iyi derecede, Fransızcayı da orta derecede bilmektedir.

İlkokul yıllarından beri yenilikçi ve girişimci bir ruha sahip olan ve ödevini özgün bir şekilde sunmaya çalışan Yunus Emre Genç, ilkokul üçüncü sınıfta sürüngen hayvanlarla ilgili sunumunda kasetçalara kaydedilmiş hayvan seslerini kullandı. İlkokul yıllarında Yeşil Çevre Grubunu kurdu ve ağaç dikti, Belediye Başkanının katılımıyla bir panel düzenledi.

Lise eğitimi sırasında TÜBİTAK proje yarışmalarında; sırasıyla Yer Bilimi alanında 3.lük, Biyoloji dalında ise 4.lük elde etti. Liseden birincilikle mezun oldu.

İstanbul’da üniversite eğitimi sırasında ilkokul yıllarında kurmuş olduğu Yeşil Çevre Grubunu uluslararası bir gençlik grubu olarak faaliyetlerini yürüttü. AB Gençlik Projesi düzenledi ve yurt dışında AB Gençlik Programı etkinliklerine katıldı.

2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisinde, AB Uyum, Takip ve İzleme Komisyonunda başkan yardımcısı ve ardından başkan oldu. Bu dönemde çeşitli AB Gençlik Programı faaliyetlerine katılmaya devam etti.

Yunus Emre Genç, MEB onaylı PCM (Avrupa Birliği Proje Döngüsü Yönetimi) sertifikası sahibidir.

Norveç Veliaht Prensi Haakon'un İstanbul’daki Sultanahmet Cami ve Ayasofya ziyaretinde ona mihmandarlık etti. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Genç Türkiye-Genç Amerika projesinde ülkemizi temsil etti. Bu program hem Türkiye’de hem de ABD’de gerçekleşti. ABD Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret etti.

Dr. Yunus Emre Genç, Aralık 2015-Ağustos 2017 yılları arasında Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde uzman olarak çalışmıştır.

Dr. Yunus Emre Genç, Iğdır Üniversitesinde Mart 2022- Ağustos 2023 tarihleri arasında koordinatör yardımcısı olarak çalıştı.

Dr. Yunus Emre Genç’in işletme alanında yayınlanmış 2 kitabı, 6 kitap bölümü, 6 makale ve 5 bildirisi vardır.

2021 yılında İtalya’nın Bolonya kentinde düzenlenen Skillman Uluslararası Forumuna katıldı. AB düzeyinde 2 Cost projesinin araştırmacısı olarak çalıştı. 10-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında İzlanda’da Bifröst Üniversitesi'nde düzenlenen çalıştaya katıldı.

2022 yılında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği (COST) kapsamında yürütülen “CA21166 - Social Sciences and Humanities for Transformation and Climate Resilience (SHiFT)” aksiyonu Çalışma Grubu Üyesi olarak atandı.

Lise eğitimi boyuncaki ulusal proje yarışması başarılarından da anlaşılacağı üzere, motivasyonu yüksek ve araştırma yapmaya ilgisi yüksek derecededir. Araştırma ilgi alanları; yönetim, sürdürülebilirlik, strateji ve turizm üzerine yoğunlaşıyor.

2020 yılında Prof. Dr. Murat Kayalar ile birlikte “Üniversiteli Gençlerde sosyal Medya Davranışları” ve yine Prof. Dr. Murat Kayalar ile birlikte 2022 yılında “Trabzon’a Arap Turist Çıkartması” adlı kitapların yazarıdır.

Dr. Yunus Emre Genç, Şubat 2019 tarihinden beri Giresun Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapmaktadır.

Kitapları:

1.Trabzon’a Arap Turist Çıkartması (Prof. Dr. Murat Kayalar ile birlikte) 2022

2. Üniversiteli Gençlerde Sosyal Medya Davranışları (Prof. Dr. Murat Kayalar ile birlikte) 2020

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)