Tuba Dere
yazar, editör1972 yılında Beypazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde Anaokulu Öğretmenliği ön lisans programını bitirdikten sonra yine Gazi üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Çağdaş Yayıncılık ve Yayıncılık Yönetimi Yüksek Lisans Programında lisansüstü eğitimi aldı ve çocuk dergiciliği üzerine tez çalışması yaptı.

1996-2006 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığının çeşitli okullarında Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra bir süre Talim Terbiye Kurulu Başkanlığında Ders Kitaplarını İnceleme Komisyonlarında çalıştı. Daha sonra farklı devlet kurumlarında görev yapan Dere, hâlen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde çalışmaktadır.

Çocuk, genç ve yetişkinler için yaratıcı yazma atölyeleri düzenlemekte, ders kitapları ve kültür kitaplarıyla ilgili editörlük ve redaktörlük hizmetleri vermektedir.

Ayraç ve Arka Kapak dergilerinde, Edebiyat Haber ve Kitap Haber internet sitelerinde kitap değerlendirme ve eleştiri yazıları, Beyaz Bulut Çocuk Edebiyatı dergisinde masalları yayımlanan Dere’nin Lacivert Öykü Şiir, Muhayyel, Dünyanın Öyküsü, Ayna İnsan, Kümbet dergilerinde ve Öykü Gazetesi’nde öyküleri yayımlanmıştır. Hâlen Hece ve Hece Öykü dergilerinde yazıları ve öyküleri yayımlanmaya devam etmektedir.

4. Foça Deniz Öyküleri seçkisinde ve 6. Homeros Öykü Yarışması’nda yayınlanmaya değer görülen öyküler arasında birer öyküsü bulunmaktadır. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen “Tanpınar’a Mektup” Yarışmasında 2.lik ödülü, Ümraniye Belediyesi 16. Geleneksel Öykü Yarışmasında da 3.lük ödülü kazanmıştır.

Hece yayınları tarafından yayımlanan “Kahramanlarıma Mektuplar” isimli bir kitabı bulunmaktadır.
HAKKINDA YAZILANLAR

Kahramanlarıma Mektuplar Hakkında

Kahramanlarıma Mektuplar kurgusal olarak roman kahramanlarını gerçek yaşamdaki kişiler gibi dost edinen bir kadının kaleme aldığı mektuplardan oluşuyor. Kitabın sonundaki öykü, mektupları yazan kişinin öyküsüdür. Kadın, kahramanları gerçek yaşamdaki insanlar gibi hayatına alır, onlarla evini paylaşır ve ilişkiler kurar. Zamanla kahramanlar başka yerlere, başka insanlara ve hayatlara taşınırlar. Aralarındaki mektuplaşma bundan sonra başlar.

Kitap on altı mektup ve son öyküden oluşuyor. Mektuplardan ilki Tanpınar’ın kahramanı Mümtaz’a yazılmış. (Bu, “Tanpınar’a Mektup” konulu yarışmada ödül alan mektup.) Dosyadaki diğer on beş mektup yaşayan yazarların roman kahramanlarına hitap ediyor. Mektuplar söz konusu romanlardaki kişilerle tanışmış, olaylara tanık olmuş edasıyla kaleme alınmış. Her bir mektuba farklı bir imza atılmış. Mektup yazarı roman kahramanıyla kitaptaki hadiseler hakkında dertleşip duygu ve düşüncelerini ifade ediyor. Dolayısıyla mektupların her biri kurgulanmış, aynı zamanda bir öykü. Mektuplarda söz konusu kitapların yazarlarına ve metinlerine göndermeler yapılıp eserlerin üslubuna, teknik kurulumuna dair düşünceler de belirtiliyor.

Mektuplar ele aldığı romanın kurgusuna uyum sağlayacak biçimde tasarlanmış. Mesela Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam kitabının kahramanı olan yaşlı adama torununun ağzından, Murat Gülsoy’un Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanının kahramanı Fuat’a kahramanın yakın arkadaşının torunu ağzından bir mektup yazılmış.
Kahramanlarıma Mektuplar kurgusal gerçekliği ve yazarlarından daha uzun ömürlü olan kahramanların donuk olmayan gerçekliğini sorguluyor. Kahramanlar yazarların mıdır yoksa okurların mı sorusunu da merkezine almaya çalışıyor.

Mektuplar önce Hece Öykü dergisinde köşe yazısı olarak yayımlanmış sonra kitaplaşmış. Mektupların birçoğu kitapların yazarları tarafından görülmüş, mektubu okuyup dönüş yapan ve düşüncelerini belirten yazarlar da olmuş.

Kahramanlarıma Mektuplar /Bölümler
1.Ölümsüz Adam - Tanpınar’ın Huzur romanının kahramanı Mümtaz’a mektup
2.Nerede Bu Tuhaflık? - Orhan Pamuk’un Kafamda Bir Tuhaflık romanının kahramanı Mevlut’a mektup
3.“Gölgeler ve Hayaller Şehrinde” Olmak - Murat Gülsoy’un Gölgeler ve Hayaller Şehrin’nde romanının kahramanı Fuat’a mektup
4.Olur, Nasipse-Ercan Kesal’ın Nasipse Adayız romanının kahramanı Kemal Güner’e mektup
5.Hikâyesinden Kaçan Kahraman - Hasan Ali Toptaş’ın Heba romanının kahramanı Ziya’ya mektup
6.Gül Kokusu - Rasim Özdenören’in Gül Yetiştiren Adam romanının kahramanına mektup
7.İnsan Denen Uçurum - Ayfer Tunç’un Dünya Ağrısı romanının kahramanı Mürşit’e mektup
8.Hangi Anahtar? - Mustafa Kutlu’nun Kapıları Açmak kitabının kahramanı Zehra’ya mektup
9.Lezzetlerin Anlamıyla Pişen Yemek - Saygın Ersin’in Pir-i Lezzet romanının kahramanı Aşçıbaşı’na mektup
10.Köleler ve Efendiler - Faruk Duman’ın Köpekler İçin Gece Müziği romanının kahramanı Avcıatmaca’ya mektup
11.Pencere İçine Oturmuş Bir Kadın, Elinde İğne Danteli - Nazan Bekiroğlu’nun Mücellâ romanının kahramanına mektup
12.Sınırda Bir Sır Kenti - Ali Ayçil’in Sur Kenti Hikâyeleri kitabının kahramanlarından Mahinur’a mektup
13.Olmamış Gibi - Latife Tekin’in Unutma Bahçesi romanının kahramanı Tebessüm’e mektup
14.Zalimler Çağında Yaşayan Bir Alçak - Ahmet Ümit’in Patasana romanının kahramanına mektup
15.Suçlu Kim? - Sema Kaygusuz’un Barbarın Kahkahası romanının kahramanlarından Simin’e mektup
16.Kesik Acısı - Nihan Kaya’nın Kırgınlık romanının kahramanlarına mektup
17.Kahramanlarına Mektuplar Yazan Kadın (Öykü)
https://www.youtube.com/watch?v=UzF6kpKJy9U&t=101s

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)