Viken Aykazyan ( 1952)
papaz, episkoposSiirt'te doğdu. Patrik Karekin-II'nin ölümünden sonra Türkiye Ermenileri Patrikliği için yapılan seçimde aday oldu. Erivan'da Amerikan Yardım Bürosu'nun şefliğini yaptı. 2005 yılında ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanlığına seçildi.HABER

EPİSKOPOS VİKEN AYKAZYAN’IN ONURUNA DAVET
Kasım 2005

Ermeni Patrikliği, 29 Kasım 2005, Salı akşamı, geçenlerde ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanlık makamına seçilen Episkopos Viken Aykazyan’ı büyük bir coşkuyla ağırladı.

Saat 16.45’de, Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi’ne gelen Episkopos Viken Aykazyan çan sesleri eşliğinde, din görevlilerinden oluşan bir geçit ve “Hraşapar Asdvadz” ilahisiyle Patriklik Merkez Kilisesi’ne girdi.

Mezmur ve duaların okunmasının ardından, Patrik Vekili Başepiskopos Şahan Sıvacıyan, Patrik II. Mesrob Hazretleri adına söz alarak konuk Episkopos’un seçildiği görevin önemine değinerek, bunun Ermeni Kilisesi’ne prestij kazandırdığını vurguladı. Viken Srpazan’ın bu topraklarda, Şırnak’ta doğduğunu, daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a gelerek Üsküdar’daki Surp Haç Lisesi’nde öğrenim gördüğünü, daha sonra da eğitimini sürdürmek için Kudüs’e gittiğini, dolayısıyla cemaatimize yabancı olmadığını dile getiren Şahan Srpazan, Patriklik Makamı, ruhanilerimiz ve cemaat adına konuk ruhaniye sağlık, mutluluk ve nice yeni başarılar diledi.

Daha sonra söz alan Viken Srpazan, İstanbul’daki Ermeni Kilisesi’nde bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Benim büyüdüğüm yer burası” dedi ve Surp Haç Lisesi “Tbrevank Ruhban Okulu” iken geçirdiği günleri anımsadı. Viken Srpazan, “Bu yeni göreve seçilmiş olmaktan onur duydum, ancak bu onur benim şahsıma ait değil, hizmet ettiğim Kilisem’e aittir” dedi ve şöyle devam etti: “Yıllar sonra bu olaydan bahsedildiğinde, ‘bu göreve Viken Srpazan seçildi’ denmeyecek, ‘bir Ermeni ruhani seçildi’ denecektir”. Viken Srpazan ayrıca Şahan Srpazan’ın Surp Haç Tbrevank’ta kendi hocası olduğunu anımsatarak, bu onurun önemli bir kısmının ona ait olduğunu da ifade etti. Viken Srpazan konuşmasının ardından Kilise’de hazır bulunan ruhanileri ve halkı takdis etti.

PATRİKHANE’DE DAVET

Daha sonra, Viken Srpazan ruhanilerden oluşan geçitle, Patrik Hazretleri’nin düzenlediği davete katılmak üzere Patrikhane’ye geçti. Viken Srpazan’ı Patrikhane’nin davet salonunda kabul eden Patrik Hazretleri, konuk ruhaninin özelliklerini içeren bir konuşma yaparak onun sakin ve mütevazı görünüşü altında gerçekte bilgili, esnek ve diplomat bir kişiliğe sahip olduğunu ve Kilisemiz’in değişik bölgelerinde özveriyle hizmet ettiğini ifade etti. Viken Srpazan’a tevdi edilen şerefli görevi bir kez daha hatırlatan Patrik Hazretleri, Allah’ın izzeti ve Ermeni Kilisesi’nin onuru için başarılarının devamını diledi.

Burada bir kez daha teşekkürlerini ifade eden Viken Srpazan, şöyle konuştu: “Kilise’de yapmış olduğum konuşmada da söylediğim gibi ben buralarda yetiştim, ruhani kişiliğimin İstanbul’da şekillendiğini her yerde her zaman dile getiriyorum. Ziyaret ettiğim veya bulunduğum her ülkede değişik alanlarda faaliyet göstererek Kilise’ye hizmet veren İstanbullularla karşılaşmaktayım”. Viken Srpazan kendisine gösterilen hüsnü kabul için bir kez daha teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Viken Srpazan’ın Surp Haç Tbrevank mezunu olduğunu göz önünde bulunduran Patrik Hazretleri, bugünkü Surp Haç Lisesi fiili yönetiminin başkanı Dr. Takvor Anan’ın da bir konuşma yapmasını istedi. Dr. Anan eski bir Tbrevank mezununun yeni ve onurlu bir göreve getirilmesinden duyduğu sevinci dile getirerek, Tbrevank’ta yetişen çiçeklerden birinin de Viken Srpazan olduğunu söyledi.

Patrik Hazretleri, Patriklik makamı ve cemaatimiz adına Viken Srpazan’a ABD Ulusal Kiliseler Konseyi Başkanı sıfatıyla gerçekleştirdiği bu ziyaretin anısına bir plaket sundu.

Daha sonra tüm davetliler, Yester Varjabedyan başkanlığındaki Patriklik kadınlar kolunun hazırladığı ikramla ağırlandılar. Davete Ruhani Meclis üyeleri, danışmanlar, hayırseverler, ekonomistler, yöneticiler ve gençler katıldı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)