Asım Gültekin
yazar, editör


Mizah Derneği Eski Başkanı1975 yılında Amasya'nın Taşova ilçesinde doğdu. Lise öğrenimini Kartal Anadolu İHL ve Taşova İHL'de tamamladı. Marmara Üniversitesi AEF Edebiyat Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu.

Biat dergisini yılda bir sayı olarak 5 yıl çıkardı. Kartal Anadolu İHL'nin 1989'da çıkmaya başlanan dergisi Seher'i dışardan katkılarla devam ettirdi.

Yörünge, Yediiklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Milli Gazete ve Vakit gazetelerinde ve Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç, Yörünge, Yediiklim dergileri yazıları yayınlandı.

İz yayıncılık bünyesinde aylık Kitap Postası dergisini 20 sayı çıkardı. Dünya Bizim web sitesi ve Cafcaf Mizah Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Yüzlerce seminer, konferans ve toplantının düzenleyicisi ve konuğu oldu.

Pendik Özel Birikim İlköğretim Okulu, Eminönü Matbaa Meslek Lisesi, Beyazıt İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, G. Antep İslahiye Boğaziçi llköğretim Okulu, Kartal Anadolu İHL, Pertevniyal Lisesi, Beyoğlu Fındıklı Lisesi, Üsküdar İHL Edebiyat öğretmenliği yaptığı okullardır. 2008 yılında yılın öğretmeni seçildi.

TYB İstanbul yönetim kurulu üyesi, Mizah Derneği Başkanı, TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği) kurucu üyesi, Sade Hayat Derneği yönetim kurulu üyesi ve Yedihilal Derneği başkan yardımcısı.

Tam bir sözlük ve seyahat düşkünüydü. 20'den fazla ülkeye seyahat etti. 300'den fazla sözlüğü olduğu biliniyordu. Türkçede bulunmayan bir sözlüğün yazımı için çalıştı. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

22 Temmuz 2020 tarihinde Yalova'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Asım Gültekin vefat etti
22 Temmuz 2020

Asım Gültekin, Yalova'daki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Türkiye'de uzun yıllar yaptığı kültürel çalışmalarla tanınan ve birçok derginin yayına başlamasına öncülük eden Asım Gültekin vefat etti. Geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yuman 45 yaşındaki Gültekin, Türkiye'nin en önemli basın kuruluşlarında yazılar yazdı, dergilerin genel yayın yönetmenliğini yaptı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)