Mustafa Şentop
TBMM Başkanı


hukukçu6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ'da doğdu. Ahmet Şentop ve Nazire Şentop çiftinin çocuğu. 1986 yılında Tekirdağ İmam Hatip lisesi'ni bitirdi. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Teklif Aylık Hukuk Dergisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve 1988–1991 yılları arasında Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü. Yüksek Lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1992 yılında avukatlı stajını tamamladı. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında doktor, 2005 yılında doçent, 2011 yılında profesör oldu.

Marmara Üniversitesi dışında Fatih, Maltepe, Işık, Doğuş ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü.

İlk defa 2011 Genel Seçimleri'nde AK Parti İstanbul milletvekili seçildi. Milletvekilliği döneminde Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda görev yaptı. 30 Eylül 2012 tarihinde Ak Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu.

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar meclise girdi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Tekirdağ milletvekili seçildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde TBMM Başkanvekili oldu.

24 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanı seçildi.

İyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.
HABER

Mustafa Şentop TBMM Başkanı seçildi
24 Şubat 2019

TBMM Genel Kurulu, yeni Meclis Başkanı'nı seçmek üzere TBMM Geçici Başkanı Celal Adan başkanlığında toplandı.

Oylamanın ilk turu sona erdi. Hiçbir aday birinci ve ikinci turda gerekli olan 400 oya ulaşamadığı için üçüncü tur oylaması yapıldı. Oylama sonucunda AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 336 oyla TBMM Başkanı seçildi.

Şentop oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "bize düşen en önemli görev bu yüce Meclis'e layık olmak, itibarını korumaktır. Adalet ve tarafsızlık anlayışı ile görevimi yürüteceğim" dedi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)