Faik  Konitza


gazeteci, siyaset adamı


Tepedelenli Ali Paşa’nın torunlarından15 Mart 1876 tarihinde Yunanistan’ın Konitza kentinde doğdu. Soyu Tepedelenli Ali Paşa'dan gelmektedir. İlköğrenimine İşkodra'da bir Cizvit okulunda başladı. Daha sonra aile İstanbul'a göç etti. Eğitimine Galatasaray Lisesi'nde devam etti. Mezun olduktan sonra Fransa'ya giderek Lysieux Koleji’ne yazıldı. 1894 yılında Montpellier Üniversite'sine girdi. Üniversite bittikten sonra Paris'e geçti.

Arnavutluk'un Osmanlı Devleti'nden ayrılıp bağımsızlığa kavuşması için çalıştı. 1897 yılında Brüksel'de ‘Albania' dergisini çıkardı. Ayrılıkçı çalışmalarından sonra Osmanlı yönetimi tarafından gıyabında ceza verildi. 1903 yılında Osmanlı Devleti’nin Paris Büyükelçiliği Fransız Dışişleri’ni uyardı. Bunun üzerine Paris’i terk ederek Londra'ya gitti.

Aynı yıl ünlü Fransız şair Apollinaire ile tanıştı. Bu dostluk dolayısıyla Apollinaire zaman zaman Arnavut milliyetçiliğini öven yazılar yazdı.

1909 yılında Amerika'ya giderek Boston'a yerleşti. 1928 Ekim ayında Amerika ve Arnavutluk arasında imzalanan bir dostluk anlaşması nedeniyle Arnavutluk'a gitti ve toplantılara katıldı. Sonra Amerika'ya döndü.

1939 yılında İtalya Arnavutluk'u işgal etti. 1942 yılında sürgündeki kral Zogo, onu Washington temsilciliğine atadı ve Arnavutluk'un kurtuluşu için çalışmasını istedi. 15 Aralık 1942 tarihinde Amerika'da vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

1.Apollinaire ve Faik Bey (Luan Starova -1998)
2.Faik Konitza Selected Correspondence 1896-1942 (Bejtullah Destani -2003)
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)