Rakım Ziyaoğlu
gazeteci, yazar, öğretmen, belediyeci1906 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Galatasaray Lisesi'ne öğretmen ve müdür yardımcısı olarak atandı. Bir süre sonra öğretmenlikten ayrılarak gazeteciliğe başladı. İstanbul'da Cumhuriyet, Tasvir, Tan, Akşam ve Ekspres; İzmir'de Halkın Sesi, Anadolu, Demokrat İzmir gazetelerinde düzeltmen, muhabir, sekreter olarak çalıştı. Galatasaray ve Akademi dergilerinin yayın müdürlüklerini yaptı.

1954 yılında gazetecilikten ayrılarak İstanbul Belediyesi'ne girdi. Neşriyat ve İstatistik Müdürlüğü'ne vekalet etti. Bu bölüme, Abidin Daver'in emekliye ayrılması üzerine müdür olarak atandı. Çalıştığı gazetelerde Avrupa, Amerika, Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerine yaptığı gezilerden renkli ve zengin içerikli röportajlar yayınladı. İstanbul adıyla yayımlanan belediye dergisini kurdu. 16 Aralık 2002 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Afrodit Davasında Peyami Safa ve İ. Hakkı Konyalı, Sofra ve Salon Bilgileri (Silviyo Fontana ile), Millî Refah Meseleleri, Cumhuriyet Devrinde İstanbul (Abidin Daver ile ), Turistik İstanbul Rehberi (H. Lokmanoğlu ve E. Ererle birlikte -1950), İngilizce Turistik İstanbul Rehberi (Hayrettin Lokmanoğlu ve Emin Raşit Erer ile, 1963), İstanbul Albümü I ve II, Tarih Boyunca Yassıada, Propaganda ve San|at, Tanrıya Giden Yollar (1969), İstanbul Şehreminleri ve Belediye Reisleri ve Belde İşleri Tarihi (1971), HızırBey Çelebi (1976), Yorumlu İstanbul Kütüğü (1985), 21. Yüzyıl Yaklaşırken Beyoğlu ve İstiklal Caddesi - Cadde-i Kebir (1989)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)