Kosret Resul
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri


Kosret Resul Ali1952 yılında doğdu. Erbil eyaletindeki Koya şehri yakınlarındaki petrol zengini Shiwashok köyünde Abdulla Rasul olarak doğdu. Babası köyün yakınında bulunan petrol şirketinde çalışan Rasul Ali idi.

1975'te Molla Mustafa Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'ne katıldı. 1975 yılı sonunda Komala örgütüne girdi. Öğrenci etkinliklerinde öne çıktı. 1976'da Kerkük'te Kürdistan Öğrenci Grubu'nu bir takım meslektaşları ile kurdu. 1977 yılında Kerkük'te güvenlik servisleri tarafından tutuklandı ve aynı yıl serbest bırakıldı. Hapishaneden çıktıktan sonra Peşmerge oldu. 1981'de Komala partisinin politbüro üyesi ve gizli şubelerinin direktörü oldu. 1984-85 yıllarında KYB kurmayları arsına girdi.

1991 yılında Kuzey Irak Mart Ayaklanmaları sırasında Erbil ve Kerkük'te ayrılıkçı faaliyetleri yöneten bir Peşmerge komutanı olarak görev yaptı.

1992 yılında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi parlamentosuna seçildi. Aynı zamanda KYB Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyordu.
HAKKINDA YAZILANLAR

Uluslararası Kriz Grubu'nun eski direktörü Joost Hiltermann , Kosrat'ı güçlü, ustura gibi keskin ve dürüst bir kişilik olarak tanımlıyor.
HABER

Talabani'nin yerine Kosret Resul seçildi
10 Ekim 2017

Kürdistan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Birinci Yardımcısı Kosret Resul, Celal Talabani’nin yerine getirildi.

İran resmi haber ajansı IRNA, Kosret Resul'un, 3 Ekim'de hayatını kaybeden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) kurucusu ve Genel Sekreteri Celal Talabani'nin yerine getirildiğini duyurdu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)