Şahoz Hasan
PYD Eş BaşkanıSuriye’nin Haseke şehrinde doğdu. 1995 yılında PKK’ya katılım sağladı. 2011 yılına kadar Kandil bünyesinde faaliyetlerini yürüttü.

2011 yılında Suriye savaşının başlamasına müteakip TEV-DEM organizasyonu içerisinde siyasi faaliyetler yürüttü. Özellikle medya alanına yoğunlaştı.

Demokratik Basın Birliği koordinasyon üyeliği yaptı.
2013 yılından itibaren aktif olarak PYD içerisinde faaliyetlere başladı. Ayn El Arap (Kobani) kentinin liderlik kadrosunda yer aldı.

2015 yılında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi ve Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nun kurucu üyesi.

27-28 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen PYD’nin 7. kongresinde Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın yerine Ayşe Hiso ile birlikte eşbaşkan seçildi. Suriye’deki Arap aşiretleriyle ilişkisinin iyi olması nedeniyle bu göreve getirildi.
HABER

Salih Müslim'in yerine Şahoz Hasan
Hürriyet 29 Eylül 2017

TERÖR örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD’nin önceki günkü kongresinde eşbaşkanlar değişti.

Eşbaşkanlar Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın yerine iki yeni isim seçildi. Yeni eşbaşkanlar Şahoz Hasan ve Hevi Mustafa oldu.

Demokratik Birlik Partisi PYD'nin 2 gün süren 7. Kongresi Rojava'nın (Kuzey Suriye) Girke Lege ilçesinin Rimelan kasabasında yapıldı. Kongre, 'Özgür Rojava'dan Federal Demokratik Suriye'ye Doğru' adıyla düzenlendi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)