Mehmet Ertuğ
Karagözcü, Gölge Oyunu Sanatçısı


Kıbrıs Türk Gölge Oyunu Sanatçısı


tiyatro sanatçısı


emekli öğretmen1939 yılında Kıbrıs Yiğitler köyünde doğdu. 5-6 yaşlarındayken köylerine Karagözcüler geldi. Karagözcüler Ali Ağa’nın kahvehanesinde oyunlarını sergiledi. Karagözcülerden en meşhuru Molla Hasan’dı. Molla Hasan’dan gördüklerini taklit etti ve gölge oyununu öğrenmeye başladı.

Namık Kemal Lisesi’nde Türkçe öğretmenliği yaptı. Bu dönemde okul müdürününü talebi üzerine “Karagöz ve Hacivat” oyununu öğrencilerle tiyatro olarak sergiledi.

Gösterinin çok beğenilmesi üzerine, Karagöz ve Hacivat’ın suretlerini temin etti ve gölge oyunculuğuna başladı.

2002-2012 yıllarında Lefkoşa Büyükhan’da Karagöz ve Hacivat oyunlarını halkla buluşturdu. Ertuğ, çalışmalarını ve araştırmalarını devam ediyor.


ESERLERİ:

1.Geleneksel Kıbrıs Türk Tiyatrosu
2.Anılar ve Alıntılarla Kıbrıs Türk Seyirlik Oyunları
3.Felesof (Nejmi Sagib Bodamyalızade)
HAKKINDA YAZILANLAR

Mehmet Ertuğ’dan “Kıbrıs Türk Karagöz Oyunları”
Star Kıbrıs 26.04.2010

Mehmet Ertuğ’dan “Kıbrıs Türk Karagöz Oyunları” Lefkoşa’nın en güzel tarihi mekanlarından biri olan Büyük Han’da gölge oyunlarını sürdüren emekli öğretmen Mehmet Ertuğ, yayınları arasında “Kıbrıs Türk Karagöz Oyunları” adıyla yeni bir kitap daha kattı.

Lefkoşa’nın en güzel tarihi mekanlarından biri olan Büyük Han’da gölge oyunlarını sürdüren emekli öğretmen Mehmet Ertuğ, yayınları arasında “Kıbrıs Türk Karagöz Oyunları” adıyla yeni bir kitap daha kattı.

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği tarafından, Kültür Dairesi’nin katkılarıyla yayımlanan 144 sayfalık kitabın editörlüğünü Şevket Öznur yaptı.

Kitabın önsözünü yazan Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Ali Nesim’in “Karagöz oyununun araştırmacısı ve uygulayıcısı olarak alanında tek, yaşayan bir insan hazinesi” diye tanımladığı Mehmet Ertuğ, genç kuşakların Karagöz sanatını öğrenmesine katkıda bulunuyor.

Kitapta Kıbrıs’a özgü 50 oyun yer alıyor. “Karagöz Kıbrıs sorununu çözüyor”, “Karagöz internette”, “Karagöz Avrupa Birliği’nde”, “Karagöz’ün çevre koruyuculuğu”, “Karagöz’ün politikacılığı”, “Karagöz Milenyum’da”, “Karagöz Ozmosis’e Karşı”, “Karagöz’ün Mudiliği”, “Karagöz Dünyayla Aynı Dili Konuşuyor”, “Karagöz Ekonomik Krizde”, “Karagöz Avrupalı” gibi isimler taşıyan oyunlar yanında kitapta 43 tane renkli suret, nesne ve göstermelik resim bulunuyor.

Kitapla birlikte Ertuğ’un bir Karagöz oyununun VCD’si de hediye ediliyor.

1939’da Yiğitler (Arçoz) köyünde doğan emekli öğretmen Mehmet Ertuğ, 2002’de Büyük Han’da kurduğu Geleneksel Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nda hem eski Kıbrıs Türk Karagöz suretlerini sergiliyor, hem de cumartesi günleri Karagöz oyunları oynatarak meddahlık yapıyor.

Ertuğ’un “Geleneksel Kıbrıs Türk Tiyatrosu” ve “Anılar ve Alıntılarla Kıbrıs Türk Seyirlik Oyunları” adını taşıyan kitapları da bulunuyor.

HABER

Mehmet Ertuğ, "felozof" Adlı Kitabını Tanıttı

Gölge Oyunu Sanatçısı, Yazar Mehmet Ertuğ, "felozof" Adlı Kitabının Tanıtım Ve İmza Gününü Bugün Deniz Plaza'da Yaptı..

Mehmet Ertuğ, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Kıbrıs'ın yetiştirdiği tek düşünür" diye nitelediği Nejmi Sagib Bodamyalızade'nin (1897-1964) eserlerini topladığı kitabını 30 senede tamamladığını söyledi.

Bodamyalızade'nin "Kıbrıs'ın yetiştirdiği tek düşünür, Kuranı Kerim'in şiir diliyle Türkçe ve İngilizce çevirmen yorumcusu, eğitmen, eleştirmen, edebiyatçı, şair ve ilk özel okul kurucusu olduğunu" ifade eden Ertuğ, kitabının önsözünü okudu. Ertuğ, kitabının ön sözünde ise şu ifadelere yer verdi:

"Felozof; yaşamını yitirdiğinde hazine değerindeki kitapları, yazmış olduğu önemli mektuplarının karalamaları (müsvedde, taslakları) darmadağın olmuş, lüzumsuz eşya diye yakılmış, bir zatla ilgili derlenebilen bilgi ve belgelerden oluşmuş 30 yılı aşkın bir araştırma ve çalışmanın ürünüdür."
HABER


Mehmet Ertuğ’a vefa ödülü
31 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Gölge ve Karagöz Oyunları Sanatçısı Mehmet Ertuğ’u kabul ederek vefa ödülü takdim etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Gölge ve Karagöz Oyunları Sanatçısı Mehmet Ertuğ’u kabul ederek vefa ödülü takdim etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda 11:30’da gerçekleştirilen kabulde, Ertuğ’dan sonra Kıbrıs Türk Karagöz ve Gölge Oyunları’nı sürdüren, Tiyatro Sanatçısı İzel Seylani ve Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Akıncı da hazır bulundu.Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, Mehmet Ertuğ’un, Belediye Başkanlığı döneminde Lefkoşa’da gerçekleştirilen kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde gölge oyunları sergileyen ve bu oyunları kendilerine sevdiren kişi olduğunu kaydetti.Cumhurbaşkanı Akıncı, o günlerden beri Ertuğ’un gölge oyunları ve Kıbrıs Türk Karagöz oyunlarının devamının gelmesi, yok olmaması ve Kıbrıs Türk Kültürü’nün bir parçası olarak kalması için yoğun çaba içerisinde olduğunu kaydetti.

1 Haziran Dünya Çocuk Günü vesilesiyle Gölge ve Karagöz Oyunları’nın Karpaz’daki çocuklar için sergilenmesi yönünde bir organizasyon yaptıklarını ancak Gönyeli’de geçtiğimiz günlerde yaşanan olaydan dolayı bu etkinliğin ertelendiğini ifade eden Akıncı, tarihin daha sonra açıklanacağını söyledi.

Ertuğ’a gölge oyunlarının unutulmaması  ve gelecek kuşaklara aktarılması için verdiği emekten dolayı Kıbrıs Türk halkı adında teşekkür eden Akıncı, bu teşekkürün bir nişanı olarak ona plaket takdim etti.

ERTUĞ
Kıbrıs Türk Gölge ve Karagöz Oyunları Sanatçısı Mehmet Ertuğ  konuşmasında, küçüklüğünden beri bu işe meraklı olduğunu anlattı ve öğrenip yıllarca bu işi yaptıktan sonra “Aman birine öğretsem de sürdürse, yok olmasa” diye kaygılar yaşadığını kaydetti.Öğretmek için çabaladığı kişiler olduğunu ancak bu kişilerin çalışmalarının uzun ömürlü olmadığını, bu sanata sahip çıkmadıklarını ifade eden Ertuğ, İzel Seylani’nin ortaya çıkması ve bu işi layıkıyla yapmasının kendisini çok memnun ve mutlu ettiğini kaydetti.  Geçirdiği boğaz ameliyatı ve sesinin gitmesi sonrasında gölge oyunu oynatmayı artık bıraktığını ifade eden Ertuğ, “Tam o anda İzel yetişti ve bu işe sahip çıktı, artık gözüm arkada kalmayacak” diye konuştu. Ertuğ kabulde çocukken gölge oyunlarıyla ilgili yaşadığı bazı anılarını da anlattı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)