Rıza Selimbaşoğlu
din adamı, bürokrat


Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Eski Üyesi1940 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinin Gürgenağaç köyünde doğdu. Babası Osman Efendi, annesi Gülsüme Hanım’dır. İlkokul 1-3. sınıflarını köyünde, 4. sınıfı Trabzon Kurtuluş İlkokulu’nda okudu. 5. sınıfı ise yine köyündeki ilkokulda okuyarak mezun oldu.

Trabzon İmam-Hatip Okulu’ndan 1960 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne kaydoldu. Öğrencilik yıllarında, İstanbul Üsküdar Kaptanpaşa ve Altunzade camilerinde imamlık yaparak öğrenimini sürdürdü ve 1965 yılında mezun oldu. Ordu ilinde Merkez Ortaokulu’nda Din Dersi öğretmenliğine başladı. Ordu’da İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni, ikinci başkanı olarak faal hale getirdi. İmam Hatip Okulu binasının yapılması çalışmalarında faal olarak çalıştı. Askerlik görevine Ankara’da başladı. Yedek Subay olarak Eylül 1969’da İstanbul’da terhis oldu.

Askerlik sonrası 1969 yılında Trabzon Müftü Yardımcısı olarak göreve başladı. 1971 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Özlük İşleri Müdür Yardımcısı, 1973 yılında Özlük İşleri Müdürü oldu. Özlük İşleri Müdürlüğü esnasında Milli Güvenlik Akademisi’ni bitirdi. 1978 yılında Gümrük ve Tekel Bakanlığı Personel Genel Müdürü oldu. Bir müddet sonra tekrar Diyanet İşleri Bakanlığı’na döndü. 1979 yılında Koordinasyon ve Değerlendirme Daire Başkanlığı görevinde bulundu. Kurucusu olduğu Hac Dairesi Başkanlığı’nı 4 Ocak 1979’dan 13 Aralık 1983 tarihine kadar sürdürdü.

1982 yılı sonunda Brüksel Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri görevinde 1986’ya kadar kaldı. Yurda dönüşünde 1986 yılında Başkanlık Vaizi olarak atandı. Bu görevi 1992 yılına kadar sürdü.

Bu arada dört dönem Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği ve bir dönem de Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevinde bulundu. 1992-1995 yılları arasında Taşkent Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ile yurt dışında görev aldı.

Son olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Başmüfettiş iken 15 Eylül 2001 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Bu resmi görevlerinin dışında Avrupa’da Belçika Türk-İslâm Diyanet Vakfı, Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslâm Birliği (Dİ- TİB), Fransa Türk-İslâm Diyanet Vakfı, Hollanda Diyanet Vakfı, İsviçre Diyanet Vakfı gibi hizmet kuruluşlarının bir çoğunun kurucusu, bir kısmının da genel kurul üyesi olarak görevler aldı.

Soyvetler Birliği’nin dağılma sürecinde Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı yürüttü. Bu dönemde Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik hizmetlerin başlatılmasında rolü bulunanlar arasında yer aldı. Türk Ocağı üyesi olup, iki dönem Hars Heyeti'nde görev yaptı. Evli ve üç çocuk babası.

HAKKINDA YAZILANLAR

BİR NESLİN ÖNCÜLERİ
İlk İmam Hatip Kuşağından Portreler

Yazar: Mahmut Çetin
Ön İnceleme: Şükrü Öztürk, Süreyya Balkış, Ömer Kara
Kapak Kompozisyonu: Ömer Kara
Sayfa Düzeni: Vadi Grafik
ISBN: 978-605-9004-04-6
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
1.Baskı Kasım 2017 Ankara
Sayfa: 702
Ebat: 16x23


BİR NESLİN ÖNCÜLERİ’nde anlatılan isimler:

Tayyar Altıkulaç, Hüseyin Albayrak, Hüseyin Aydın, Halis Ayhan, Niyazi Baloğlu, Ahmet Baltacı, Ali Şakir Ergin, Halit Güler, Kemal Güran, Ahmet Gürtaş, Yasin Hatiboğlu, Halil Hayıt, Avni İlhan, Hayreddin Karaman, Mehmet Kervancı, Hamdi Mert, Şevki Özkan, Şükrü Öztürk, Selahattin Parladır, Mehmet Ali Sarı, Rıza Selimbaşoğlu, Mehmet Solmaz, Bekir Topaloğlu, Sami Uslu, Ahmet Uzunoğlu, Mustafa Uzunpostalcı, Yakup Üstün, Mustafa Saim Yeprem, İrfan Yücel.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)