Tomris Kağan
Kadın HükümdarM.Ö.500 yıllarında, Karadeniz'in doğusu, Kafkaslar ve Hazar Denizi arasında Türk kavmi olan İskitler yani Peçenekler İskitler'de ordular kadın ve erkek savaşçılardan kuruluydu.

Kocası ölen Tomris Kağan’a, o dönemin en büyük imparatorlarından Pers Kralı Kiros, elçiler göndererek evlenme teklif etti. Aslında bu evlenme teklifi, bir nevi tehditti. Hindistan’dan, Balkanlar'a her yeri yakıp yıkan Kiros, gözünü kuzeye dikmişti. Tomris Kağan, en kanlı erkek barbarlığının hüküm sürdüğü o devirde, yetişkin bir oğlu olmasına rağmen tek başına hükümdarlığını sürdürüyordu.

Önceleri bir kadın hükümdar ciddiye almayan Kiros, evlenme teklifini götüren elçileri geri çevrilince deliye döndü. Bunun üzerine hemen “ölümsüzler” adını verdiği 10 bin kişilik özel ordusunu Aras ırmağının öte yakasına geçirdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Kağan, uygun bir alan seçip Büyük Kiros’un ordusunu beklemeye başladı.

İskit süvarileri, iki gruba ayrılmışlardı. İran ordusu hangi gurubun peşinden giderse, onların yolları üzerindeki otları biçiyor, kuyuları kapatıyordu. Hazırladıkları keşif kolları ile arada onlara ani baskınlar veriyorlardı. Pers ordusunu sürekli kuzeye ve kendileri ile anlaşmamış olan halkların yaşadığı bölgelere doğru çekiyorlardı. Niyetleri, kendileri ile işbirliğini reddetmiş bu toplulukları Pers ordusu ile karşı karşıya getirmek, savaşa mecbur etmekti.

İki ordu, aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilendi. Güneş battığı için savaşa tutuşmadılar, ancak gece Büyük Kiros, bir hile düşünür ve iki ordunun arasında bir çadır kurdurur. Çadır içinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap vardı. Bu çadıra saldırı düzenleyen Tomris Kağan'ın oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Persliyi öldürüp eğlenceye dalmışlardı. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri, çadırı basıp Tomris Kağan'ın oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris Kağan çok sevdiği oğlunun ölümüne üzülür. İntikamını almak için yemin eder.

Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persler'i bozguna uğratır. Ölenler arasında Pers kralı Kiros da vardır. Tomris Kağan, sözünde durur ve Kiros’un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar.
HABER

Tomris Hatun Filmi Gösterime Giriyor
15 Ocak 2020

Yönetmenliğini Akan Sataev’in yaptığı, Saka Türklerinin Kadın hükümdarı Tomris Hatun’un hayatının anlatıldığı Kazakistan yapımı filmin afişleri çıktı.

Filmde, M.Ö. 6. yüzyılda yaşayan Türk tarihinin en büyük kadın savaşçısı İskit Türklerinin Başbuğu Tomris Hatun'un hayatı ve mücadeleleri anlatılıyor.

Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattığı savaşla dünya tarihinde önemli bir konum edinmiş olan Tomris Hatun'un hayatının anlatıldığı filmin çekimlerine 2017 yılının Aralık ayında başlanmıştı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in isteğiyle çekilen filmin sunum görsellerinin tasarımları tamamlandı. Film, Türklerin Ergenokan'dan çıkış tarihi kabul edilen baharın muştusu Nevruz Bayramında gösterime girecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)