Orhan Kiverlioğlu
Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği Eski Genel Başkanı


siyaset adamı, yazar


Orhan Kiverlioğlu Aksoy20 Temmuz 1943 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. İlkokuldan sonra Devlet Parasız Yatılı imtihanını kazanarak Diyarbakır (Ergani) Dicle İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. 1963’te Siirt’te öğretmenlik görevine başladı. Öğretmenliğinin yanı sıra Siirt Kültürel Kalkınma Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı.

1964’te yeniden kurulan Siirt Halk Evi’nin kurucuları arasında yer aldı ve Halk Evi’nin ikinci başkanlığını yaptı. Siirt Akınspor Futbol Kulübü’nü hayata geçirdi. Kulüpte asbaşkanlık yaptı. Siirt’te yayınlanan günlük Uğur, Şehir ve Batman Sesi isimli gazetelerde iki yıl başyazarlık yaptı.

Ayrıca Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler mezunu oldu. İstanbul’da Oğuzhan İlkokulu, Sağmalcılar Ortaokulu ve Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1968’te öğretmenlikten istifa etti.

1971’e kadar Akbank Genel Müdürlüğü basın danışmanlığı yaptı. 1971-1983 yılları arasında Transtürk Holding’te müdürlük ve holdinge bağlı Plastaş A.Ş. idare meclisi azalığı yaptı. Ayrıca Özel Öğretim Kurumları kurucu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 2001-2006 yılları arasında Avrasya Bir Vakfı genel müdürlüğünü yaptı.

Yeni İstanbul, Babıali’de Sabah, Bugün, Son Havadis, İttihat, Türkeli (Afyon), Demokrat (Isparta) gazetelerinde makale, günlük köşe yazarlığı yaptı.

6 yıl Önce Vatan gazetesinde başyazarlık yaptı. 1967-1971 arasında Büyük Doğu’da Necip Fazıl’ın yardımcısı olarak hizmette bulundu.

Büyük Doğu, Türk Edebiyatı Dergisi, Tohum, Oku, Mücadele, Fedai, Toprak dergilerinde yazılar ve şiirler yazdı. Türkiye’de 63 il merkezi ve 174 ilçe merkezinde, Avrupa’da ise 36 defa konferans verdi.

1971-1988 yılları arasında bazı siyasi parti genel başkanlarına özel başdanışmanlık yaptı.

4 Aralık 2005 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti’nde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine Birleşmiş Milletler seçim gözlemcisi olarak davet edildi ve görevli olarak Kazakistan’a gitti. Almatı’da Türk iş adamlarına konferans verdi.

Uzun yıllardır değişik çevre ve platformlarda sosyal-kültürel-stratejik konularda konferans, açık oturum ve seminerler yönetti.

1958’den beri gazete ve dergilerde şiirleri yayınlandı. Dede Efendi, Kadıköy (Şaşkın Bakkal) ve Eyüp Musiki Cemiyetleri’nde 11 yıl Klasik Türk Musikisi koro çalışmalarına devam etti.

1970’ten beri birçok kitabı yayınlanmış bulunmaktadır.

Halen serbest araştırmacı yazar olarak çalışmakta ve konferanslar vermektedir. Evli ve beş çocuk babasıdır.
ESER-AYRINTI

Adanmış Hayat
Orhan Kiverlioğlu
ISBN: 978-605-4530-40-3
464 SAYFA

Kiverlioğlu’nun komünizmle mücadelesini, siyasi ve
ideolojik faaliyetlerini, Başbakan ve 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile gündemi özel ve gizli olan görüşmelerini, Kanlı Pazar, Eskişehir Kurultayı, Üniversitelerin Açılışı Sırasındaki Olaylar ve 1968 Kuşağının TKMD ve MTTB faaliyetleri ile mukaddes davaya, kutlu ideallere ve Müslüman Türk’ün ebedî hür varlığına Adanmış Hayatı’nın fikri akislerini göreceksiniz.

BUHARA YAYINLARI BASIM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Nuruosmaniye Caddesi Yavuz Apt. No: 9/1 Cagaloğlu-Fatih-İstanbul
Telefon: (212) 512 33 90 - (212) 520 76 70 - (0507) 539 04 50

www.buharakitap.com
[email protected]
[email protected]


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)