Enis Öksüz ( 1946)
Ulaştırma Eski Bakanı1946 yılında Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Babası Salim Bey ve annesi Dudu Hanım. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Aynı üniversitenin İşletme İktisadı Enstitüsü'nde master ve doktora yaptı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyeliği, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı müşavirliği, Etibank Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Hakem Kurulu üyeliği, 21. Dönem İçel MHP milletvekilliği ve Ulaştırma Bakanlığı yaptı.

İngilizce ve Fransızca biliyor. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


HABER

Öksüz: Başladığım işi yüz akıyla bitirdim
Hürriyet 22 Mart 2001

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz "Yüz akıyla başladığım bir işi, yüz akıyla bitirmenin mutluluğunu duyuyorum" dedi. Öksüz, Aria'nın hizmete girmesi dolayısayla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Aria'nın GSM 1800 lisansının KDV dahil 3 milyar dolar bedelle verildiğini hatırlatarak, "Bunun önemli bir anlamı vardır. Sıfır faizle 3 milyar dolar ülkeme girmiş demektir. Yapılacak yatırımlar ve işletme sermayesi ile önemli bir yabancı sermaye akımının Türkiye'ye geldiğini ifade etmek istiyorum" dedi.

Aria'nın hizmete girmesinde emeği geçen çalışma arkadaşlarına ve İş-Tim yöneticilerine teşekkür eden Öksüz, "Bunlar bir dünya rekoru kırdılar. 1800'lü telefonlarda bir dünya rekoru kırdılar" diye konuştu.Öksüz, İş-Tim'e ait imtiyaz sözleşmesinin 27 Ekim 2000'de imzanalandığını hatırlatarak, şunları söyledi: "Bu tür hizmetlerin ve daha nicelerinin yüce Türk milletine layık bir hizmet olduğu kuşkusuzdur. Yüz akıyla başladığım bir işi, yüz akıyla bitirmenin mutluluğunu duyuyorum. Sayın Başbakanımıza verdiğimiz Mart ayı içindeki sözümüzü de gerçekleştirmiş olmanın ayrıca mutluluğunu duymaktayım. Böylece ikisi 900, ikisi de 1800 Mhz bandında çalışan bir ve ikinci jenerasyon mobil haberleşme hizmetlerinin ülkemizde 4 işletmeci tarafından sunulması sağlanmıştır. Bu durumda anılan hizletlerin tam bir rekabet ortamında halkımızın istifadesine sunulması hedefimiz de gerçekleşmiştir. Bundan sonra rekabet şartları, fiyatı büyük ölçüde etkileyecek. Ve halkımızın daha ucuz, daha kaliteli, daha süratli haberleşmesi de gerçekleştirilmiş olacaktır."

Bakan Öksüz, gelişen teknoloji çağında bu hizmetlerin yetmeyeceği ve yeni nesil haberleşme sistemlerinin gerekeceğinin çok yakın bir gerçek olduğunu vurgulayarak, literatürde UMTS, 3G gibi isimlendirmeler mevcut bulunmakla birlikte mevcut sistemlerle uyumlu çalışabilecek olan sistemlerin seçimi ve ihaleye çıkılması çalışmalarının Bakanlığı'nca yapılmakta olduğunu bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Öksüz, mevcut şirketler ve ilave şirketlerin modern teknolojinin en son safhalarını yakalamak istediğini, ülkemizde daha kaliteli hizmet vermeye devam edeceklerini de vurgulayarak, "GSM 900'ün yanında GSM 1800 sitmtemlerinin yurtiçinde baz istasyonları ile yaygınlaştırılması, mobil data ve mobil internet talebinin izleneceği bir süreç olarak değerlendirilebilir" dedi.

Öksüz, bu hizmetin kalitesinde uygun şartlarda, uygun yerlerde, baz istasyonlarının yaygınlaştırılmasının gerekeceğine dikkat çekerek, "Dünyada da bu şekilde bir gerçek vardır. Bu konunun daha iyi bir şekilde değerlendirileceğini umut etmekteyim" diye konuştu.
HABER

Bakan Öksüz istifa etti
Milliyet 17 Temmuz 2001

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, bakanlık görevinden istifa etti. Ulaştırma Bakanlığı'na Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu vekalet edecek.

Öksüz'ün istifası, Ulaştırma Bakanlığı'na da Sanayi ve Ticaret Bakanı Tanrıkulu'nun vekalet edeceğine ilişkin kararname, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunuldu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)