Salih Müslim
PYD Eski Eş Genel Başkanı1951 yılında Halep'in Aynel Arab kasabasında doğdu. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi'nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nde siyasete başladı. 2003 yılında PYD'ye katıldı.

2010 yılında Irak'a kaçtı. 2011 yılında tekrar Suriye'ye döndü.

2010-2017 yılları arasında PYD Eş Başkanlığı yaptı. Yerine Şahoz Hasan getirildi.
HABER

Salih Müslim: Demokratik Özeklik sistemimiz günden güne dünya ülkeleri tarafından tanınıyor
Milliyet 21 Eylül 2015

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin 6. büyük kongresi Suriye’nin petrol kenti olarak bilinen Rimelan’da yapıldı.

Kongreye Mesut Barzani ve Celal Talabani, heyetler gönderdi. HDP Hakkari Milletvekili, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan da kongreye katıldı.

Suriye’nin Kamışlı iline bağlı olan ve Suriye’nin petrol kenti olarak bilinen Rimelan ilçesinde gerçekleşen PYD’nin 6. büyük kongresine, Mesut Barzani’nin partisi KDP’den Kemal Kerkuki başkanlığında bir heyet, Celal Talabani’nin partisinden ise Mele Bahtiyar başkanlığında bir heyet katıldı. Suriye muhalefeti ve bütün Kürt muhalefet partilerinin temsilci gönderdiği PYD kongresinde, Türkiye’den ise, HDP Hakkari Milletvekili, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Şanlıurfa Milletvekili olan ABDullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan da bulundu.

Kongrede konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Ortadoğu’da, İran, Türkiye ve Suudi arabistan gibi büyük ülkelerin olduğunu olduğunu söyledi. Ortadoğu’da bugüne kadar yaşanan bütün savaşlarda Suriye’nin olduğunu belirten Salih Müslim, şöyle konuştu:

"Suriye, bütün ülkeler için çok önemlidir. 2011’de Suriye’de savaş başladığında Suriye’nin içinde mücadele veren muhalefetten çok yurt dışına kaçanlar muhalefet olarak kaale alındı. PYD, 2003’te kuruldu ve hayata geçirmek istediği Demokratik Özerklik projesi vardı. Bu proje ile kendi kaderimizi tayin edebileceğimize inanıyorduk. 2011’den sonra demokratik özerklik projemizi hayata geçirmek için fırsat doğdu. Sistemimiz günden güne dünya ülkeleri tarafından tanınıyor ve kabul görüyor. Ama, bizim için Kürt ulusal kongresinin toplanması ve öncelikle Kürtler arası bir birlikteliğin sağlanması da çok önemlidir."

KCK DA MESAJ GÖNDERDİ

Salih Müslim’in açılış konuşmasından sonra Kandil’den Cemil Bayık ve Bese Hozat adına gönderilen KCK Yürütme Konseyi’nin mesajı okunduktan sonra bu kez DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak konuştu. Irmak, kendilerini evlerinde hissetiklerini ve bulundukları yere yabancı olmadıklarını söyleyerek, "Ortadoğu’da yüz yıl önce çizilen sınırları, Kürtler mücadeleleri ve birliktelikleri ile yerle bir ettiler. Bugün Güney (Irak) ve Rojava (Suriye) sınırları da yıkılıyor" dedi.

KDP’NİN ÜST DÜZEYDE KATILIM GÖSTERMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Aralarında uzun bir süredir anlaşmazlık bulunan ve zaman zaman Simelka sınır kapısının kapatılması, Irak- Suriye sınırında hendek kazılması ile gündeme gelen IKDP-PYD ilişkisi, son olarak geçen hafta ABD arabuluculuğunda Erbil’de yapılan toplantı ile yeni bir ivme kazındı.

Mesut Barzani ve Salih Müslim’in bu toplantıda görüşmesinden sonra PYD’nin 6. büyük kongresine Barzani’nin üst düzeyde katılımı göstermesi için partisine talimat vermesi dikkat çekti.
HABER

PKK'nın yeni oyunu: PYD yerine Suriye Gelecek Partisi 27 Mart 2018

Suriye Gelecek Partisi’nin Kuruluş Kongresi yapıldı.

PKK'nın PYD yerine kurdurduğu Suriye Gelecek Partisi’nin Reqa’da gerçekleşen Kuruluş Kongresi yapıldı.

Gelecek Suriye Partisi’nin (Hizbul Suri Müstakbel) Reqa’da gerçekleştirilen Kuruluş Kongresi, Kürt, Süryani, Arap siyasetçiler ile bazı Arap aşiretleri kanaat önderlerinin katılımıyla El Fırat Stadı’nda basına kapalı bir şekilde yapıldı.

Kongre Tertip Komitesi tarafından hazırlanan partinin siyasi programı komite üyesi Îman El-Xidir tarafından okundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heathet Nauert, yeni partiyi desteklediklerini açıkladı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)