Mehmet Ali Aslan
HDP Mardin Milletvekili


Mıhallemi Derneği Başkanı


siyaset adamı, yazar, öğretmen1975 yılında Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. Aslen Mardin Midyat’ın Mercimekli (Habsunnes) köyünden. İlkokul üçüncü sınıfa kadar Silvan’da yaşadı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Hazro’da okudu. Arapça, Mıhallemice, Kürtçe ve Süryanice (Turoyo) biliyor.

1998 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. 2002 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. 2009 yılında da Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü okuyor. 2002 yılında Derizbine de (Acırlı) sınıf öğretmenliğine başladı. Uzun yıllar Estel ve Midyat’ta sınıf öğretmenliği yaptı. Midyat Lisesi'nde Beden Eğitimi öğretmenliği yaptı.

Mıhallemi Derneği'nin kurucu başkanıdır (2006). Türkiye ve dünya Mıhallemiler’i ilk onun kurduğu dernek ve faaliyetleri ile tanındı.

Mıhallemi Derneği başkanı olarak bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans ve panele katıldı.

2007 Ocak ayında Türkiye’nin ilk Arap platformu olan Anadolu Arap Birliği'nin kurucuları arasında yer aldı.

Mart 2010’da Midyat Star Radyo'da haftalık olarak her Pazar sunulan ve 6 saat süren dünyanın ilk Mıhallemice ve dünyanın en uzun radyo programı olan “Mıhallemi Show”un hazırlayıcılığı ve sunuculuğunu yaptı.

Mayıs 2010’da bir grup arkadaşı ile Türkiye Arap Meclisi'ni kurdu. 2011 yılında Demokratik Toplum Kongresi'nin(DTK) 101 kişilik daimi meclisine Arapların ve Mıhallemilerin temsilcisi olarak girdi. Eylül 2012’de seçmeli olarak verilen 'Yaşayan Diller ve Lehçeler kapsamında' dünyanın ilk resmi Mıhallemice derslerini Midyat Cumhuriyet Ortaokulu'nda verdi.

Mıhallemiler

Mıhallemiler Türkiye’de pek tanınmayan bir halk. Nüfus yoğunluğu, Mardin, Midyat, Hasankeyf ve Nusaybin’de. Nüfuslarının 800 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Akatça dilini kullanıyorlar, Arapçaya yakın bir dil. Kendilerini Arap kimliğiyle tanımlayanlar da hayli fazla. Mehmet Ali Aslan, Türkiye’de ilk Mıhallemi derneğinin kurucusu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)