Ömer Özkaya
araştırmacı-yazar


Turquie Diplomatique Genel Yayın Yönetmeni1972 yılında Tokat'ta doğdu. İncil, Tevrat ve Kur’an üzerine özel ders aldı. ATV, Show Tv ve NTV’de haber programları yaptı. Yazılı basında çalıştı, istihbarat şefliği ve haber müdürlüğü yaptı. Dünya Gündemi gazetesinin kurucusu ve eski ortağı. Dünyaca ünlü Fransız Le Monde Diplomatique gazetesinin Türkçe versiyonunu yayınladı. Güneş gazetesi yazarı.

Amerikan Stratfor, İngiliz Chathamhouse, Fransız IPRI, Japon Japanfocus, Kanada’lı Globalresearch ve Rus Globalaffairs düşünce kuruluşlarının analizleriyle hazırlanan Turquie Diplomatique gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni’dir. Halen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) genel müdürüdür.

ESERLERİ:

1.CIA Belgeleriyle Zihin Kontrol Operasyonları

Bu kitapta, bir süreliğine de olsa insan ve toplumların davranışlarını ve kararalma süreçlerini etkilemek üzere yapılan kimyasal, eletromanyetik ve psikolojik çalışmalar ve sonuçları ele alınıyor. Kitap, Kara Kuvvetleri Komutanlığıİstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Dairesi’nce “faydalı eser”olarak kabul edilmiştir.

2.Pentagon’un İran Operasyon

Bu kitapta, 1953 yılında, İran petrollerini millileştirmesi üzerine ABD veİngiltere tarafından askeri bir darbeyle devrilen İran Başbakan’ı Muhammed Musaddık’ın devrilmesinin öyküsü ele alınıyor.

3.Amerikan İstihbarat Belgeleriyle Kürtler

"Adana'daki konsolosluğumuz, Türkiye'deki Kürtler konusunda bilgi edindiğimiz en iyi kaynak."
CIA Başkanı Stansfield Turner, Mayıs 1979

"Bağımsız bir Kürdistan hayaliyle İngiltere'nin politikalarını uzun süre körü körüne desteklemiş olan Kürtler, şimdi hayal kırıklığı içindedir."
CIA, Ocak 1951

"Doski Reisi Sefer Ağa, bize karşı sadakatinden dolayı oğlu ve bir adamıyla birlikte İngiliz suikastçıları tarafından öldürülmüştür."
Türk Genelkurmay Başkanlığı, 9 Ocak 1923

"Kürtler, kendileriyle ilgilenmemizin, onların hedefleriyle de ilgilendiğimiz anlamına geldiğini sanıyorlardı."
Lee F. Dinsmore, ABD'li diplomat

"Kürtler, dağlardaki sığınaklarının dışında daimi bir savaşa girişme yeteneğine sahip değildir."
ABD Ulusal İstihbarat Ajansı, Aralık 1972

"1960'ların ortasından beri İran, İsrail'in Kürt isyancılara yardımına destek çıktı. İsrail, bu gruplara finansal ve maddi destek sağladı; Irak Kürdistan'ında ve İran'daki mevzilerde Kürt aşiret üyelerinin eğitilmesi için askerî ve istihbarat alanında uzman danışmanlar gönderdi. İsrail'de az sayıda Kürt eğitildi. Bu desteğin mümkün olmasını sağlayan ise, İran'ın yardımıydı. Bu yardım olmasaydı Tel Aviv'in Kürtlere yardıma devam etmesine pek ihtimal bulunmuyordu."
ABD Savunma İstihbarat Ajansı, Mayıs 1975

"Şemseddin Müfti ve Mesud Barzani, kendilerinin ABD'nin bir başka eyaleti olarak görülmesini istediklerini ifade etti."
ABD İran Büyükelçiliği Telgrafı, Nisan 1965

"İsrailliler, Kuzey Irak'ta düşmanlıkların yeniden başlaması için yoğun çaba içerisindeydiler ve Kürtlere uçaksavar ve hafif silah sağlama sözü verdiler. İdris Barzani ise, zırhlı araç ve zırhlı personel taşıyıcı şeklinde bir yardım talep etti. İsrailliler, aynı zamanda bu tür ekipmanı sağlamaya da söz verdiler."

ABD İstihbarat Bilgilendirme Telgrafı, Mart 1970

"Irak'ın kuzeyindeki bir otonom Kürt devleti, muhtemelen Türkiye, İran ve Suriye topraklarını kapsayacak bir Kürt devletinin çekirdeğini oluşturabilir. Ancak böyle bir yapı, ayakta kalamayacak, gelip geçici olacaktır."
ABD Ulusal İstihbarat Değerlendirmesi, Eylül 1992

"PKK, şiddet karşıtı bir Kürt siyasi partisi tarafından zayıflatılabilir."
ABD Ulusal İstihbarat Ajansı, Eylül 1992
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)