Süleyman Yapıcı
araştırmacı, yazar1961 yılında Elazığ'ın Palu ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Palu'da tamamladı. 1979 yılında Elazığ İmam Hatip Lisesi'nden, 1983 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Yedeksubay olarak vatani vazifesini yaptıktan sonra 1986-1997 yılları arasında Gaziantep, Nizip, Sivrice ve Elazığ'da değişik okullarda öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu.

1997 yılında Elazığ Belediyesi'nde ilk defa kurulan Eğitim - Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevine naklen atandı. Bu tarihten itibaren kültürel mirasın yaşatılması amacıyla belediye bünyesinde Mehter Takımı, Harput Musiki Korosu, Halkoyunları Ekibi, Türk Tasavvuf Korosu ile Tiyatro birimlerinin kurulmasını gerçekleştirdi. Kültürel hayatın canlanmasını temin amacıyla gönüllü kuruluşlarla ortaklaşa olarak düzenlenen “Ramazan Kültür ve Sanat Etkinlikleri” gibi birçok etkinliklerin başlatılmasını sağladı.

Elazığ'da faaliyet gösteren birçok dernek ve vakfın yönetim kurullarında bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlendirilmesiyle 2005 ve 2006 yıllarında “Yukarı Fırat Havzası Arkeolojik Yüzey Araştırması” ekip üyeliğinde görev aldı.

Palu üzerinde kurulan medeniyetler, kültürler ve siyasi yönetimler hakkında yıllarca araştırma ve incelemelerde bulundu ve bilimsel makaleleri yayınlandı. “Murat Havzası” adlı bilimsel derginin genel yayın yönetmenliğini yapan yazarın ulusal, yerel gazete ve dergilerde çeşitli makaleleri yayımlandı.

Elazığ Belediyesi'nde Şube Müdürü olarak görevini yürütmekte olan yazarın "Salnamelerde Elazığ" kitabı ise baskıya hazır olup farklı alanlarda baskıya hazır bazı çalışmaları da bulunmaktadır.

ESERLERİ:

2004 yılında “Palu, Tarih-Kültür-İdari ve Sosyal Yapı”, 2009 yılında “Osmanlı Salnamelerinde Harput (1869-1908)”, 2011 yılında “İslam ve Çevre - İnsan ve Çevre”, “İlimlerin Tasnifi (İlm-i Zahir ve İlm-i Batın)”, 2013 yılında “Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Dersim Sancağı (1869-1908)” ve 2014 yılında “Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Malatya (1869-1908)”adlı eserleri yayımlandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)