Ali Osman Zor
yayıncı, yazar


Adımlar Dergisi Genel Yönetmeni1968 yılında İstanbul’da doğdu. İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek tahsiline devam ediyor. 1990 öncesinde “Öfke” dergisini çıkarttı.

1991 tarihinde Salih Mirzabeyoğlu ile birlikte gözaltına alındı. Bayezid Meydanı’nda (25 Ocak 1991) tarihinde yapılan gösteriler sonrasında gösteriler sonrasında Bayrampaşa Cezaevi’ne konuldu.

Cezaevinden çıktıktan sonra mücadelesine, 1990'lı yılların Taraf dergisi ile devam etti.

1994 yılına kadar, aktif siyasi mücadelesine devam etti. Metris Cezaevi'ne konuldu.

25 Ocak Noel Baba saldırısı ardından Mirzabeyoğlu ile birlikte Kartal Cezaevi’ne gönderilenler arasındaydı. Kartal Cezaevi’nde kalınan 1 yıllık sürenin toplam 180 günü açlık grevleriyle geçti.

25 Ocak 2001 tarihinde, cezaevinde yattığı süre göz önünde bulundurularak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Beklenen Nizâm ve Yeni Nizâm dergilerini çıkardı.

Kaide, Aylık ve Baran dergilerinin çıkmasında öncülük etti.

Aldığı hapis cezalarının kesinleşmesi üzerine Kırgızistan’a gitti.

Daha sonra Türkiye’ye iade edildi ve kalan cezasını çekmek üzere cezaevine konuldu. 2013 yılının Eylül ayında cezaevinden tahliye edildi.

Halen Adımlar dergisini çıkarıyor.
HABER

Ünsal Zor son yolculuğuna uğurlandı
Hürriyet 27 Mart 2015

Adımlar Dergisi'ndeki patlamada yaşamını yitiren Ünsal Zor'un için Okmeydanı Talatpaşa Merkez Camisinde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Atatürkçüler de Aczimendiler de katıldı

Cenaze törenine Ulusal Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Kemalist tavrıyla tanınan Türksolu Dergisi Başyazarı Gökçe Fırat Çulhaoğlu da katıldı.

ÇULHAOĞLU : FİKRİNE BAKMADAN KARŞI OLANLARIN BİLE BURADA OLMASI GEREKİRDİ
Adımlar Dergisinin İslami camiada nadir rastlanan bir yayın organı olduğunu söyleyen Çulhaoğlu, "Bombalı saldırıya uğradı. Bence bütün gazetecilerin gelmesi gerekirdi. Fikrine bakmadan karşı olanların bile burada olması gerekirdi" dedi. Cenazeye katıldığı için olumsuz bir tepki almadığını söyleyen Çulhaoğlu,"Bu tür gruplaşmaları bir kenara bırakmak lazım. İnsanların acılarına ortak olmak lazım. Basın özgürlüğünü savunacaksak, bu cinayetin biran önce aydınlatılması lazım. Adımlar dergisi Kürtçülüğe, PKK'ya, Barzani çizgisine, Büyük Ortadoğu Projesine kökten karşı çıkan bir yayın organıydı. Bunun arkasındaki güçlerin aydınlatılması lazım "diye konuştu.

ACZMENDİLER DE KATILDI
Cenaze töreninde Ünsal Zor'un tabutuna 3 hilalli mavi bayrak örtüldü. Patlamadan yara almadan kurtulan 2 dergi çalışanı da cenaze törenine katıldı. Bombanın Ünsal Zor'un kapıyı açtığı sırada patladığı bilgisini tekrarlayan çalışanlar ayrıntılı sorulara cevap vermedi. Adımlar Dergisi tarafından yapılan açıklamada, defin töreninin ardından dergi önünde basın açıklaması yapılacağı duyuruldu. Cenazeye bir grup Aczmendi de katıldı.

"İNTİKAMINA MEMUR ET"
Ünsal Zor'un cenazesi helallik alınması ve cenaze namazı kılınmasının ardından sloganlarla camiden çıkarıldı. "Ünsal ölmedi kavgamızda yaşıyor" şeklinde slogan atan grup zaman zaman da tekbir getirdi. Aynı grup cenaze ayrılırken " İntikamına memur et " diyerek bağırdı. Ünsal Zor'un cenazesi Yeniköy Mezarlığanda toprağa verildi.

MASKELİ BASIN AÇIKLAMASI

Ünsal Zor'un defnedilmesinin ardından kendilerine Adımlar Dergisi Platformu adını veren bir grup, patlamanın olduğu binanın önünde basın açıklaması yaptı. Patlamanın ardından tahrip olan dergi merkezine çıkan 2 kişi maske takıp, 3 hilalli mavi bayrak açtı. Aşağıda da kalabalık bir grup açıklamaya destek verdi. Açıklamada, "Gönüldaşımız bu binada, işgalci batı emperyalizmi ve onun işbirlikçilerine karşı tuttuğumuz mevzide şehit olmuştur" delinerek şu ifadeler kullanıldı:

"Bizim açımızdan bu saldırı, kesinlikle sürpriz değil. Aksine kolladığımız ve beklediğimiz bir karşılıktı. Ortaya çıkan tahribattan anlıyoruz ki, saldırganlar bütün gönüldaşlarımızı öldürmek istemişler. Saldırının biçimine bakıldığında istihbarat örgütlerinin işi olduğu bizim için kesinlik belirtmektedir. Dini, siyaseti, ideolojisi ne olursa olsun bu vatan bizim. Biz Müslüman'ız. İşbirlikçileri muhakkak kovacağız."

Açıklama sırasında Adımlar Dergisi taşıyan kalabalık, sık sık, "Yaşasın başyücelik devleti mücadelemiz. Batıcılar Batı'ya tüm iktidar İslam'a,Yaşasın Kumandan Mirzabeyoğlu" sloganları attı. Basın açıklaması yapıldığı sırada yoldan geçen bir sürücü ile çevredekiler arasında trafik tartışması yaşandı. Yaşanan tartışma araya girenler tarafından kavgaya dönüşmeden önlendi.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)