İbrahim Seven
siyaset adamıSüryani kökenli bir sosyalist. 1980 öncesi uzun yıllar TKP/Birlik fraksiyonu içinde siyasi faaliyet yürüttü.

1986 yılında TKP/Birlik'in II. Kongresi Almanya'da yapıldı. Örgüt yeni açılımlar yapmak amacı ile kendisini fesh etti, TDP'ye dönüştü. 1989'da Yunanistan'da yapılan III. Kongre'de ise İbrahim Seven liderliğindeki bir grup ayrılarak DKP'yi kurdu.

Seven, 1980 öncesi Suriye’ye kaçtı. Suriye ve Ortadoğu’yu yakından takip eden yazılarıyla tanındı.

Almanya’da hayatını sürdürmektedir.
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ / BİRLİK [TKP/B] (1978)

1972 yılında TKP/Reorganizyon adı ile kuruldu. Legal destek bağlamında ilişkilerinin geliştiği TSİP ile birlikteliklerini, TSİP'in legalizm batağında pasifleştiği suçlaması ile 1978'de sonra erdirdiler ve TKP/B adını aldılar. Başında İbrahim Seven'in olduğu grup Hikmet Kıvılcımlı'nın tezlerine yakın bir çizgi izliyordu. 1986 yılında Almanya'da yapılan II. Kongresi'de yeni açılımlar yaratmak amacı ile kendisini fesh etti ve TDP'ye dönüştü. 1989'da Yunanistan'da yapılan III. Kongre'de ise İbrahim Seven liderliğindeki bir grup ayrılarak DKP'yi kurdu. TKP/B'nin Sosyalist Gençlik Birliği adlı bir gençlik ögütlenmesi vardı.
HABER

İbrahim Seven: Rojava, hiçbir zaman Kürdistan olmadı!

Tarihi olarak hiçbir zaman Kürdistan olmayan Kuzey Suriye’yi çantada keklik Kürt devletinin parçası saymak yanlıştır.

Suriye ve Ortadoğu üzerine yazdığı yazılarla tanınan Süryani kökenli sosyalist politikacı İbrahim Seven, Çıla Gazetesi‘nde yayınlanan yazısında Rojava hakkında doğru bilenen yanlışlara değindi.

Avrupa’da yaşayan Süryani kökenli sosyalist İbrahim Seven, Suriye’nin kuzeyinde sadece Kürtler yaşıyormuş algısı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekiyor. Suriye’nin kuzeyinde Ermeni ve Süryani nüfusunun yoğunluğuna dikkat çeken Seven, Süryanilerin bölgenin Kürdistan’ın bir parçasıymış gibi gösterilmesinden rahatsız olduğunu dile getiriyor.

İşte İbrahim Seven’in o yazısı…

Suriye’nin kuzeyinde Kürtler çoğunlukta değil: Süryani ve Ermenileri bir yana bıraksak bile çoğunluk ya Arap’tır ya da Araplar en az Kürtler kadar.

Üstelik Kürtlerin büyük bir kesimi Süryaniler gibi Turabdin ve diğer T.C vilayetlerinden 920”li yıllardan sonra buraya göç etmişlerdir.

Irak ta yapılan hatayı telafi adına hele hele BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Lazkiye’yi alırız denize açılırız “ densizliği göz önünde tutulunca bu Rojava muğalatasına destek olmamak gerekir.
Dersimnews.comwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)