Nuri El Maliki
Irak Eski Başbakanı1950 yılında Irak’ın Hille kentinde doğdu. Ailesi “Beni Malik” adlı meşhur Arap aşiretine mensuptur.

İlk ve orta öğrenimini Babil kentinde tamamladı. Erbil’deki Selahaddin Üniversitesi Arap Edebiyatı Bölümü'nde yüksek tahsilini tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini burada tamamladı.

Saddam döneminde Dava Partisi’nin üyesiydi.
1980’li yıllarda partinin takibat altına alınması üzerine Irak’ı terk etti.

1980-1990 yılları arasında Suriye’de sürgünde bulundu. Dava Partisi'nin askeri grubunun liderliğini yaptı.

Liderliğini Abdülaziz el-Hekim’in yaptığı Birleşik Irak İttifakı’nı oluşturan yedi gruptan biri olan Şii Dava Partisi’nin İbrahim Caferi’den sonraki ikinci adamı oldu.

Saddam rejiminin 2003 yılında devrilmesinden sonra ülkesine döndü. Saddam rejiminin devrilmesinden sonra devlet içerisinden Baasçıların temizlenmesi için kurulan komisyonun üyeliğine seçildi. Ulusal Güvenlik Konseyi üyeliği ile anayasa hazırlama komisyonu üyeliği de yaptı. Bilahare başbakan oldu. Evli ve dört çocuk babası.
HABER

Irak'ta seçimin galibi Maliki
ntv 19 Mayıs 2014

Irak'ta 30 Nisan'da yapılan genel seçimlerin galibi Başbakan Nuri el-Maliki oldu. 2010 seçimlerinde parlamentoda 89 sandalye kazanan Maliki, bu seçimde milletvekili sayısını 3 artırarak, 92'ye çıkardı.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu, 30 Nisan'da yapılan milletvekili genel seçimlerinin sonuçlarını açıkladı. Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Kanun Devleti, 92 sandalye kazanarak seçimin birincisi oldu. Usame Nuceyfi'nin Muttahidun Listesi ise 23 sandalye kazandı.

Irak'ta 2010'da yapılan genel seçimlerde 91 sandalye kazanan Sünni bloklar, parçalı girdikleri bu seçimde oy kaybına uğradı.

Başkent Bağdat'ta Kanun Devleti Listesi 30, Sünni lider İyad Allavi'nin Vataniye Bloku 10, Sadr Cephesi 6, Şii lider Ammar El-Hakim'in Muvatın Listesi 5, Sünni lider Usame Nuceyfi'nin Muttahidun Listesi 4 sandalye kazandı.

Kerkük'te Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 6, Kerkük Türkmen Cephesi 2, Mesut Barzani'nin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 2, Arap İttifakı ve Kerkük Arap İtilafı ise birer milletvekili çıkardı.

Musul'da Muttahidun 12, Kürdistan İttifakı 6, Ulusal İttifak 4, Ulusal Musul İttifakı 3, Arap İttifakı 3 sandalye elde etti.

Süleymaniye'de Goran Hareketi 7, KYB 6, KDP 2, İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) 2, İslami Toplum Partisi (Komela) 1 sandalye. Erbil'de KDP 7, KYB 3, Goran 2, İslami Toplum Partisi 2. Kürt bölgesinin üçüncü büyük ili Duhok'ta ise KDP 8, KYB 1, Yekgirtu 2 sandalye kazandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)