Özer Hatay
gazeteci


Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı1937 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1974 öncesinde Rum EOKA örgütünün düzenlediği bombalı saldırıdan yaralı kurtuldu. Gönüllü olarak mücahit komutanlığı yaptı. Hürriyet gazetesinin 1974 Barış Harekâtı dönemi Kıbrıs temsilciliğini yürüttü. KKTC’de başta Halkın Sesi gazetesi olmak üzere çok sayıda gazetede köşe yazıları yazdı ve televizyon programları yaptı. Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve günümüzün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmak üzere KKTC’de bir çok devlet adamından gazetecilik başarı ödülleri aldı. Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Dış Basın Birliği’nde başkanlık görevlerinde bulundu.

7 Kasım 2013 tarihinde Lefkoşa'da vefat etti.
KKTC'nin duayen gazetecisi Özer Hatay vefat etti
Hürriyet 9 Kasım 2013

76 yaşında hayata veda eden usta gazeteci Özer Hatay bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Bir süredir tedavi görmekte olan Özer Hatay, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Dış Basın Birliği’nde başkanlık görevlerinde bulundu. Hatay için sabah Gazeteciler Birliği lokalinde tören düzenlendi. Tören Hatay için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı.

Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven törende yaptığı konuşmada son dönemlerde Kıbrıs Türk basının üç önemli ismini kaybettiğini belirterek bu isimlerin basının her alanında özveri ile görev yaptığını söyledi.

Özer Hatayı’ı hiçbir zaman unutmayacaklarını belirten Güven, güler yüzlülüğü ve birleşitirici özelliğinin Hatay’ın en önemli özelliklerinden olduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Akay Cemal da Özer Hatay’ın yazılarında birlik ve beraberliği vurguladığına dikkat çekti.

Özer Hatay’ın Çeşitli platforumlarda Kıbrıs Türk gazeteciliğin önemini vurgulayarak kabul edilmesi yönünde büyük uğraşlar verdiğini belirten Cemal, doğruluk dürüstlük ve inandığı yolda kalemini kullanmayı miras bıraktığını söyledi.

Dış Basın Birliği Başkanı Aslan Mengüç de Hatay’la bir anısını paylaştı. Mengüç, Özer Hatay’ın düzgün bir hayat yaşadığını ve çok temiz iki evlat yetişdirdiğini söyledi. Konuşmaların ardından Özer Hayat’ın naaşına sevenleri tarfından karanfil bırakıldı.

Özer Hatay’ın naaşı daha sonra alkışlar eşliğinde Gazeteciler Birliği Lokalinden uğurlandı. Özer Hatay, İsmail Safa Cami’de kılınan öğle namazına mütakip Lefkoşa Mezarlığında defnedildi.

Cenazede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Yorgan Yorgancıoğlu, bazı bakan ve milletvekilleri ile sevenleri ve diğer yetkililer hazır bulundu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)