Osman Yüksel Serdengeçti ( 1917)- (10.11.1983)
gazeteci, yazar, yayıncı


Antalya Eski Milletvekili1917 yılında Antalya'nın Akseki ilçesinde doğdu. Asıl adı Osman Zeki Yüksel’dır. Serdengeçti dergisinde bu imzayla çıkan yazılarından dolayı bu Serdengeçti soyadıyla tanındı.

Aralarında Ahmet Hamdı Akseki, eski müftülerden Hacı Salih Efendi’nin de bulunduğu alimler yetiştiren bir aileye mensuptur.

İlkokulu Akseki’de, ortaokulu yatılı olarak Antalya’da okudu. Ankara’da Atatürk Lisesi’ni bitirdi.

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde 2. sınıf öğrencisiyken 3 Mayıs 1944’te meydana gelen olaylara karıştığı için öğrenimi yarıda kaldı.

Nihal Atsız ve Alpaslan Türkeş’le birlikte bir süre tutuklu kaldı. Serbest bırakılınca fakülteye başvurarak öğrenimine devam etmek istedi ancak kendisine izin verilmedi.

Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e hitaben "Yüksek makamın alçak vekiline" sözleriyle başlayan bir dilekçe yazdı. Dilekçe’yi bakana verme cesaretini kimse bulamadı. Osman Yüksel yeniden hapishaneye gönderildi.

Hapisten çıkınca Serdengeçti dergisini çıkarmaya başladı. Bu dergide çıkan yazıları nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı. Sık sık tutuklanıp serbest bırakıldı.

Serdengeçti dergisinin başlığının altında Allah, Vatan, Millet Yolunda cümlesi sürekli yer aldı.

Serdengeçti dergisi, sık sık kapanması ve çok sayıda mahkumiyet kararı alması nedeniyle 33 sayı çıkabildi. (1947-Şubat 1962)

1952 yılında Bağrı Yanık adlı bir mizah gazetesi çıkardı. Başlığı altında “Hak yolunda bağrı yanık yolcular” sözü yer aldı

Bir ara politikaya girdi. Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekili seçildi (1965-1969). Batılılaşmayı protesto için meclise kravatsız giren milletvekili olarak ün kazandı. Partisinin politikası ve parti ileri gelenlerine yönelttiği eleştiriler yüzünden AP’den ihraç edildi.

Mücadelesine kitaplarıyla devam etti. Son olarak Yeni İstanbul gazetesinde “Selam” başlığı altında günlük yazılar yazdı.

10 Kasım 1983 tarihinde İstanbul'da vefat etti.


ESERLERİ:

Mabetsiz Şehir
Bir Nesli Nasıl Mahvettiler
Bu Millet Neden Ağlar
Gülünç Hakikatlar
Ayasofya Davası
Türklüğün Perişan Hali
Mevlana ve Mehmet Akif
Kara Kitap
Radyo Konuşmaları
Müslüman Çocuğun Şiir Kitabı
HAKKINDA YAZILANLAR

Toros Yüzlü Adam/Osman Yüksel Serdengeçti
Rasih Yılmaz

"Osman Yüksel 1983'e kadar tarihimizi, medeniyetimizi, dinimizi imanımızı yazdı söyledi. Bu uğurda çekmediği çile görmediği cefa kalmadı. Nezaretler, hapishaneler onun içindi. "Allah" demenin yasak olduğu devirlerde yaşamak ne demekti? Bir zamanlar gözyaşı döktüğümüz bir şahsı unutmak... Bir kahramanı, bir fedaiyi unutmak... Bizi biz yapan bir insanı mazide bırakmak... Bu hal beni çok üzüyordu. Rasih Yılmaz, Serdengeçti hakkında uzun süren araştırmalar yapmış, onunla ilgili belgeler toplamış. Nihayet eser önüme gelince anladım ki bugüne kadar yazılanlardan çok daha başarılı. Osman Yüksel'i doğumundan almış; çocukluğu, tahsili ve nihayet 3 Mayıs 1944 hareketi... Kitap, yazılımayan tarihe ışık tutuyor. Devlet adamlarından; idealistlere kadar, rejimleri sistemleri anlatıyor. Müdellel bir eser. Yazardan çok belgeler konuşuyor. Köy Enstitüleri, Sosyalistler, Turancılar, hapishaneden Meclis'e... Bu eserdeki resimleri, mektupları, röportajları başkasında bulmak imkansız. Mehaz bir eser." -Hekimoğlu İsmail-
HAKKINDA YAZILANLAR

Kalemini Hak yolunda kullandı

Tek parti yönetimini protesto eden aydınların önde gelenlerin arasında yer alan Osman Yüksel “Kalemini Hak yolunda bir kılınç gibi kullandı, bu nedenle de Anadolu’da efsanevi bir kahraman gibi tanındı.” (Mehmet Ateşoğlu).
HABER

Serdengeçti anılıyor
13 Kasım 2013

Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki “Çarşamba Sohbeti”nde yakın tarihimizin önemli fikir adamlarından, 10 Kasım 1983’te yitirdiğimiz yazar Osman Yüksel Serdengeçti anılıyor.

Saat 17.00’de başlayacak programda, “Deli Deli Rüzgâr, Osman Yüksel Serdengeçti” kitabının yazarı Prof. Dr. Cemal Kurnaz, eserleri hâlâ ilgiyle okunan ve fikirleri gençliğe ilham veren Serdengeçti’yi bütün yönleriyle anlatacak.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)