Sibel  Siber
KKTC Eski Başbakanı


doktor1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne başladı. Bu okuldan 1983 yılından mezun oldu.

İhtisasını Şişli Eftal Hastanesi’nde İç Hastalıkları alanında yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra KKTC’ye döndü. Özel muayenehane açarak meslek hayatına başladı.

19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi. O tarihten bu yana milletvekilliği yapıyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

3 partinin üzerinde anlaştığı isim olduğu için hükümeti kuracak. 28 Temmuz 2013 erken seçimlerine kadar Başbakan olacak.
HABER

KKTC'de kabine onaylandı
13 Haziran 2013

KKTC'de Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler, Demokrat Parti Ulusal Güçler ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin oluşturduğu Sibel Siber başkanlığındaki teknokratlar hükümeti, Cumhurbaşkanı’na sunuldu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC tarihindeki ilk kadın başbakanın sunduğu kabineyi onayladı. Cumhuriyet Meclisi'ne sunulan bakanlar kurulu listesinin ardından 17 Haziran'da hükümet programı okunacak. Başbakan Sibel Siber liderliğindeki hükümet için 21 Haziran'da da güvenoylaması yapılacak.

28 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimlere kadar görev yapacak teknokratlar hükümetini oluşturan 3 partinin 50 sandalyeli mecliste 27 milletvekili bulunuyor. Dolayısıyla geçiş hükümetinin güvenoyu almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hükümeti kuran 3 parti, ittifak oluşturarak, Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Başbakan İrsen Küçük'ü erken seçim kararı almak zorunda bırakmıştı. 3'lü ittifak, İrsen Küçük hükümetini gensoruyla düşürmüştü.

KKTC'nin ilk kadın başbakanı olacak CTP milletvekili Sibel Siber, erken genel seçime kadar görev yapacak kabine üyelerinin belirlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek hükümet listesini sundu.

Siber'in teknokratlardan oluşan kabinesi şöyle:

“Başbakan Sibel Siber, Dışişleri Bakanı Kutlay Erk, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel, Maliye Bakanı Zeren Mungan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı İsmail Başarır, Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmet Raşit, Sağlık Bakanı Nuri Gökşin.”www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)