Şerif Aktaş
akademisyen1945 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Pınaryolu köyünde doğdu. 1963-1967 arasında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Bir süre edebiyat öğretmenliği yaptı. Prof. Dr. Kaya Bilgegil’in danışmanlığında hazırladığı 'Refik Hâlid Karay’ın Eserleri Üzerine Bir Araştırma' adlı tezi ile 1973’te edebiyat doktoru unvanını aldı. Uzun yıllar görev yaptığı Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sayısız öğrenci yetiştirdi. 1981’de doçent, 1987’de profesör oldu. Pek çok üniversitede görev aldı. 2002 yılından itibaren Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Yirmiye yakın kitaba, altmıştan fazla bilimsel makaleye imza attı.

'Roman Sanatı ve Roman İncelemesine Giriş' adlı çalışması ile 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’ne değer görüldü.

9 Haziran 2013 tarihinde vefat etti.
VEFAT-HABER

Şerif Aktaş vefat etti
9 Haziran 2013

Türkiye’de Yeni Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Prof. Dr. Şerif Aktaş vefat etti. Aktaş’ın cenazesi 11 Haziran 2013 tarihinde öğle namazını müteakiben Merkez Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından doğduğu köyde defnedilecek.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)