Kani Beko
DİSK Genel Başkanı


sendikacı1953 yılında Makedonya’da doğdu. 1975 yılında DİSK Tekstil Sendikası’nda işyeri baş temsilciliği yaptı. 29 Mart 1977’de Genel-İş Sendikası’na üye oldu. 12 Eylül 1980’den sonra Genel-İş kapatıldıktan sonra ESHOT Troleybüs Atölyesi’nde 7 yıl Belediye-İş’te baş temsilcilik yaptı. 1995’te İzmir 4. Bölge Şube Sekreterliğine, 1996’da Bölge Şube Başkanlığına ve 1999’da tekrar Bölge Şube Başkanlığına seçildi. 2001 yılında DİSK Ege Bölge Temsilciliğine, Kasım 2003’te de yeniden Bölge Başkanlığına seçildi. 2004’ten beri Genel-İş Genel Sekreteri. 6 Nisan 2013 tarihinde DİSK Genel Başkanı seçildi.
HABER

DİSK'in yeni başkanı Kani Beko
7 Nisan 2013

DİSK’in yaşanan sorunlar nedeniyle önce Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu, ardından Genel Başkan Erol Ekici’nin istifa etmesi üzerine olaganüstü toplanan genel kurulunda delegelerin önüne iki başkan adayı çıktı. Genel İş Genel Sekreteri Kani Beko ile Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu başkanlığa aday oldu. Serdaroğlu ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise genel sekreterlik için adaylığını koydu. Yapılan seçimde 371 delege oy kullandı ve ilk turda yeterli oyu alamayan Beko ve Serdaroğlu ikinci tur oylamada başkan ve genel sekreterliğe seçildi.

İkinci turda seçildiler

Genel kurul öncesi delegeler dışında, sendika üyeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin salona alınmaması üzerine sendika görevlileri ile “Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu” adlı grup üyeleri arasında tartışma ve arbede yaşandı. Arbedenin ardından salonun kapılarını yumruklayarak içeri giren grup, bir süre slogan attı.

Yönetim kurulu üye sayısının 9’dan 7’ye indirildiği genel kurulun açılışında eski yönetimin Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, genel kurulun, DİSK içinde yaşanılan irili ufaklı sorunları bir an önce çözmeyi sağlamak amacıyla toplandığını anlattı. Kani Beko ise DİSK’in tüm sendikaları ile iş birliği ve dayanışma içerisinde olması gerektiğini ifade ederek “Sendika üyelerimizi, DİSK Genel Kurulu tarafından seçilecek yönetim kuruluna destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Oylamanın ilk turunda genel başkanlık için 371 oy kullanıldı. Beko 206, Küçükosmanoğlu 68 oy aldı. Yeterli oy sayısına sağlanamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda Kani Beko ve Adnan Serdaroğlu yeterli oyu alarak başkan ve genel sekreterlik görevlerine seçildi. DİSK’in yeni yönetiminde ise Lastik İş Genel Sekreteri Alaattin Sarı, Gıda İş Başkanı Celal Ovat, TümKa İş Başkanı Ergün Tavşanoğlu, Sosyal İş Başkanı Metin Ebetürk ve TEKSTİL Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı yer aldı.

HABER

Taksim karıştı
1 Mayıs 2013

Polis, Şişli’den Taksim Meydanı’na yürüyüşe geçen ve dağılma uyarılarını dikkate almayan DİSK kortejine, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Kortej ara sokaklara dağıldı, DİSK Genel Merkezi'ne gaz bombası atıldı içeride gazdan bayılanlar oldu.
HABER

DİSK Genel Başkanı hastaneye kaldırıldı
15 Mayıs 2014

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB işçileri Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle 1 günlük iş bırakma eylemi yapıyor. İstanbul'da sendika üyelerinin, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne yürümelerine izin verilmedi. İzmir'de polis müdahalesi sırasında fenalaşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko hastaneye kaldırıldı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)