Fevzi Tekin
DHKP-C Terör Örgütü Lideri


Hüseyin Fevzi TekinDursun Karataş gibi derin ilişkileri bulunan ve Ali Sarı sahte kimliğini taşıyan Hüseyin Fevzi Tekin, 1993’de 10 adet silahla yakalanarak tutuklandı. Cezaevinde bomba eğitimi aldı ve 1998’de tahliye oldu. 1999’da Fatih’teki bir bombalı saldırının faili olarak tutuklandı. Ancak Kandıra Cezaevinde başlattığı ölüm orucu sonrası şartlı tahliye edildi. 2004’te DHKP-C’ye yönelik operasyonda yakalanmayan tek önemli isim oldu.HABER

DHKP-C'nin yeni lideri Fevzi Tekin
rotahaber 22 Mart 2013

DHKP-C’de Dursun Karataş’ın ölümünden sonra yeni lider Fevzi Tekin oldu. Tekin Yunanistan’da bomba eğitimi verilen militanları Suriye üzerinden eylem için Türkiye’ye gönderiyor.

Ankara’da ABD Büyükelçiliğinden sonra AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırların altından da DHKP-C örgütü çıktı. Örgütün lideri Dursun Karataş’ın 2008’de ölmesinin ardından yeniden yapılanan, DHKP-C’nin başına da Yunanistan’da yaşayan ve halen Suriye’de olduğu tahmin edilen Hüseyin Fevzi Tekin getirildi.

Güvenlik birimlerinin saptamalarna göre Tekin Yunanistan’da bomba eğitimi verilen militanları Suriye üzerinden eylem için Türkiye’ye gönderiyor. Bu amaçla Türkiye’ye giren 15 kişiden Ecevit Şanlı, ABD’nin Ankara Büyülelçiliğindeki eylemde öldü. Diğer üç isim Murat K., Hasan B. ve Muharrem K. ise Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezindeki saldırıya karıştı.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)