Şemsi Sılkım
gazeteci1923 yılında İstanbul'da doğdu. Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu'nda okudu. Gazeteciliğe 1942 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde Ömer Besim'in yanında spor muhabirliğiyle başladı. O. Münir Kutnak'ın 'Stad Spor' ve Sulhi Garan'ın 'Şutspor' dergilerinde çalıştı.

Mithat Eriş'in 'Fenerbahçe' dergisi ile ilk polisiye dergisi 'Kelepçe'de yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954-1961 yılları arasında Ethem İzzet Benice'nin 'Son Telgraf', 'Gece Postası' gazetelerinde belediye, magazin ve spor dallarında çalıştı.

Aynı yıllarda Halil Lütfi Dördüncü'nün 'Tan', Habip Edip Törehan'ın 'Yeni İstanbul', Gökşin Sipahioğlu ile Ali Oraloğlu'nun 'Şehir' gazetelerinde istihbarat şefliği yaptı. Tercüman gazetesinde istihbarat şefliği ve belediye muhabirliği yaptı. Aynı gazetenin eki 'İnci'yi hazırladı.

İlk promosyonla ansiklopedi, kitap, hediye ve konserli çekilişleri düzenledi. Bunları 17 yıl yönetti.

1981-1988 yılları arasında Sarıyer ile Şişli belediyelerinin basın danışmanılığını yürüttü. Türkiye Gazetesi'nde esnaf muhabiri iken fırıncılar sendikası ile minibüsçüler odasının da basın danışmanlığını yaptı. Eminönü Belediyesi'nin 'Şelale' ve 'Yeniçağ' gazetelerinde çalıştı.

Türkiye Musiki Eseri Meslek Birliği'nin (MESAM) Basın Danışmanlığı da yaptı.

22 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Şemsi Sılkım vefat etti
22 Mart 2013

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Şemsi Sılkım, 90 yaşında vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden (TGC) yapılan açıklamaya göre, Şemsi Sılkım'ın cenazesi, yarın öğle vakti Şişli Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

TGC Yönetim Kurulu, Şemsi Sılkım'ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda, ''Değerli büyüğümüz ve ustamız, Basın Şeref Kartı ve 1998 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Şemsi Sılkım'ı kaybettik. Şemsi Sılkım'ı sevgi ve saygıyla anarken, ailesine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz'' denildi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)