Dinçer Çekmez
sinema ve tiyatro oyuncusu1 Ocak 1940 tarihinde doğdu. Özellikle Kemal Sunal'la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle meşhurdur. Nara atar Uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrosu kadrosunda yer almış ve pek çok oyunda rol almıştır. Oynadığı oyunlardan bazıları Ahududu, Sarıpınar 1914, Deli Bal, 1793 ve Cyrano de Bergerac'dır. Sinema ve tiyatro oyuncusu Metin Çekmez'in kardeşidir.

12 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

VEFAT-HABER

Dinçer Çekmez hayatını kaybetti
13 Mart 2013

Kemal Sunal'la oynadığı filmlerde 'Mazlum'u getirin bana' ve 'O kadar' replikleriyle tanınan tiyatro ve sinema oyuncusu Dinçer Çekmez hayatını kaybetti.

Karaciğer, böbrek rahatsızlığı ve lösemi tanısıyla 2 yıldır tedavi gören, Türk tiyatrosu ve Yeşilçam filmlerinin usta oyuncusu Dinçer Çekmez 73 yaşında hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü Başkent Hastanesi'nde hayatını kaybeden Çekmez için, ilk tören cuma günü saat 10.00'da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde düzenlenecek.

Çekmez, törenin ardından öğle vakti Üsküdar'da Şakirin Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mazarlığı'nda toprağa verilecek.

70'li yıllarda komedi filmlerinde rol alan Çekmez, Kemal Sunal'la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi filmlerle tanındı.

Filmlerde kullandığı kültleşmiş "O kadar!" ve "Mazlum'u getirin bana!" gibi replikleriyle ve "Kadırgalı Eşref" adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filminde attığı nârâlarıyla meşhur oldu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)