Jose Mujica
Uruguay Eski Devlet Başkanı


José Alberto Mujica Cordano20 Mayıs 1935 tarihinde Uruguay'ın Montevideo şehrinde doğdu. 1960'ların başlarında Küba Devrimi'nden ilham alan Tupamaros adlı silahlı harekete katıldı. Altı kez vuruldu. 1972 yılında bir polisi öldürmekten tutuklandı. 1973'teki askeri darbeden sonra bir askeri hapishaneye gönderildi. 14 yıl hapiste yattı. 1985 yılında genel afla tekrar özgürlüğüne kavuştu. Hapishaneden çıktıktan sonra diğer Tupamaros üyeleriyle beraber Halk Girişimi Hareketi'ni (Movimiento de Participación Popular-MPP) kurdu. 1994 yılında yedek, 1999'da asli senatör seçildi.

Mujica'nın karizmayla MPP oylarını arttırdı.
2004 yılında bulunduğu ittifakın en büyük partisi haline geldi. Aynı yıl başkanlığa seçilen Tabaré Vázquez'in en büyük destekçisi MPP oldu. Hayvancılık, tarım ve balıkçılık bakanı oldu. 2008 yılında bakanlıktan ayrıldı. Senatoya geri döndü.

2009'da yapılan başkanlık seçimlerinde Geniş Cephe'nin başkan adayı ilan edildi. 29 Kasım 2009 tarihinde yapılan seçimlerin ikinci turunda yüzde 52 oranıyla, başkan seçildi. Görevine 1 Mart 2010 tarihinde göreve başladı.

HAKKINDA YAZILANLAR

Dünyanın 'en yoksul' devlet başkanı
BBC Türkçe 16 Kasım 2012

Siyasetçilerin yaşam tarzının, seçmenlerinden çok uzak olduğu kamuoyunda yaygın olarak dillendirilen bir şikâyet. Ama Uruguay'da durum farklı.

Köhne bir çiftlikte yaşayan ve maaşının büyük bölümünü bağışlayan Uruguay Devlet Başkanı çok farklı bir portre çiziyor.

Evin dışında çamaşırlar kurutuluyor. Evin suyu bahçede etrafı otlarla kaplı bir kuyudan geliyor.

Güvenliği sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.

Burası, yaşam tarzı diğer dünya liderlerinden keskin biçimde ayrılan Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nın konutu.

Başkan Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo'nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti.

Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlar.

ESKİ GERİLLA

Mujica'nın yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90’ını bağışlaması, "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak nitelenmesine neden oldu.

Mujica, bahçesindeki eski bir sandalyenin üzerinde otururken “Hayatımın büyük bölümünde böyle yaşadım” diyor ve ekliyor: “Sahip olduklarımla iyi yaşayabilirim.”

Mujica bağışlarını, yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyor.

Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay’daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyor.

Uruguay’da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle, Mujica, 2010 yılında varlığını açıklamıştı.

O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı, Volkswagen’in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerde.

Bu yıl mal varlığı beyanına, eşinin mal varlığının yarısını da ekledi.

Toprak, traktörler ve bir evin paylarından oluşan bu yeni mülklerle sahip olduğu mal varlığı 215 bin dolara çıktı.

Bu yeni duruma rağmen, zenginliği Devlet Başkan Yardımcısı Danilo Astori’nin varlığının üçte ikisi, Mujica’nın selefi Tabare Vasquez’in varlığınınsa üçte biri oranında.

2009 yılında Devlet Başkanı seçilen Mujica, 1960 ve 1970’li yıllarını, Uruguay’ın Küba devriminin etkisi altındaki gerilla grubu Tupamaros’un saflarında yer alarak geçirmişti.

Altı kez vuruldu ve 14 yılını cezaevlerinde geçirdi.

Tutukluluk süresinin önemli bir bölümü çok zor koşullar ve tecrit altında geçti.

Uruguay’ın demokrasiye döndüğü 1985 yılındaysa serbest bırakıldı.

'KENDİMİ YOKSUL HİSSETMİYORUM'

Mujica, bu yılların hayata bakışını şekillendirdiğini söylüyor.

“En yoksul devlet başkanı olarak anılıyorum ama kendimi yoksul hissetmiyorum. Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır ve her zaman daha fazlasını, daha fazlasını isterler” diyor Mujica.

Sözlerini “Bu bir özgürlük meselesi. Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanınız olur. Garip bir yaşlı adam gibi görünebilirim ama bu özgür bir seçim” diye sürdürüyor.

Uruguay lideri, bu yılın Haziran ayında Rio+20 zirvesinde aynı noktaya değinmiş ve şöyle konuşmuştu:

“Öğleden beri sürdürülebilir kalkınma hakkında konuşuyoruz. Kitleleri yoksulluktan çıkarmaktan konuşuyoruz. Ama ne düşünüyoruz? Zengin ülkelerin kalkınma ve tüketim modelini mi istiyoruz? Şimdi size soruyorum: Eğer Hintliler Almanların hane başına sahip olduğuyla aynı oranda otomobile sahip olsaydı, bu gezegene ne olurdu? Bu aşırı tüketim seviyesi gezegenimize zarar veriyor.”

Mujica, dünya liderlerinin çoğunu, büyümeye tüketimle ulaşılabileceğine inanma körlüğü içinde olmakla suçluyor.

Jose Mujica'ya göre bu anlayış dünyanın sonunu getirir...

Bir vejetaryen olan Mujica, siyasi yaşamında artık güçlü bir bağışıklık sistemine sahip değil.

Kamuoyu yoklamaları uzmanı Ignacio Zuasnabar, “Birçok insan yaşam tarzından dolayı Devlet Başkanı Mujica’ya yakınlık duyuyor. Ancak bu durum hükümetinin icraatları nedeniyle eleştiriden muaf tutulmasını sağlamıyor” yorumunda bulunuyor.

Uruguay muhalefeti, ülkenin son dönemdeki ekonomik başarısının, sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerini iyileştirmediğini belirtiyor.

Mujica’nın halk arasındaki desteği 2009 yılından beri ilk kez yüzde 50’nin altına düştü.

ESRAR VE KÜRTAJ KARŞISINDAKİ TAVRI

Mujica bu yıl aynı zamanda ihtilaf yaratan iki adımı nedeniyle de tepki çekti.

Uruguay Kongresi 12 haftaya kadar olan hamileliklerde kürtajı serbest bırakan bir yasayı kabul etti.

Selefinden farklı olarak Mujica bunu veto etmedi.

Mujica ayrıca, esrar tüketiminin de yasal olmasını savunuyor.

“Esrar kullanımı en büyük endişe kaynağı değil, asıl problem uyuşturucu ticareti” diyor.

Bununla birlikte kamuoyunun desteğinin azalmasından dolayı fazla üzülmesine pek gerek yok.

Ne de olsa Uruguay yasalarına göre, 2014 yılında yeniden Devlet Başkanı seçilme hakkı yok.

Ayrıca 77 yaşında ve artık emekliye ayrılıp politikadan elini ayağını çekmek istiyor


HABER

Hikmetli bir devlet başkanı: Jose Mujica!

* Yoksul insanlar sadece pahalı bir hayat tarzına sahip olmayı sürdürmek adına çalışan insanlardır.

* Çok fazla mülke sahip değilseniz kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve böylece kendiniz için çok daha fazla zamanınız olur.

HABER

Dünyanın en fakir liderinden kanaat dersleri
27 Ekim 2014

‘Dünya’nın en fakir devlet başkanı’ olarak bilinen Jose Mujika, Uruguay’da dün gerçekleştirilen seçimin ardından iki dönemdir yürüttüğü görevine veda etmeye hazırlanıyor.

Mütevazı yaşantısıyla Uruguay halkının sevgisini kazanan 79 yaşındaki eski marksist gerilla Mujika, yasalara göre tekrar aday olamadığı için normal yaşantısına dönecek. Mujika’nın ardından devlet başkanlığına daha önce kendisinden görevi devraldığı Tabare Vazquez’in gelmesi bekleniyor. Sol görüşlü Geniş Cephe’nin 74 yaşındaki adayı Vazquez, seçimde Milli Parti’nin 41 yaşındaki genç adayı Luis Lacalle Pou ile yarıştı. Seçim öncesi yapılan anketlerde Vazquez oyların yüzde 43-46’sını alırken rakibi Lacalle Pou yüzde 31-33 oranında kalıyordu.

Gözlemcilere göre, seçimlerin sonucu ne olursa olsun yeni liderin Mujika’nın yaşam tarzıyla halkta oluşturduğu sempatiyi yakalaması zor. Mujika, aylık 12 bin dolar olan maaşının yüzde 90’ını vakıflara bağışlayarak geçimini ortalama bir Uruguaylının maaşıyla sağlıyor. Uzun yıllar hapiste yatmış devlet başkanı, kendisine maaşı dışında verilen primleri de almıyor. Basit bir hayat yaşamayı tercih eden Mujika, göreve gelince devlet başkanlığı sarayına taşınmadı. Uruguaylı lider, eşinin arazisi üzerine kurulu tek odalı bir evde kalıyor. Halkın vergileriyle masrafları karşılanan makam araçlarının oluşturduğu konvoylarla seyahat etmeyi kabul etmeyen Mujika, devlet başkanlığı ofisine kendi kullandığı 1987 model arabasıyla gidip geliyor. Mujika bir mülakatında, “Bana en fakir devlet başkanı diyorlar. Ben fakir değilim. En fakir olan, yaşamak için çok fazla şeye ihtiyacı olandır. Pahalı yaşam tarzını sürdürmek için sürekli daha fazlasına ihtiyacı olandır. Çok fazla mal varlığınız yoksa, onları devam ettirmek için bir köle gibi bir ömür boyu didinip durmak zorunda kalmazsınız.” demişti.
HABER

Mujica ahlak dersi vermeye devam ediyor
7 Kasım 2014

Güney Amerika ülkelerinden Uruguay'ın Devlet Başkanı Jose Mujica, bir Arap şeyhinin 1987 model mavi Vosvos'una 1 milyon dolar önerdiğini söyledi. Mujica, teklifi reddetiğini, ileride arabasını satarsa da elde edeceği parayı yoksul ailelere ev yaptırmak için kullanacağını belirtti.

Busqueda dergisine konuşan 79 yaşındaki Mujica, "Bir Arap şeyhi beni arayıp arabam için 1 milyon dolar önerdi.

Önce pek önemsemedim. Sonra yeniden aradı. Ben de arabamı satmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım" dedi.

KÖPEĞİNİ VETERİNERE GÖTÜRMEK İÇİN 1 MİLYON DOLARLIK TEKLİFİ REDDETTİ

Mujica, Bolivya'nın başkenti Santa Cruz'daki uluslararası bir zirve sırasında yapılan 1 milyon dolarlık öneriyi, üç bacaklı köpeği Manuela'yı veterinere götürmek için arabaya ihtiyacı olduğundan geri çevirdiğini kaydetti.

Halk arasında "Pepe" olarak tanınan Mujica, ileride arabasını satarsa elde edeceği parayı yoksul ailelere ev yaptırmak için kullanacağını belirtti.

SUYUNU KUYUDAN ÇEKİYOR, EŞİ DE ÇİÇEK YETİŞTİRİP SATIYOR

Devlet Başkanlığı Sarayı yerine köpekleri ve tavuklarıyla mütevazi çiftlik evinde yaşamayı tercih eden Mujica, yaşam tarzıyla dünyanın diğer devlet başkanlarından ayrılıyor. Mujica, suyunu kuyudan çekiyor, eşi de çiçek yetiştirip satıyor.

DÜNYANIN EN YOKSUL DEVLET BAŞKANI

"Dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak da tanınan Mujica, 2010'da kişisel servetini bin 800 dolar olarak açıklamıştı. Mujica, 12 bin dolarlık maaşın neredeyse tamamını yoksullara dağıtıyor.

Mujica, 2009'daki devlet başkanlığı seçimini kazanmadan önce Küba devriminden esinlenen Tupamaros gerilla grubunda yer almıştı. Altı kez vurulan ve yaşamının 14 yılını hapiste geçiren Mujica, 1985'te demokrasiye geçilmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Anayasaya göre ikinci kez aday olamayan Mujica'nın görev süresi, 1 Mart 2015'te dolacak.

Geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminde adaylardan hiçbiri yeterli sayıda oy alamamış, seçim ikinci tura kalmıştı.

Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Uruguay, yaşam kalitesi açısından dünyanın 19. ülkesi. Uruguay, aynı zamanda Latin Amerika ülkeleri arasında en düşük suç ve cinayet oranına sahip.
HABER

En yoksul devlet başkanı Mujica İstanbul'da
30 Ekim 2015

Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica eşi ile birlikte İstanbul'a geldi.

Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 23.55'de Paris'ten İstanbul'a gelen Jose Mujica'yı Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa tarafından karşılandı. Mujica ve eşi daha sonra havalimanından ayrılarak konaklayacağı otele hareket etti. İstanbul'a gelen eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica'nın Türkiye'de kalacağı 10 gün boyunca CHP'li bazı belediyeler tarafından konuk edileceğini öğrenildi. Jose Mujica ayrıca CHP'yi de ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

LÜKS YAŞANTIDAN KAÇTI

Jose Mujica yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90'ını bağışlaması ile "dünyanın en yoksul devlet başkanı" olarak nitelendiriliyordu. Mujica, bağışlarını, yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyordu. Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı, Uruguay'daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyordu. Uruguay'da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle, Mujica, 2010 yılında varlığını da açıklamıştı.O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı, Volkswagen'in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerdeydi. Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo'nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti. Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, çiçek yetiştiriyorlar. Güvenliği ise sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)