Ali Ergin
Google Dede87 yaşındaki Ali Ergin, yaşayan bir Google gibi. 62 yıldır gerek Gümüşhane'deki köyü gerekse Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle ilgili not tutan Ergin, "Konumuz tarih olduğu zaman kimse benimle tartışamaz" diyor.Ali Ergin, Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dörtkonak köyünde yaşıyor. 87'lik Ergin'in yolu nereye düşerse düşsün yanından ayırmadığı bir şey var. Ne diye sorarsanız, o da defteri.

Zaman'ın haberine göre; Zira tam 62 yıldır köyüne yağan her santimetre kar yağışını, doğanı, öleni ve evleneni kısacası her bilgiyi not ediyor. Geçen sene Bursa'da ameliyat olduğu zaman bile defterinin baş ucunda olduğunu dile getiren Ergin'in tuttuğu notları sadece köyüyle ilgili değil.

Defterlerde ABD'de uçak düştüğünden Japonya'da meydana gelen depremlere, çatışma ve gemi batıklarına kadar her şey yazılı. 1950 yılından beri defterlerine not tutan Gümüşhaneli dede, o tarihten önce köyünde yaşananları da yaşlılardan alıp defterlerine aktardığını kaydediyor.

"Konumuz tarih olduğu zaman kimse benimle tartışamaz." diyen Ergin'in yazma merakı, babasına sorduğu bir soruyla başlamış. 7 çocuk, 25'ten fazla torun sahibi olan Ergin, "Babam Rus Harbi'nde askerdi. Ona askerliğini nerede ve nasıl yaptığını sordum.

O da bana 'Çıkar defterini' dedi. O anlattı, ben de yazdım." diyerek, o günden beri her şeyi not ettiğini söylüyor. Bugüne kadar kızıp da yaktığı hiçbir defterinin bulunmadığını kaydeden Ergin, eskiden not tuttuğu cep ajandalarını yer sıkıntısından dolayı yaktığını ama büyük boy ajandaları sakladığını belirtiyor.

Şu an elinde 40'ın üzerinde defteri olan Ergin'in eşi Fikriye Hanım da Ali Bey'in evlendiklerinden beri not tuttuğunu belirtiyor.

Bu durumun kendisini rahatsız etmediğine işaret eden Fikriye Ergin, "Ben Ali Bey'e, 'Sen okusaydın cumhurbaşkanı da olurdun, başbakan da olurdun' diyorum" şeklinde takıldığını aktarıyor.
10 Eylül 2012www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)